بلیط هواپیما تور خارجی

پل علی ابن حمزه

2016-04-11پل علی ابن حمزه فارس شیراز

پل تاریخی علی بن حمزه ، یکی از دیدنی های شیراز است که در محور شیراز اصفهان واقع شده و سال ها است که خودروهای سبک و سنگین از روی آن عبور می‌کنند. این پل در فاصله ۵ کیلومتری دروازه قرآن شهر شیراز و بازار کریم خان زند قرار دارد و در کنار پل، بقعه امامزاد‌ه‌ای به نام علی بن حمزه قرار گرفته است. حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)، نوه حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) یکی از این بزرگواران است که در شیراز مدفون است.
آرامگاه شاه میرعلی بن حمزه بن موسی کاظم در خیابان حافظ و در نزدیکی رودخانه خشک و همچنین در نزدیکی پل علی بن حمزه قرارگرفته‌است و دلیل نامگذاری این پل نیز مجاورت این پل با آرامگاه حضرت علی ابن حمزه علیه السلام است.
این پل در زمان فرمانروایی آل بویه بر روی رودخانه خشک شیراز احداث شده و بارها مورد مرمت قرار گرفته و سرانجام در زمان کریم خان زند به سال ۱۱۸۵ هجری قمری تجدید مرمت و نوسازی شده است.
در حال حاضر به علت تردد خودروهای سنگین،‌ صدمات زیادی به بنای پل وارد شده و نیازمند تعمیر، مرمت‌ اساسی و حفاظت می‌باشد. در حال حاضر به علت تردد خودروهاى سنگین ، ‌ صدمات زیادى به بناى پل وارد شده و نیازمند تعمیر ، مرمت‌ اساسى و حفاظت مى‌باشد. بنا به تصمیم شهرداری شیراز و میراث فرهنگی مدتی است مسیر حرکت خودرو‌ها از روی این پل تغییر پیدا نموده است. پل علی بن حمزه شیراز در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۵۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل تاریخى در محور شیراز اصفهان واقع شده و سالهاست که خودروهاى سبک و سنگین از روى آن عبور مى‌کنند. در کنار پل ، بقعهٔ امامزاد‌ه‌اى به نام على بن حمزه قرار گرفته است. این پل در زمان فرمانروایى آل بویه بر روى رودخانهٔ «خشک» شیراز احداث شده و بارها مورد مرمت قرار گرفته و سرانجام در زمان کریم خان زند به سال ۱۱۸۵ هجرى قمرى تجدید مرمت و نوسازى شده است. در حال حاضر به علت تردد خودروهاى سنگین ، ‌ صدمات زیادى به بناى پل وارد شده و نیازمند تعمیر ، مرمت‌ اساسى و حفاظت مى‌باشد.

پل علی ابن حمزه

پل علی ابن حمزه

پل علی ابن حمزه

پل علی ابن حمزه

PDFPrint
سوئیت تبریز تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نظر بدید، جایزه ببرید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)