بلیط هواپیما سوئیت تبریز

پلکان نادری

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۶ بهمن ۱۳۹۴

در فاصله ۸۸ کیلومتری جاده قدیم قوچان به درگز در ۴ کیلومتری شرق روستان کپکان در دامنه جنوبی کوه الله اکبر عارضه سنگی به چشم می خورد که در بین اهالی موسوم به هزار پله نادری است. دامنه جنوبی الله اکبر دره ایی باریکی از کماس جدا می شود. در این دره روستاهایی قرار دارد . راه از میان این دره می گذرد . از دو راهی امام قلی تا ابتدای گردنه و پلکان نادری، روستاهای اینچه ساوبلاغ ، اینچه کیکانلو، آق مزار ، خارانلو ، گپی و کپکان و تأسیسات پایگاه نظامی بر سر راه قرار دارد. در جنوب کپکان دره ای حاصلخیز قرار دارد که با امتداد به سمت جنوب و قوچان راه مالرو قوچان به درگز را پس از بریدن کوههای هزار مسجد ، در کپکان بر گردنه الله اکبر متصل می کند و هم اکنون روستاهای کلاته گلستان ، دربند قشلاق و دربند ییلاق در میان این دره قرار دارد. دامنه شمالی کوه الله اکبر به دشت درگز ممنتهی می شود.

پلکان نادری عارضه ایی سنگی است که از ارتفاع ۵۰۰ متری کوههای الله اکبر آغاز شده و به طول تقریبی یک کیلومتر پس از چند پیج و تاب در امتداد جاده به فاصله ۸۰۰ متر ی خط الرأس کوه پایان می یابد.

این پلکان حدود ۱۰۰۰ متر طول دارد و عرض هر پله بین ۲ تا ۳ متر در نوسان است. ارتفاع هر پله در حدود ۱۰ ت ۲۰ سانتیمتر اسو و کف آن ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است. تعداد پله ها با شمارشی که از بالا به پایین شد ۱۱۰۰ عدد بود.پلکان بر روی یک تخته سنگ یک پارچه از جنس سنگهای کف رودخانه ایی به صورت ممتد و بدون بریدگی شکل گرفته است در عارضه طبیعی دیگر در امتداد غرب و شرقی پلکان را محصور کرده است. یک آبرفت باریک در جبهه شرقی دیوار با ارتفاع متوسط دو متر واقع شده که در پشت این دیواره سنگی دره ایی عمیق قرار دارد . کاربرد این پلکان دقیقاً مشخص نشده است ولی راجع به آن نظرات مختلفی ابراز شده است برخی می گویند این پلکان برای چابک سازی و تمرین اسبهای سواره نظام نادر ساخته شده و برخی آن را راهی جهت ارتباط به دشت درگز از طریق گردنه الله اکبر که در زمستانها بسار صعب العبور بوده است و این پلکان از لغزش سواران سپاه در یخبندان جلوگیری می کرده است.

از بلا به پایین که پله ها طی می شوند پس از پیمودن حدود ۵۰۰ متر در سمت راست پلکان که نوعی حصار سنگ سراسری در موازات پلکان را تشکیل می دهد در داخل سه قاب متصل به هم شامل یک قاب میانی نسبتاً بزرگ که به شکل محراب است و دو قاب کوچک در طرفین کتیبه ایی به چشم می خورد که نوشته های آن بر اثر فرسایش محو شده اند اما با این حال با اندکی دقت می توان بعضی از کلمات متن را قرائت کرد ولی قرائت کل متن کتیبه نیاز به شیوه های خاص کتیبه خوانی دارد.

نادری پلکان نادری

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • شاهد

  قله الله اکبر با ارتفاع ۲۸۰۴ متر بلندترین قله هزار مسجد محسوب می شود.؟؟؟!!!!!!!
  عزيز من بلندترين ترين قله ي رشته كوه هاي هزار مسجد قله ايست معروف به همين نام كه داراي ارتفاعي بيش از ۳۱۰۰ متر مي باشد. قله اصلي هزارمسجد داراي ارتفاعي حدود۳۱۴۰ متر كه از شمال در انتهاي در لائين ودر جنوب مشرف به كوه هايي كه دسترسي ان از بقمچ و مارشك امكان پذير است.
  باتشكر

  ۱۹ بهمن, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با تشکر از شما متن اصلاح شد .

   ۲۶ بهمن, ۱۳۹۴

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  حداکثر سایز عکس : 2 مگابایت.