بلیط هواپیما سوئیت تبریز

چشمه گراب

زمان مطالعه : 5 دقیقه
۷ بهمن ۱۳۹۷

این چشمه دارای آب معدنی با خواص درمانی فراوان می‌باشند. آب چشمه گراب از دسته آب‌های کلروره سدیک آهن‌دار و هیپوترمال با باقی‌مانده خشک زیاد و اسیدیته زیاد می‌باشد. وجود املاح کلر و سولفات فراوان و نیز ترکیبات به حد اشباع در آب نشان‌دهنده ارتباط آب با منابع غنی زیرزمینی از این مواد می‌باشد. این نوع ترکیبات بیش‌تر در زمین‌های دوره تریاس در دریاها باقی مانده‌اند. این نوع آب‌ها افزاینده ادرار (مُدر)‌اند، و در نتیجه به دفع مواد زاید کمک می‌کنند. ازدیاد ترشحات بزاق، معده، صفرا و پانکراس (لوزالمعده) از دیگر خاصیت‌های درمانی این آب‌ها است. هم‌چنین این آب‌ها در درمان بیماری‌های مفصلی سودمندند.

چشمه گراب در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب مشهد و در مسیر جاده قدیم مشهد به نیشابور و به طور دقیق تر به فاصله یک کیلومتری از جنوب این جاده واقع شده‌است. در واقع امر چشمه گراب متشکل از چندین چشمه با فواصل تقریبی ۵۰۰ متر از یکدیگر می‌باشد که اغلب دارای دهانه‌های مخروطی و مرتفع تر از سطح زمین می‌باشند. مظهر اصلی چشمه گراب که بر روی تپه مخروطی شکلی به ارتفاع متوسط ۳۰ متر واقع است و به نظر می‌رسد که سطح پیزومتری آن نیز حدود ۱۰ متر بالاتر از سطح دشت و اراضی منتهی به کالشور می‌باشد.

مردم محل از آب این چشمه به عنوان دارو و برای التیام زخم‌های سطحی استفاده می‌کنند. توپونیم گراب واژه‌ای فارسی است که مرکب از دو جزء «گر» و «آب» می‌باشد. در لغت نامه دهخدا برای معنای واژه گَر(gar) بیماری کچلی آمده‌است. در عربی بدان جرب و در ترکی هم به آن قوتور می‌گویند. واژه آب (ãb) نیز در غالب موارد به همین معنی متداول در فارسی امروزی است. در گستره سرزمینی ایران واژه گراب (معادل انگلیسی Mange Water) عموماً اشاره‌ای به چشمه‌ها یا چاه‌های آب معدنی گوگرد دار می‌باشد. از نظر زمین شناسی طبق بررسی‌های انجام شده به نظر می‌رسد که مجموعه چشمه‌های تراورتن ساز منطقه گراب در مجاورت گسل سنگ بست- شاندیز و در بخش جنوبی آن قرار می‌گیرد. این موضوع البته نشان دهنده این است که منطقه دنباله طبیعی رون بینالود نیز به شمار می‌رود.
طبیعت همواره بخشندگی های زیادی داشته است و همواره با وجود همه نامهربانی های بشر دست درمانگر خود را بر سر بیماران کشیده و آنها را التیام بخشیده است.
” چشمه گراب” یکی از درمانگاه های طبیعی در خراسان است که از اعماق زمین می جوشد و با وجود خواص درمانی فراوان و چشمه های رنگارنگ غنی از مواد معدنی تا حدودی در این خطه زیبای سرزمین مان مورد بی توجهی واقع شده و ناشناخته مانده است.

وصف درمانگری چشمه ای از دل زمین

“چشمه گراب” در ۴۹ کیلومتری جنوب مشهد و در مسیر جاده قدیم مشهد به نیشابور در نزدیک روستایی به نام گراب از دل زمین می‌جوشد و آب غنی از مواد ‌معد نی آن، برای بسیاری از بیمار‌ی‌ ها حکم درمان را دارد تا جایی که در وصف درمانگری‌ های آن اهالی منطقه واقعیت ‌ها و داستان‌ های زیادی نقل می‌کنند.

اگر از نزدیک به این چشمی گریانی طبیعت بروید، باید سراغ روستای گراب را بگیرد تا مسیر ورودی اش را کشف کنید، از مسیر و جاده ورودی آن پیدا است که این درمانگاه طبیعی مورد بی توجهی قرار دارد.در واقع “چشمه گراب” متشکل از چندین چشمه با رنگ ها و مزه های مختلف با فواصل تقریبی ۵۰۰ متر از یکدیگر است که اغلب دارای دهانه ‌های مخروطی و مرتفع تر از سطح زمین هستند.

شکوه طبیعت و چشمه های رنگارنگ

این چشمه های رنگارنگ در گوشه گوشه چندین تپه مجاور قرار دارند بر سر هر کدام که می روی رنگی را می بینی و با چشیدن طمع های مختلف ترش، تلخ و شور را احساس می کنی که هر کدام نشانی از وفور یک ماده معدنی در آن است، اینجا شکوه طبیعت را می بینی.روی سطح زمین آنجا که راه می روی احساس می کنی زیر پایت خالی است و این نشانی از فعالیت های آتش نشانی در گذشته های دور آنجا دارد.بزرگترین چشمه آن چشمه ای مخروطی شکل با رنگی سبز است که روی تپه ای با ارتفاع ۳۰ متر قرار دارد.در مورد نام این چشمه نیز برخی از زبان ‌شناسان و تاریخ ‌دانان بر این باورند که “گراب” به چشمه‌ ها و آب ‌های معدنی ای گفته می‌شود که دارای گوگرد هستند و البته نام روستای مجاور آن هم گراب است.

آبی برای التیام زخم های پوستی

اهالی اینجا برای درمان زخم ‌های پوستی از آن بهره‌ می‌برده‌اند، به گفته کارشناسان زمین ‌شناسی آب این چشمه مخروطی ‌شکل از دسته ‌آب‌های کلروره سدیک آهن ‌دار و هیپوترمال با باقیمانده خشک زیاد و اسیدیته زیاد است.یک محقق در مورد این چشمه به مهر می گوید: واژه گراب در انگلیسی به چشمه‌ ها یا چاه‌ های آب معدنی گوگرد دار اشاره دارد. مجموعه چشمه‌های تراورتن ساز منطقه گراب در مجاورت گسل سنگ بست شاندیز و در بخش جنوبی آن قرار دارد، این موضوع البته نشان دهنده این است که منطقه دنباله طبیعی رون بینالود نیز به شمار می‌رود. این نوع ترکیبات بیشتر در زمین‌های دوره تریاس در دریاها باقی مانده‌اند، این نوع آب‌ها دارای خاصیتی بوده که به دفع مواد زاید کمک می‌کنند. بر اساس برر سی های به عمل آمده این آب‌ ها در درمان بیماری‌ های مفصلی مۆثر و سودمند تشخیص داده شده است.

آتش فشانی از گذشته های دور زمین

اگر گذر تان که به چشمه گراب افتاد، می توانید از یکی از زیباترین مناظر طبیعت دیدن کنید، قله‌ ای که شبیه به قله‌ های آتش فشانی سر از زمین بیرون آورده و شاید در گذشته های دور زمین فعالیت هایی هم داشته ‌است.
ارتفاع این قله کوچک از سطح زمین همان منطقه شاید به ۷۰ متر برسد، زمانی که به بالای این قله می‌رسید، دهانه آتش فشانی را مشاهده می‌کنید که از نوک قله تا روی سطح آب ارتفاعی حدود هشت متر دارد و باقی فضای آن را آب پر کرده ‌است که احتمال دارد این حوضچه آبی به تونلی آبی راه داشته باشد
این چشمه دارای آب معدنی با خواص درمانی فراوان می باشند. املاح کلر و سولفات در این آب فراوان است. آب چشمه مفید است و به دفع مواد زاید بدن کمک می کند.
این چشمه به دلیل دارا بودن ترکیبات گوگرد دارای آب ترش مزه بود و رسوبات زرد رنگی‌ نیز بر جای گذاشته است همچنین رسوبات آن برجستگی‌های مخروطی شکلی‌ مانند مخروط آتش فشانی با دهنه‌ های بیضی مانند تشکیل داده و در برخی‌ نقاط نیز نا همواری پلکانی را پدید آورده اند که مجموعه این پدیده طبیعت خاصی‌ را در اطراف چشمه ایجاد کرده است.
چشمه گراب علاوه بر خواص درمانی که نیاز به تحقیق دارد به لحاظ ساختار زمین شناسی نیز دارای ارزش است، این درمانگاه طبیعی که از اعماق وجود زمین می جوشد نیاز به توجه بیشتری دارد.

چشمه گراب چشمه گراب

چشمه گراب چشمه گراب

چشمه گراب چشمه گراب

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  چشمه زيبا و ديدني به خصوص چون وسط سنگ ها است زيباتر ديده ميشه

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  یک چشمه خیلی زیبا و دیدنی واقعا خوب

  ۱۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  جای قشگیه البته برای یک توقف کوتاه

  ۳۰ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *