بلیط هواپیما سوئیت تبریز

چشمه تیزآب

۲۳ آبان ۱۳۹۷چشمه تیزآب استان تهران دماوند

چشمه تیزآب در فاصله ۵ کیلومتری شمال شهر دماوند در محلی به نام دشتمزار واقع شده است. آب این چشمه تند و گس است و خواص درمانی فراوانی دارد از جمله آن که برای مداوای بیماری‌های پوستی و گوارشی استفاده می‌شود.
وجه تسمیه این چشمه (تیزآب)، به سبب ترش و خاص بودن مزه آب این چشمه است.از آنجا که مسیر دسترسی به این چشمه کوهستانی و صخره‌ای می‌باشد، مجهز بودن به لوازم و تجهیزات کوهنوردی ضروری است.
شهرستان دماوند يكي از شهرستان هاي خوش آب و هواي استان تهران محسوب مي شود كه داراي چشم اندازهاي طبيعي و بكري است كه چشمه تيزآب در ميان اين جاذبه هاي طبيعي- به دليل داشتن خواص درماني- مشتاقان زيادي را به سوي خود جذب كرده است.
منطقه تيزاب در فاصله پنج كيلومتري شمال شهر دماوند در محلي به نام دشتمزار قرار گرفته است. آب اين چشمه تند و گس است و خواص فراواني از جمله خاصيت درماني دارد كه جهت مداواي امراض پوستي و گوارشي استفاده مي شود.
وجود درختان بيد و رودخانه اي پرآب، آب و هواي مطبوع و دلپذيري را براي علاقه مندان به تفريح و طبيعت دوستان بخصوص در فصل تابستان فراهم كرده است و هرساله عده زيادي از گردشگران براي بازديد از اين منطقه خوش آب وهوا و كوهستاني مسيري طولاني را مي پيمايند.گس بودن و مزه خاصي كه اين آب دارد باعث شده است كه جوي ها شكل خاصي پيدا كنند و حالتي گلي مانند به خود بگيرند.
براي رسيدن به اين چشمه مي توان از دل كوهها گذشت و صخره ها را پشت سر گذاشت، البته بايد مجهز به برخي لوازم و وسايل كوهنوردي نيز بود، اما مي توان از مسير خاكي نيز با چند كيلومتر پياده روي به چشمه رسيد.در انتهاي راه چشمه اي از دل كوه مي جوشد كه خستگي راه را از تن بيرون مي كند.همچنين حدود ۵۰۰ متر بعد از چشمه، آبشاري به ارتفاع ۱۰ متر از ميان سنگها بيرون مي ريزد و صحنه بسيار زيبايي طبيعي را در انظار بينندگان قرار مي دهد.وجه تسميه اين چشمه به سبب ترش و خاص بودن مزه آب اين چشمه است.شهر دماوند با همه قدمت و تاريخ پيدا و پنهان آن منطقه اي خوش آب و هوا براي طبيعت دوستان است كه حفظ اين طبيعت خدادادي از جمله وظايف همه ما ايرانيان و گردشگران است تا بتوانيم اين وديعه الهي را براي ديگراني كه در آينده طالب چنين مناطقي هستند به يادگار و سلامت بگذاريم.

طبيعت متعلق به همه ما و آناني است كه در آينده خواهان بهره گيري از آن هستند پس بر ما واجب است كه در حفظ اين گونه جاذبه هاي خدادادي بكوشيم و از تخريب آن بپرهيزيم.اطراف شهر دماوند كوه هاي متعددي از جمله در ضلع شمالي شهر دماوند خط الرأس كوه هاي ˈدوبرارˈ به طول ۷۰ كيلومتر قرار دارد كه داراي ۱۴ قله بالاي ۴۰۰۰ متري است كه هر ساله شاهد انواع برنامه هاي كوهنوردي از گلگشت گرفته تا صعود زمستاني در اين منطقه هستيم.پشت اين كوه منطقه مازندران قرار گرفته كه در گويش محلي به اين كوه «ماز» نيز گفته مي شود.در شمال غربي دماوند كوه تِل كمر (سركورك) به ارتفاع ۲۸۰۰ متر قرار دارد.
اين كوه به پايگاه كوهنوردي براي كوهنوردان قديمي دماوند تبديل شده است كه از روي قله آن قله كوه دماوند را از نيمه مي توان ديد.

چشمه تیزآب

بلیط هواپیما ارزان تخفیف تفریحات کیش
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    زيبا ولي دست يابي به چشمه سخته البته نابرده رنج گنج ميسر نمي شود

    ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *