بلیط هواپیما سوئیت تبریز

چشمه تلخاب

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۸ بهمن ۱۳۹۷

چشمه تلخاب یکی از جاذبه های طبیعی در منظره ای بکر و بی نظیر واقع در اطراف روستای لالون است و در مسیر کوهنوردان قلل خلنو قرار دارد.آب چشمه تلخ آب کاملاً تلخ است. این مزه ویژه، ناشی از املاحی است که می تواند از نظر درمانی برای افراد مفید باشد. این چشمه از زیر سنگی سرخ رنگ می جوشد که این آب سنگ های اطراف آن راهم به رنگ مسی مایل به سرخ در آورده است.

چشمه تلخاب در واقع از سه چشمه تشکیل شده است؛ چشمه اول دارای آب تلخ مزه و گازداری با زمینه رنگ مسی است. چشمه دوم هم تقریبا چسبیده به چشمه اول است که آب ترش مزه ای دارد و چشمه سوم، در سمت چپ، دارای آب شیرین است.
سیمای عمومی
این چشمه در ارتفاع ۳۰۷۰ متری قرار گرفته است و از زیر سنگ سرخی می جوشد که این آب، سنگ های اطراف آن را هم به رنگ مسی در آورده است. استفاده از آب این چشمه جنبه درمانی دارد و بازدید کننده خارجی نیز دارد اما خوردن آب آن کار آسانی نیست و طعم گزنده ای دارد ولی بعضی افراد با همین آب، دوغ گازدار درست می کنند و برخی هم آبلیمو به این آب اضافه می کنند و آن را می نوشند. دسته ای از کوهنوردانی که قصد صعود به قله خلنو را دارند نیز در کنار این چشمه، اقدام به شبمانی نموده وسپس صعود می کنند.
پیشنهاد ویژه
اگر کسی در جستجوی کوهستانی پاک و سالم و خلوت و زیبا می گردد این مسیر تا قله خلنو یکی از بهترین و زیباترین مسیرهای نزدیک شهر تهران می باشد . این مسیر حتی از مسیر آهار به شکراب هم خلوت تر است و اگر به زیبایی آن نباشد قطعا کمتر از ان هم نیست.
برای رسیدن به آبشار و چشمه تلخاب از محل روستای لالون حدود سه ساعت پیاده روی لازم است.

آدرس : دوراهی فشم، روستای لالون، چشمه تلخاب

 

چشمه تلخاب
چشمه تلخاب چشمه تلخاب
چشمه تلخاب چشمه تلخاب

 

منبع:
bezanimbiroon.ir

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *