جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

«پرسه‌زنی» در روز تاسوعا

تاریخ بروزرسانی :
۵ مرداد ۱۴۰۲

«پرسه‌زنی» نام آیینی در شهرستان اردکان است که روز تاسوعا اجرا می‌شود. دسته عزاداری در هر محله به در خانه‌ها می‌رود و با خواندن نواهای عزاداری برای هر خانه طلب مغفرت و بخشش و نذری‌های مردم را جمع می‌کند.

مصطفی سپهری ـ رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اردکان ـ درباره این آیین گفت: در اردکان عاشورا و تاسوعا در قدیم به قتل و پَرسه مشهور بوده و به روز تاسوعا «روز پَرسَه» گفته می‌شود. از این رو مراسمی را که در روز تاسوعا برگزار می‌شود «پرسه‌زنی» می‌گویند. صبح روز تاسوعا در هر محله عده‌ای از اهالی پرچم و سنج و طبل برداشته و با خواندن اشعاری به در خانه‌ها می‌روند.

پرسه‌زنی «پرسه‌زنی» در روز تاسوعا

او اضافه کرد: اهالی محله نیز نذری‌های خود را به آن‌ها می‌دهند و با دادن نذورات، هزینه‌ عزاداری تأمین می‌شود. همچنین اگر از خانواده‌های محله کسی فوت کرده باشد، به منزل او می‌روند و شور می‌گیرند که در اصطلاح محلی به آن «جوش زدن» می‌گویند.

سپهری با بیان این‌که این مراسم هرساله در روز تاسوعا با تغییراتی برگزار می‌شود، ادامه داد: امروز بیشتر کودکان به همراه چند بزرگسال با طبل زدن و خواندن نواهای عزاداری در کوچه‌ها حرکت می‌کنند. نذورات و کمک‌های مردم را برای برگزاری مراسم روز عاشورا جمع‌آوری می‌کنند.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اردکان اظهار کرد: در گذشته در شهرستان اردکان در روز تاسوعا کم‌تر از صبح به عزاداری می‌پرداختند. اما چند سالی است که از صبح مراسم سینه‌زنی و زنجیرزنی برگزار می‌شود. همین موضوع باعث کمتر شدن سنت پرسه‌زنی شده است. برای حفظ این آیین سنتی پرونده ثبتی آن را آماده کرده‌ایم که به زودی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت خواهد رسید.

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.