رزرو هتل فضاگشت
۳ خرداد ۱۳۹۶

کاروانسرای سنگی آهوان

اشتراک گذاری

سردر کاروانسرای سنگی آهوانکاروانسرای سنگی آهوان در منطقهٔ سردسیر آهوان در ۴۲ کیلومتری خاور شهر سمنان قرار گرفته است. ساختمان این کاروانسرا از سنگ و ملات ساروج است. این کاروانسرا در قرن پنجم هجری ساخته شده است. در نزدیکی این بنا، کاروانسرای شاه‌عباسی آهوان نیز قرار دارد که در زمان صفویه در کنار کاروانسرای قدیمی ساخته شد.

گمان می‌رود که این کاروانسرا از ساختمان‌های دارای اهمیت بوده و گونهٔ ساختمان و آثار موجود، دیرینگی آن را تأیید می‌کند. اکنون از ساختمان این کاروانسرا فقط دیوارهای اطراف و قسمتی از دالان ورودی بزرگ جلو آن بجا مانده و بقیه به صورت تلی از سنگ‌های کوچک و بزرگ درآمده است. حیاط مرکزی کاروانسرا مستطیل شکل است و ‪ ۲۶اتاق دارد.

کاروانسرای سنگی آهوان در منطقه سردسیر آهوان در ۴۲ کیلومتری خاور شهر سمنان قرار گرفته است. ساختمان این کاروانسرا از سنگ و ملات ساروج است. این کاروانسرا در قرن پنجم هجری ساخته شده و در زمان خود از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و شکل ساختمان این موضوع را تایید می کند. اکنون از ساختمان آهوان فقط دیوارهای اطراف و قسمتی از دالان ورودی بزرگ جلو آن بجا مانده و بقیه به صورت تلی از سنگ های کوچک و بزرگ درآمده است. حیاط مرکزی کاروانسرا مستطیل شکل است و ۲۶ اتاق دارد. نویسنده مطلع الشمس درباره این کاروانسرا چنین می گوید: «رباط ( کاروانسرا) انوشیروانی که بسیار قدیم و به قدمت آن رباطی در ایاب و ذهاب سفر خراسان دیده نشده و بر نهج غریبی آن را ساخته اند تمام این بنا از سنگ و گچ و آجر است و چهار ایوان بلند در چهار سمت دارد…»

کاوش های باستان شناسی بیانگر قدمت استقرار اقوام دوره های بسیار کهن در مناطق مختلف استان سمنان است و شهرهای دامغان، سمنان، شاهرود، بسطام و گرمسار در دوران تاریخی قسمتی از مسیر جاده ابریشم بوده اند که از طریق آنها ابریشم چین به غرب آسیا وارد یا صادر می شد. تدابیری که گذشتگان برای تامین امنیت کاروانیان اتخاذ می کردند بسیار جالب بوده است. به عنوان مثال در امتداد مسیر شاهراه اصفهان – ساری، کاروانیان بعد از گذشتن از کاروانسرای قصر بهرام به باتلاق ها و نمکزارهای جنوب گرمسار برخورد می کردند که با احداث جاده سنگفرش به طول ۳۵ کیلومتر و عرض پنج متر کاروانیان با سهولت و سرعت بیشتر خود را به منازل بعدی می رساندند. از گذشته در مسیر جاده های استان سمنان به فاصله هر ۳۵ کیلومتر کاروانسراهایی برای استراحت و اقامت تجار، مسافران و زائران حرم امام رضا (ع) بنا شده است. در این مسیر تنها دو کاروانسرای «شاه سلیمان و سنگی» آهوان در کنار یکدیگر واقع شده اند. این کاروانسراها که دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی هستند در حال حاضر در حاشیه مسیر جاده های این استان قرار دارند.

آهوان 1 کاروانسرای سنگی آهوان

آهوان 2 کاروانسرای سنگی آهوان

آهوان 3 کاروانسرای سنگی آهوان

آهوان 4 کاروانسرای سنگی آهوان

آهوان کاروانسرای سنگی آهوان

           
 

نظر کاربران :

  • حبیب اله مصیبی

    سلام علیکم بااحترام با سپاس از توجه شما
    به استحضارمیرساند “کاروانسرای شاه عباسی “یا”رباط شاه عباسی” واقع در پیست اسکی ابعلی جنب هواشناسی در حال تخریب کامل وجود دارد که قابل توجه است قدمامیگفتند از درب ان همزمان دو قاطر با بار ازان عبور میکرد بعلاوه “دژ گبری”یا ” قلعه گبری ” نیز در مبارک اباد آ ه “ابعلی”فعلی به تلی از خاک بدل شده قابل طرح و بررسی است لطفا به فکر باشید محدوده ومنطقه موسوم به” آه ” از بناهای تاریخی و گردشگری خوبی بر خودار است که سابق جز “ری”یا”طبرستان”محسوب میشدمراتب جهت اطلاع درج میگردد
    باامتنان-مصیبی حبیب اله پژوهش گر وکارشناس ارشد علوم اجتماعی

    ۲۳ فروردین, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *