بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کاروانسرای ملک زاهدان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

در بافت مرکزی و قدیمی شهر زاهدان کاروانسرایی وجود دارد که به کاروانسرای ملک زاهدان  معروف است. ساخت این کاروانسرا به دوره پهلوی باز می گردد و در تقاطع خیابان آیت الله کفعمی و کوچه حافظ قرار دارد.کاروانسرای ملک، اولین کاروانسرای شهر زاهدان می باشد و پلان آن به صورت مستطیل است. این کاروانسرا توسط آقای ملک شفیع تبعه پاکستانی ساکن شهر زاهدان ساخته شده و با توجه به اینکه کاروانسرای ملک توسط آقای ملک شفیع بنا شده بود، به کاروانسرای ملک شهره شده است.متاسفانه کاروانسرای ملک این روزها، وضعیت مناسبی نداشته و رو به تخریب است. روند تخریب از زمانی که این بنا در فهرست آثار ملی قرار گرفته، سریع تر شده است. به طوری که این تقریبا چیزی از این بنای تاریخی باقی نمانده است و این کاروانسرا به عنوان مکان خواب معتادین استفاده می شود. حال مسئولان میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان از سال گذشته در تلاش برای مرمت فوری این بنا هستند تا این بنای تاریخی و مهم زاهدان بیش از این آسیب نبیند. امید است که مرمت این بنای تاریخی به زودی پایان یابد و علاقه مندان بتوانند از این کاروانسرای تاریخی دیدن کنند.

این بنا به شماره ۲۲۲۵۳ در تاریخ ۱۳۸۶/۱۲/۲۷ از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.تنها کاری که برای مرمت (البته اگر بشود اسمش را گذاشت مرمت) دیوار چینی و گل اندود کردن پنجره های ورودی به اتاقها و البته کمی هم بهسازی درب ورودی کاروانسرا است !!در نهایت کاروانسرای ملک ، کاروانسرای که به عنوان اولین کاروانسرای ساخته شده در شهر زاهدان بود ، پس از ثبت ویران شد ، بعضی اوقات فکر می کنم اگر کاروانسرای ملک ثبت ملی نمی شد ، شاید حال روزش بهتر از این بود ، شاید …….

مشخصات و معماری کاروانسرای ملک:
کاروانسرای ملک در زمینی مستطیل شکل در ابعاد حدودی ۵۱ در ۵۸ متر با زیربنای کلی ۱۶۵۵ مترمربع احداث شده بود ، دروازه ورودی کاروانسرای ملک در میانه ضلع غربی در خیابان کفعمی با نمای آجرکاری و یک طاقنما در هر طرف دروازه با سقف چوبی و تزئینات آجرکاری در حاشیه فوقانی ساخته شده بود که شما را به حیاط مرکزی رهنمون می کرد، کف حیاط با سیمان مفروش ده بود و دیوارهای بنا با آجر و در برخی موارد با خشت بنا شده بود.

در مجموع ۲۹ اتاق جهت استراحت مسافرین در کاروانسرای ملک در نظر گرفته شده بود که در ضلع شمالی کاروانسرا ۹ اتاق تو در تو با ابعاد مختلف از ۸ متر تا ۲۰ متر بوده و این اتاقها با سقف گنبدی و طاق ضربی دارای و دارای طاقچه و طاقنما بوده و دربهای آن چوبی بوده که خوشبختانه ۳ اتاق هنوز پابرجاست ، البته بدون دربهای چوبی!

ضلع شرقی حیاط دارای ۱۳اتاق در امتداد یکدیگر با تزئینات آجری بنا شده و آجرهای به کار فته در این تزئینات به صورت خفته و راسته به کار رفته بود و ابعاد برخی از اتاقها به ۴۰ متر نیز می رسید که البته تنها چند ستون از چند اتاق باقی مانده! ضلع جنوبی حیاط نیز دارای ۵ اتاق با سقف گنبدی که فضای داخلی آنها با گچ و کاهگل اندود شده بود.
در ضلع غربی کاروانسرا نیز ۱۲ اتاق در امتداد یکدیگر که همه سقف گنبدی داشتند بنا شده بود که هم به سمت بیرون پنجره داشتند و هم به حیاط و مصالح عمده بکار رفته در کاروانسرای ملک آجر ملات کاهگل و گچ بوده.
کاروانسرای ملک تنها کاروانسرایی نیست که به نام «ملک» شهره است ، در تخته فولاد شهر اصفهان کاروانسرای به نام «کاروانسرای ملک» وجود دارد ، در خیابان شریعتی شهر رشت نیز کاروانسرای ملک موجود است و یک کاروانسرا به نام «کاروانسرای ملک –برقی» در محله طماقچیهای شهر کاشان بنا شده است.

کاروانسرای ملک زاهدان  کاروانسرای ملک زاهدان

کاروانسرای ملک زاهدان  کاروانسرای ملک زاهدان

کاروانسرای ملک زاهدان  کاروانسرای ملک زاهدان

کاروانسرای ملک زاهدان  کاروانسرای ملک زاهدان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *