بلیط هواپیما سوئیت تبریز

چادر شب بافی

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

توليد کنندگان اصلي چادر شب زنان روستايي اند که با استفاده از نخهاي ابريشمي رنگارنگ چادر شبهايي با رنگهاي زنده و شاد مي بافند. چون در قديم از آن در شب براي روانداز استفاده مي شد آن را چادرشب ناميده اند. چادرشب معمولا در اندازه هاي۲ در ۲ متر با زمينه قرمز و داراي طرحهاي مشبک و چهارخانه با نقوش هندسي ، گياهي و حيواني بافته مي شود. چادرشب هم اکنون در شهرهاي رامسر ، آلاشت، لفور و هزار جريب بهشهر بافته مي شود.

رنگهاي بکار برده شده بيشتر نارنجي ، قرمز ، زرد و بطور کلي رنگهاي شاد و زنده هستند . نقوش آن ذهني و بر اساس اشيا و حيوانات مي باشد ، که تعدادي از آن شامل ماه ويريب دار ، اسب و سوار ، قالي گل ، گل ماکو ، چلچراغ ، سلم داريا زربين دار ، بز کوهي ، مرغ ، جوجه و بره مي باشد .
انواع چادر شب :
۱- چادر شب چهارخانه
۲- چادر شب يک رنگ ، که اين نوع از ارزش بيشتري برخوردار است .
چادر شب ، بافتي از گليم و پارچه را تواما” دارا مي باشد . طريقه نقش اندازي روي آن دقيقا” مانند گليم بافي است و از الياف پنبه اي يا ابريشمي بافته مي شود که اينکار توسط زنان انجام مي گيرد . اين چادر شب چهار گوش ، از بهم دوختن قطعاتي به پهناي ۳۱ سانتيمتر و در ابعاد کلي ۸۰/۱ * ۲ يا ۵۰/۱ * ۲۰/۱ موجود مي باشد .
ابزار کار : ۱ – دستگاه نخ ريسي ( چر ) ۲ – دستگاه بافت پاچال
مواد اوليه : کاموا ، ابريشم

در حال حاضر بعلت سختي بافت چادر شب و عوارض جانبي ، نسل جوان استقبالي از فراگيري اين هنر بعمل نمي آورد . با وجود تشکيل شرکت تعاوني در روستاي قاسم آباد ، کمبود سرمايه و افزايش هزينه توليد ، کمبود مواد اوليه ، نياز آموزشي استادکاران و بافندگان و نداشتن نمايشگاه مناسب براي عرضه کالاهاي توليدي از جمله مشکلات گسترش اين هنر سنتي مي باشد .

در چادرشب بافی دو وردی ۲ تا ورد و ۲ تا پاکتله در دستگاه پاچال وجود دارد و بافتن در این روش آسانتر است اما چادر شب بافی روی دستگاه پاچال با ۴ ورد دارای ۴ چاکتله یا پدال است که هنرمند باید دقت زیادی در ترتیب بکارگیری پدال ها داشته باشد و از طرفی برای تار تنیدن در محوطه تعداد تارها مانند چادرشب ۲ وردی بکار می رود اما پس از آن روی دستگاه چله دوانی یا پایه چله دوانی از ۴ ورد استفاده می شود که این مرحله خیلی دقت می خواهد و باید به ترتیب خاصی تارها را از ۴ ورد عبور داد و در این روش نیز فقط از یک شانه استفاده می شود و تفاوت عمده ۲ ورد و ۴ ورد در تعداد وردها، تعداد پاکتله و مهمتر از همه نحوه بافتن چادرشب می باشد که در ۲ ورد یک پاکتله زده می شود و سپس شانه زده می شود و پاکتله بعدی زده می شود و ادمه پیدا می کند اما در ۴ وردی مراحل بافتن تارها با استفاده از ۴ پادکتله و با دقت خاصی پشت سرهم انجام می شود.

چادر شب بافی

 

چادر شب بافی

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *