پل علی ابن حمزه | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

پل علی ابن حمزه

دسته بندی مطالب بر اساس :
2016-04-11پل علی ابن حمزه فارس شیراز

پل تاریخی علی بن حمزه ، یکی از دیدنی های شیراز است که در محور شیراز اصفهان واقع شده و سال ها است كه خودروهای سبك و سنگین از روی آن عبور می‌كنند. این پل در فاصله ۵ کیلومتری دروازه قرآن شهر شیراز و بازار کریم خان زند قرار دارد و در كنار پل، بقعه امامزاد‌ه‌ای به نام علی بن حمزه قرار گرفته است. حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)، نوه حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) یکی از این بزرگواران است که در شیراز مدفون است.
آرامگاه شاه میرعلی بن حمزه بن موسی کاظم در خیابان حافظ و در نزدیکی رودخانه خشک و همچنین در نزدیکی پل علی بن حمزه قرارگرفته‌است و دلیل نامگذاری این پل نیز مجاورت این پل با آرامگاه حضرت علی ابن حمزه علیه السلام است.
این پل در زمان فرمانروایی آل بویه بر روی رودخانه خشك شیراز احداث شده و بارها مورد مرمت قرار گرفته و سرانجام در زمان كریم خان زند به سال ۱۱۸۵ هجری قمری تجدید مرمت و نوسازی شده است.
در حال حاضر به علت تردد خودروهای سنگین،‌ صدمات زیادی به بنای پل وارد شده و نیازمند تعمیر، مرمت‌ اساسی و حفاظت می‌باشد. در حال حاضر به علت تردد خودروهاى سنگین ، ‌ صدمات زیادى به بناى پل وارد شده و نیازمند تعمیر ، مرمت‌ اساسى و حفاظت مى‌باشد. بنا به تصمیم شهرداری شیراز و میراث فرهنگی مدتی است مسیر حرکت خودرو‌ها از روی این پل تغییر پیدا نموده است. پل علی بن حمزه شیراز در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۵۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اين پل تاريخى در محور شيراز اصفهان واقع شده و سالهاست که خودروهاى سبک و سنگين از روى آن عبور مى‌کنند. در کنار پل ، بقعهٔ امامزاد‌ه‌اى به نام على بن حمزه قرار گرفته است. اين پل در زمان فرمانروايى آل بويه بر روى رودخانهٔ «خشک» شيراز احداث شده و بارها مورد مرمت قرار گرفته و سرانجام در زمان کريم خان زند به سال ۱۱۸۵ هجرى قمرى تجديد مرمت و نوسازى شده است. در حال حاضر به علت تردد خودروهاى سنگين ، ‌ صدمات زيادى به بناى پل وارد شده و نيازمند تعمير ، مرمت‌ اساسى و حفاظت مى‌باشد.

پل علی ابن حمزه

پل علی ابن حمزه

پل علی ابن حمزه

پل علی ابن حمزه

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.