رزرو هتل تفریحات کیش

شهر کاشان ، شهر عمارت های تاریخی

۱۳ دی ۱۴۰۱

شهرکاشان، مرکز شهرستان کاشان در استان اصفهان می‌باشد. کاشان را دارالمومنین، شهر گل و گلاب، شهر خانه‌ها و آثار تاریخی و پایتخت فرش جهان می‌خوانند.کاشان زادگاه یکی از کهن‌ترین تمدن‌های جهان بنام سیلک با قدمتی بیش از هفت هزار سال است. این شهر اولین تمدن یکجانشینی و شهرنشینی را دارد. کاشان با بیش از ۱۷۰۰ اثر تاریخی که ۳۳۳ اثر آن ثبت ملی و باغ فین هم ثبت یونسکو شده‌است.کاشان در طول تاریخ سکونت‌گاه مردمانی از نژادها و ادیان مختلف بوده، این شهر در قرون گذشته یکی از سکونت‌گاه‌های یهودیان ایران بوده است. یهودیان کاشان عمدتاً از دسته یهودیان اخراجی از اسپانیا بودند که در این منطقه سکنی گزیدند و در دهه‌های بعدی به مرور زمان اکثراً مسلمان شدند.

شهر کاشان

تاریخچه شهر کاشان

شهر کاشان بیش از هفت هزار سال قدمت دارد و محل تولد یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری به نام سیلک بوده است. مردمان این تمدن اولین کسانی بودند که یکجانشین شدند. سپس آریایی‌ها به مردم تمدن سیلک حمله می‌کنند و در منطقه سیلک که در جنوب غربی کاشان قرار دارد ساکن می‌شوند. کاشان تا پیش از ورود اسلام به ایران یکی از مراکز مهم کشور محسوب می‌شده است. در ابتدای ورود اسلام به ایران شهر کاشان دچار زوال می‌شود و اهمیت گذشته خود را از دست می‌دهد.

تور اروپا

پس از آنکه شهرهای ایران توسعه پیدا کردند، کاشان نیز به‌دلیل اینکه در مرکز کشور قرار دارد، به‌عنوان شهری ارتباطی و تجاری معرفی شد. در همه ادوار تاریخ، شهر کاشان پستی و بلندی‌های زیادی را دیده است؛ اما نقطه عطف برای این شهر را می‌توان دوره‌ صفویه نامید. در این دوره این شهر مرکز اقامت پادشاهان بوده است. در دوره‌ زندیه زلزله‌ای عظیم در این شهر رخ داد؛ اما همچنان شهر به قوت خود باقی ماند. البته در دوره‌ قاجار آشوب‌های متعددی در شهر کشان رخ داد و همین امر سبب شد که از شکوه و جلال این شهر کاسته شود.بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۳۰۴٬۴۸۷ نفر بوده‌است.

شهر کاشان

آب و هوای شهر کاشان

اقلیم این شهر که دارای دو بخش کوهستانی و کویریست که این ویژگی باعث شده همزمان آب و هوای متفاوتی رو در مناطق اطراف آن رویت کرد. مناطق کویری در بخش شمالی و شرقی و هوایی کوهستانی در بخش جنوبی و غربی آن قرار دارد، وجود بخش گرمسیر در نزدیک کاشان باعث شده که میوه‌های (چغاله بادام، گوجه سبز، زردآلو و قیصی) آن زودتر به دست بیاید و نوبرانه راهی بازار شود، که آن را به یکی از سکونتگاه‌های مهم در ایران بدل ساخته‌است. کاشان با ۲۷۰۰ هکتار مزرعه گل محمدی بزرگترین تولیدکننده گل محمدی و همچنین بالاترین نرخ تولید گل محمدی با چهار تن در هکتار می‌باشد و در تولید بیش از ۱۵ هزار تن گلاب بزرگترین تولیدکننده گلاب می‌باشد.

شهر کاشان

آداب و رسوم مردم کاشان

گلاب‌گیری و قالی‌شویان از مراسم سنتی این شهر است که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. مراسم گلاب‌گیری معمولاً از اوایل اردیبهشت ماه شروع شده و تا اواخر خرداد ادامه دارد که مقصد گردشگری تعداد زیادی از مردم ایران می‌باشد و مراسم قالی‌شویان در جمعه دوم مهرماه هر سال در کاشان برگزار می‌گردد. از مناطق کویری کاشان می‌توان به راوند، ابوزیدآباد، نوش آباد، سفیدشهر، خزاق را نام برد. از مناطق کوهستانی کاشان نیز می‌توان قمصر، قهرود، کامو، نیاسر، برزک و مرق و نشلج را عنوان کرد.
مردم کاشان مردمی بسیار خون‌گرم هستند و بازید از این شهر و برخورد گردشگران با مردم این شهر می‌تواند تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش باشد. بیشتر مردم این شهر مسلمان هستند و انواع مراسم‌های مذهبی در این شهر بسیار باشکوه در شهر کاشان برگزار می‌شوند. مردم کاشان به زبان فارسی و لهجه کاشانی صحبت می‌کنند.

مردم این شهر رسم و رسوم ویژه‌ای برای نوروز و چهارشنبه سوری دارند. در شب آخرین چهارشنبه‌ سال بانوی هر خانه‌ای بوته‌ای را آتش می‌زند و به درون کوچه می‌اندازد. همچنین در این شب مردم برای هم فال کوزه می‌گیرند که باعث می‌شود اوقات شادی را در کنار هم داشته باشند. ‌

مردم این شهر و اطراف آن در روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ دی ماه بوته‌‌های زیادی را جمع‌ می‌کنند و توسط خردسالان این مناطق روی تپه‌‌های بلند شهر قرار می‌گیرند و آن‌ها را آتش می‌زنند. آن‌ها معتقدند که اگر نور این آتش به درخت‌ها برسد آن سال بسیار سال پرثمر خوبی برایشان خواهد بود.

همچنین مردم کاشان برای مراسم عروسی و خواستگاری نیز برنامه‌ ویژه‌ای دارند. در شب خواستگاری داماد خوانچه به خانه‌ عروس می‌فرستد که این خوانچه شامل شیرینی‌جات، ‌یک جلد قرآن و آینه و… می‌شود.

غذاهای محلی کاشان ‌

یکی از معروف‌ترین غذاهای کاشان، گوشت لوبیا است که مردم کاشان برای این غذا احترام خاصی قائل هستند و در مراسم‌‌های مهم و بسیار بزرگ خود این غذا را طبخ می‌کنند. از دیگر غذاهای محلی کاشان می‌توان به کوفته آب سماق، شفته بادمجان و گوشت و عدس و بادمجان اشاره کرد.

سوغات کاشان

شهر کاشان از دیرباز به تولید عرقیجات گیاهی درجه یک شهرت داشته است. یکی از محبوب‌ترین این عرق‌ها گلاب است که کاشان برای آن شهرت جهانی دارد. هر ساله در کاشان مراسم گلاب‌گیری به باشکوه‌ترین شکل ممکن برگزار می‌شود.گردشگران زیادی را از سراسر ایران و حتی جهان به‌سمت خود می‌کشاند.از دیگر سوغات کاشان می‌توان به شیرینی‌های مختلفی نظیر کلوچه کاشانی با پشمک و باقلوای کاشانی اشاره کرد.

شهر کاشان

صنایع دستی کاشان

کاشان شهری است که به‌دلیل هنر مردمش و صنایع دستی که آن‌ها تولید می‌کنند، شهرت دارد. یکی از معروف‌ترین صنایع دستی کاشان،‌ فرش کاشان است که کیفیت آن زبانزد همگان است. از دیگر صنایع دستی این شهر می‌توان به شعربافی اشاره کرد که همان پارچه بافی تلقی می‌شود. همچنین سفال کاشان نیز از چیزهایی است که کاشان به‌خاطر آن شهرت دارد. اما شاید معروف‌ترین محصول کاشان کاشی آن است که در گذشته توسط اهالی این شهر به‌صورت دستی تولید می‌شد. اما امروزه توسط کارخانه‌های عظیم این شهر تولید می‌شوند و همچنان از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

شهر کاشان

جاهای دیدنی کاشان

طبیعتا وقتی صحبت از کاشان به میان ‌می‌آید، بناهای تاریخی و فرهنگی زیاد به ‌ذهن خطور می‌کند. البته جاهای دیدنی کاشان نیز از نظر طبیعی نیز بسیار متنوع است.
تپه سیلک
باغ فین
چشمه سلمانیه
بقعه امامزاده شاهزاده ابراهیم (ع)
خانه تاریخی بروجردی
مجموعه خانه های تاریخی عامری ها
خانه تاریخی طباطبائی
بقعه حضرت سلطان علی ابن محمد باقر (ع) در مشهد اردهال
قلعه جلالی و حصار سلجوقی
مسجد و مدرسه آقا بزرگ
مسجد جامع
خانه تاریخی آل یاسین
مجموعه تاریخی بازار
تیمچه امین الدوله
مدرسه امام خمینی (ره)
مقبره محتشم کاشانی
بقعه امام زاده هارون ابن موسی ابن جعفر (ع)(پنجه شاه)
بقعه حبیب ابن موسی(ع)
بقعه ملا محسن فیض کاشانی
مجموعه های خانه های تاریخی عباسیان
خانه تاریخی منوچهری
و….

شهر کاشان

مراکز خرید شهر کاشان

کاشان مانند بیشتر شهرهای ایران، بازار سنتی دارد که از قدیم محل دادوستد بوده است. در بازار قدیمی و تاریخی کاشان می‌توانید عرقیات و فرش را در مغازه‌های قدیمی آن پیدا کنید و بخرید. در گوشه و کنار بازار دارهای قالی را خواهید دید. این راسته‌ها معماری دیدنی و جذابی دارند. بازار صفویه، مجتمع تجاری سبز، مرکز خرید شفق و مرکز خرید سپید،‌ از جدیدترین مراکز خرید کاشان هستند.

شهر کاشان

اقامت در شهر کاشان

کاشان به‌دلیل اینکه یکی از شهرهای توریستی ایران است، انواعی از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در آن قرار دارد. هتل امیرکبیر کاشان یکی از قدیمی‌ترین هتل های شهر کاشان و بزرگترین اقامتگاه این شهر است. همچنین در نزدیکی باغ فین که منطقه پررفت و آمد شهر به شمار می‌آید، هتل‌های بسیاری یافت می‌شوند که با توجه به بودجه‌ خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، از جمله هتل نگارستان، هتل وندا و هتل آپارتمان شیرین.

با وجود خانه‌های قدیمی و تاریخی، شهر کاشان اقامتگاه‌های بوم‌گردی متعدد و مختلفی دارد. گردشگران بسته به سلیقه‌ خود می‌توانند از میان انواعی از این اقامتگاه‌ها انتخاب کنند. حسن این مکان‌ها این است که شما هرچه بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم یک شهر آشنا می‌کنند. برخی از اقامتگاه‌های کاشان شامل اقامتگاه سنتی سرای عامری‌ها، اقامتگاه سنتی مهینستان راهب کاشان، اقامتگاه سنتی بابا افضل کاشان و اقامتگاه سنتی کاشانه روشن می‌شود.

رستوران‌ های شهر کاشان

شهر کاشان از جمله شهرهایی است که رستوران‌های مدرن و فرنگی در آن بسیار کم دیده می‌شود اما رستوران‌های سنتی آن به‌قدری با کیفیت هستند که رفتن به رستوران‌های فرنگی به ذهنتان هم خطور نمی‌کند. رستوران باغ بهشت و رستوران ملل کاشان از معروف‌ترین رستوران های کاشان هستند که با داشتن فضایی دنج و دل‌باز می‌توانند انتخاب خوبی برای بازدیدکنندگان باشند.

حمل و نقل عمومی در کاشان

اگر بدون ماشین شخصی به کاشان سفر کنید، بهتر است درباره حمل و نقل عمومی در کاشان بدانید. برای رفتن به جاذبه‌های گردشگری شهر می‌توانید اتوبوس واحد سوار شوید که به بیشتر محله‌ها سرویس می‌دهد. همچنین مانند همه‌ شهرها تاکسی گردشی و تاکسی دربست شما را به مقصد مورد نظر می‌رسانند.
از آنجایی که کاشان در منطقه مرکزی ایران قرار دارد، دسترسی به آن بسیار آسان است و تقریبا از تمامی شهر‌های بزرگ ایران وسایل نقلیه‌ مختلف برای شهر کاشان وجود دارد.اگر شما از مسافرت‌های هوایی لذت می‌برید، می‌توانید با هواپیما به فرودگاه کاشان بروید. فرودگاه کاشان یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های کشور است. البته پروازهایی که به فرودگاه کاشان صورت می‌گیرند بسیار محدود هستند و امکان سفر هوایی به کاشان از همه‌جای ایران وجود ندارد.

یکی دیگر از راه‌های پرطرفدار برای سفر به کاشان استفاده از قطار است. ایستگاه راه‌آهن کاشان در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد و آن را به ناوگان ریلی کشور متصل می‌کند. سفر با قطار به کاشان از تهران در حدود دو ساعت و نیم طول می‌کشد و می‌تواند انتخاب خیلی خوبی باشد.

از دیگر راه‌های سفر به کاشان می‌توان به مسافرت با اتوبوس اشاره کرد. به‌دلیل مرکزیت کاشان در کشور تقریبا از همه‌جای کشور برای کاشان اتوبوس وجود ندارد. همچنین اگر از جایی به‌صورت مستقیم اتوبوس برای کاشان وجود نداشته باشد، گردشگران می‌توانند ابتدا به اصفهان سفر کنند و از آنجا با اتوبوس‌هایی که در اصفهان مستقر هستند، به کاشان سفر کنند.

اگر از علاقه‌مندان سفر با خودروی شخصی هستید، دسترسی به کاشان بسیار ساده است چراکه این شهر در مسیر اصلی اصفهان- تهران قرار دارد. اگر از ساکنان شهر تهران هستید و قصد سفر به این شهر را دارید در نظر داشته باشید که فاصله‌ تهران تا کاشان در حدود ۲۴۴ کیلومتر است که پیمودن آن تقریبا دو ساعت‌ونیم زمان می‌برد. ساکن هرکجای ایران که هستید کافی است شاه‌راه‌های اصلی به‌سمت مرکز ایران و کلان‌شهر اصفهان را پیش بگیرید، تا به آسانی به کاشان برسید. فاصله کاشان تا اصفهان ۲۱۵ کیلومتر است و با کمی بیش از ۲ ساعت رانندگی، به این شهر زیبا خواهید رسید.

شهر کاشان

شهر کاشان

بهترین زمان سفر به کاشان چه موقع است؟

 اوایل تا اواسط فصل بهار و اوایل پاییز تا اواسط آن است. 

کدام اثر تاریخی کاشان در یونسکو به ثبت رسیده است؟

باغ فین کاشان

قدمت کاشان چقدر است؟

شهر کاشان بیش از هفت هزار سال قدمت دارد.

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  مردم کاشان واقعا هنرمند هستند من به شخصه عاشق مسگری و پارچه بافی مردمشم خیلی خیلی زیبا کار می کنند که دوس داری از هر کدوم از صنایع دستیشون یه چیزی داشته باشی.

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  بافت قدیمی و خانه های قدیمی و گلاب خوش عطرش حال و هوای آدم رو عوض میکنه.مرغوب ترین گلاب ایران رو داره بهمراه کلی آثار باستانی بی نظیر

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  کاشان شهر تاریخی و خوش عطر و بوی ایران یکی از قطب های گردشگری اصلی کشور به شمار می رود

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مریم پورابوطالب

  خانه های سنتی و زیبا دارد و باغ فین از همه بهتر است

  ۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  کاشان رو دوست دارم بخاطر خونه های قدیمی و زیبا و گل گلاب ش….. کاشان زیبا و قشنگه
  در سفر به کاشان حتما از بازارش دیدن کنید.اهل کاشانم روزگارم بد نیست

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *