رزرو هتل تفریحات کیش

کشف سنگ نگاره‌ای عجیب در استان مرکزی

۲۵ فروردین ۱۳۹۹

سنگ نگاره‌ای که شبیه به مردی نشسته است، در ایران کشف شده‌ است. از همان دوران ابتدایی تمدن بشر، انسان‌ها از هنر به عنوان راهی برای بیان وضعیت ذهنی خود، تزیین خانه‌ها و عبادتگاه‌های خود و برقراری ارتباط استفاده می‌کرده‌اند.مدت‌ها قبل از تاریخ مکتوب، مردم اشکال هندسی و تصاویر خودشان را همراه با گیاهان و موجوداتی که آن‌ها را احاطه کرده بود ‌حک می‌کردند. اغلب آن‌ها تصاویر متحرک شکار یا لوازم شکار است. اما بعضی از سنگ نگاره‌ها متفاوت هستند و نمونه یکی از آن‌ها که شبیه به یک موجود شبیه به ملخ و هینطور شبیه به مردی چمباتمه زده است، در روستای سرکوبه استان مرکزی کشف شده است.

سنگ نگاره استان مرکزی  کشف سنگ نگاره‌ای عجیب در استان مرکزی

اندازه تصویر سنگ نگاره حدود ۱۲ * ۱۴ سانتی متر است. این تصویر سنگ نگاره شش پا دارد که دو تای بالایی آن به طور مشخص پاهای یک مانتیس (موجودی شبیه به ملخ) و همچنین یک سر مثلثی است. سن سنگ نگاره تا حدود چهل هزار سال نیز تخمین زده می‌شود. بنا به گفته کارشناسان، یکی دیگر از آثار هنری صخره‌ای در غار یافته در دامنه کوه یافته استان لرستان در غرب ایران کشف شده است که به دلیل وجود استخوان و ذغال‌چوب در محل مورد آزمایش، قدمت آن به چهل هزار سال پیش باز می‌گردد، بنابراین ممکن است دوران این سنگ نگاره‌ها نزدیک به هم باشد.
پژوهشگرانی از دانشگاه آزاد اراک و دانشگاه ملی تایوان در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تحقیقاتی را درباره این سنگ نگاره‌ها انجام دادند، و متوجه شدند که دایره‌های انتهای وسط دو پا شبیه به یک چوب است که در سراسر جهان در هنرهای سنگی از جمله در آریزونا و نیومکزیکو در جنوب غربی ایالات متحده ، ایتالیا ، اسپانیا ، امارات متحده عربی و ارمنستان یافت شده است.

تور اروپا

در سرکوبه این تیم بررسی کرد که چه نوع مانتیسی در ایران کشف شده‌است و دریافت که سه نوع بولیوارا براچیپترا، مونکوزا پنتورنیس و هولاپیلون اگیلیس بومی منطقه هستند. در حالی که پیدا کردن تصویری از بندپایان غیر معمول است، اما ظاهرا آن‌ها در بین‌النهرین مورد احترام بوده‌اند و در کتاب مصری مردگان به عنوان یک پرنده آبی به تصویر کشیده شده‌اند که مردگان را به دنیای دیگر هدایت می‌کرده‌اند.
هیچ‌کس نمی‌تواند به طور قطع بگوید که چرا مانتیس (آخوندک) تصویری است که از دوران باستان به کرات مورد استفاده قرار گرفته است، اما به دلیل رفتار عجیب، مهارت در شکار و جنگاوری و نیز توانایی در استتار خود، این باور وجود دارد که نماد عرفان و ماورای طبیعت بوده‌اند.

کشف سنگ نگاره‌ای عجیب در استان مرکزی کشف سنگ نگاره‌ای عجیب در استان مرکزی

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *