جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کتیبه شیخ علیخان زنگنه

تاریخ بروزرسانی :
۱۷ دی ۱۳۹۲

کتیبه شیخ علیخان زنگنه در دامنه کوه بیستون و بر روی نقش برجسته مهرداد دوم ایجاد شده است. این کتیبه شرح وقف نامه ای است که به دستور شیخ علیخان زنگنه در طاقنمایی نقر شده است. او در ابتدا حاکم کرمانشاهان بود و در طی این مدت خود و فرزندانش بانی کارهای عمرانی فراوانی در این ناحیه شدند. او بعدها به مقام وزارت اعظمی شاه عباس دوم رسید. پس از مرگ شاه عباس دوم وی صدراعظم شاه سلیمان صفوی و مورد اعتماد وی گردید تا جایی که به مدت پانزده سال با لقب اعتماد السلطنه مقام وزارت شاه را در اختیار داشت .

طاقنمایی که وقفنامه شیخ علیخان در آن نقر شده است، از آخرین نقطه تیزی هلال طاق نما ۳۶۳ سانتیمتر طول و ۲۷۶ سانتیمتر عرض دارد و شامل ۱۵سطر است که به سه قسمت تقسیم می شود و در هر قسمت عباراتی به خط ثلث نوشته شده است. ابتدا با نام و یاد خدا کتیبه شروع شده و سپس در یازده سطر شرح وقفنامه آمده که مفاد آن بدین صورت است که شیخ علیخان زنگنه در سال ۱۰۹۳ هجری قمری چهار دانگ از املاک نهر قره ولی و چمبطان را وقف بر سادات فاطمی و دو دانگ از این املاک را وقف بر کاروانسرای بیستون کرده و تولیت آن را تا زمان حیات خود و پس از مرگ پسرانش بر عهده می گیرند.

خطاطی این کتیبه توسط محسن امامی از خطاطان به نام عصر صفوی و حجاری آن توسط مقیم هروی صورت گرفته است . متأسفانه حجاری وقفنامه شیخ علیخان زنگنه باعث تخریب نقش برجسته مهرداد دوم شده است. بسیاری از ایرانشناسانی که از بیستون دیدن کرده اند، این عمل شیخ علیخان را نادرست دانسته اند تا جایی که جکسن ایجاد کتیبه در این محل را نوعی وحشیگری و شهوت به ویران کردن آثار هنری دانسته است. این بنا در تاریخ ۱۳۸۰/۱۲/۱۹ به شماره ۴۸۸۱ به ثبت ملی رسیده است.

زنگنه کتیبه شیخ علیخان زنگنه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد