بلیط هواپیما جاهای دیدنی اصفهان در بهار

کشتی گیل مردی

تاریخ انتشار : ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کشتی گیل مردی گیلان رشت

کشتی گیل مردی
یکی از کشتیهایی که خاص مردم غیور گیلان است کشتی گیل مردی است .این کشتی که امروزه همچنان پا برجاست ، یادگار صلابت و دلاوری مردم این خطه است . کشتی ” گیل مردی ” ریشه در تاریخ دارد . “مقدسی ” در قرن چهارم هجری از این کشتی یاد کرده است .

کشتی گیران گیله مرد مراتب خاصی نظیر تنگوله یا نوچه ، پهلوان ، سر پهلوان یا میدان دار دارند . این کشتی در محوطه ای محصور به نام ” سیمبر ” یا “سبز میدان ” برگزار می شود . کشتی گیله مردی معمولاً در تابستان و اعیاد و عروسی ها انجام می شود . کشتی گیران که شلوار هایی به نام ” لاسپار ” به پا دارند با بالاتنه لخت ، ابتدا به حضار احترام می گذارند و سپس با حرکات نمایشی قدرت خویش را به رخ حریفان می کشانند . این حرکات نمایشی ” فوزوما ” یا ” فزّومما ” خوانده می شوند .

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

پس از رجز خوانی ، حریف با کف زدن به او پاسخ می دهد . نبرد ابتدا با حواله کردن مشت ها آغاز می شود . این بخش در موارد بسیار منجر به مجروح شدن و شکستگی استخوان یکی از طرفین می شود . در این کشتی هر گاه دست یکی از طرفین با زمین برخورد کند بازنده محسوب می شود . جایزه این مسابقات به صورت غیر نقدی و شامل پارچه ، آینه ، پیراهن ، گوسفند ، گاو و … است . به این جایزه “برم ” می گویند .

کشتی گیل مردی

PDFPrint

سوئیت تبریز جاهای دیدنی تبریز در بهار
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  کشتی گیلانی نوعی ورزش محبوب و دارای آداب خاص هست تفریح و سرگرمی‌ بيشتر مردم این مناطق در شب‌های بلند تابستان به حساب می‌آمد

  ۲ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  این نوع کشتی رو میشه از پدران نسل جدید کشتی دونست که نوعی کشتی پهلوانیه

  ۳۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  کشتی گیری در شهر گیلان ی رشته قدیمیه..پهلوانان زیادی داریم

  ۱۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *