بلیط هواپیما تور خارجی

چادر شب بافی

2014-01-17

توليد کنندگان اصلي چادر شب زنان روستايي اند که با استفاده از نخهاي ابريشمي رنگارنگ چادر شبهايي با رنگهاي زنده و شاد مي بافند. چون در قديم از آن در شب براي روانداز استفاده مي شد آن را چادرشب ناميده اند. چادرشب معمولا در اندازه هاي2 در 2 متر با زمينه قرمز و داراي طرحهاي مشبک و چهارخانه با نقوش هندسي ، گياهي و حيواني بافته مي شود. چادرشب هم اکنون در شهرهاي رامسر ، آلاشت، لفور و هزار جريب بهشهر بافته مي شود.

رنگهاي بکار برده شده بيشتر نارنجي ، قرمز ، زرد و بطور کلي رنگهاي شاد و زنده هستند . نقوش آن ذهني و بر اساس اشيا و حيوانات مي باشد ، که تعدادي از آن شامل ماه ويريب دار ، اسب و سوار ، قالي گل ، گل ماکو ، چلچراغ ، سلم داريا زربين دار ، بز کوهي ، مرغ ، جوجه و بره مي باشد .
انواع چادر شب :
1- چادر شب چهارخانه
2- چادر شب يک رنگ ، که اين نوع از ارزش بيشتري برخوردار است .
چادر شب ، بافتي از گليم و پارچه را تواما” دارا مي باشد . طريقه نقش اندازي روي آن دقيقا” مانند گليم بافي است و از الياف پنبه اي يا ابريشمي بافته مي شود که اينکار توسط زنان انجام مي گيرد . اين چادر شب چهار گوش ، از بهم دوختن قطعاتي به پهناي 31 سانتيمتر و در ابعاد کلي 80/1 * 2 يا 50/1 * 20/1 موجود مي باشد .
ابزار کار : 1 – دستگاه نخ ريسي ( چر ) 2 – دستگاه بافت پاچال
مواد اوليه : کاموا ، ابريشم

در حال حاضر بعلت سختي بافت چادر شب و عوارض جانبي ، نسل جوان استقبالي از فراگيري اين هنر بعمل نمي آورد . با وجود تشکيل شرکت تعاوني در روستاي قاسم آباد ، کمبود سرمايه و افزايش هزينه توليد ، کمبود مواد اوليه ، نياز آموزشي استادکاران و بافندگان و نداشتن نمايشگاه مناسب براي عرضه کالاهاي توليدي از جمله مشکلات گسترش اين هنر سنتي مي باشد .

پربازدیدترین ها:

در چادرشب بافی دو وردی 2 تا ورد و 2 تا پاکتله در دستگاه پاچال وجود دارد و بافتن در این روش آسانتر است اما چادر شب بافی روی دستگاه پاچال با 4 ورد دارای 4 چاکتله یا پدال است که هنرمند باید دقت زیادی در ترتیب بکارگیری پدال ها داشته باشد و از طرفی برای تار تنیدن در محوطه تعداد تارها مانند چادرشب 2 وردی بکار می رود اما پس از آن روی دستگاه چله دوانی یا پایه چله دوانی از 4 ورد استفاده می شود که این مرحله خیلی دقت می خواهد و باید به ترتیب خاصی تارها را از 4 ورد عبور داد و در این روش نیز فقط از یک شانه استفاده می شود و تفاوت عمده 2 ورد و 4 ورد در تعداد وردها، تعداد پاکتله و مهمتر از همه نحوه بافتن چادرشب می باشد که در 2 ورد یک پاکتله زده می شود و سپس شانه زده می شود و پاکتله بعدی زده می شود و ادمه پیدا می کند اما در 4 وردی مراحل بافتن تارها با استفاده از 4 پادکتله و با دقت خاصی پشت سرهم انجام می شود.

چادر شب بافی

 

چادر شب بافی

PDFPrint

جاجیگا تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)