بلیط هواپیما سوئیت تبریز

پل کوچک خداآفرین

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۴ مهر ۱۳۹۲

این اثر در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل‌ها بر روی رودخانه‌ ارس در مجاورت دهستان کیوان بخش خداآفرین و ۸۰ کیلومتری شمال شهرستان کلیبر، به فاصله حدود ۱۰۰ متری از همدیگر قرار دارد. در حال حاضر، یکی از پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در خصوص تاریخ ساخت این پل‌ها، مدرک مستندی دردست نیست. آنچه از منابع تاریخی و مدارک باستان شناسی برمی‌آید، از روزگار باستان و در دوره‌های مختلف، پل‌های متعددی بر رودخانه‌ ارس زده شده که قدیمترین آنها متعلق به اوایل هزاره اول قبل از میلاد است؛ اما از پلی با نام خداآفرین، اولین بار در حدود سال ۷۴۰ ﻫ . ق در کتاب «نزهه‌القلوب» حمدالله مستوفی یاد می‌شود: «زنگیان چند پاره دیه است و اکنون داخل مردانقم، پل خداآفرین بر آب ارس، در آن حدود است. بکربن عبدالله… ساخت در سنه خمس و عشر هجری (سال ۱۵ هجری)». هر چند در درستی مطلب فوق تردید وجود دارد، اما این امر مسلم است که خیلی قبل از سال ۷۴۰ ﻫ . ق پلی با نام خداآفرین بر روی رودخانه‌ ارس برپا بوده است. به نظر می‌رسد که این پل بارها ویران و بازسازی شده است.

پل کوچک پل کوچک خداآفرین

پل‌هایی که امروزه بر روی رودخانه‌ ارس مشاهده می‌شود، ظاهراً مربوط به دوره صفویه و قاجاریه است. پل کوچک خداآفرین که به صورت نیمه ویران درآمده و بخشی از طاق‌های آن فرو ریخته، مربوط به دوره صفوی و احتمالاً از ساخته‌های شاه عباس اول است. این پل حدود ۱۲۰ متر طول، ۶ متر عرض، ۱۲ متر ارتفاع و ۱۱ دهانه یا چشمه طاق داشته و برای ساخت آن از سنگ‌های تراشیده، سنگ لاشه و ملات آهکی استفاده شده است. در حال حاضر، تنها سه دهانه پل باقی مانده و بقیه از بین رفته است.

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *