رزرو هتل تفریحات کیش

پارک جنگلی قرق گرگان

۲۸ شهریور ۱۴۰۰

پارک جنگلی قرق گرگان در ۲۴ کیلومتری شرق گرگان و در مسیر مشهد واقع شده است. مساحت این پارک ۶۵۰ هکتار است و در محیط جلگه‌ای قرار دارد. طرح این پارک در سال ۱۳۴۸ توسط مرحوم حسین سعیدی آشتیانی؛ بنیان‌گذار پارک‌های جنگلی ایران، تهیه و عملیات اجرایی آن از ۱۳۵۰ آغاز شد. داخل این پارک، یک پارک وحش (محدوده‌ای برای نگهداری حیوانات وحشی) موجود است. همچنین دارای پناهگاه‌های چوبی برای اسکان بازدیدکنندگان و سایر امکانات رفاهی می‌باشد. در حال حاضر بیش از ۳۰ گوزن در این پارک نگهداری می‌شوند.
جریان باد در بهار و تابستان از غرب به شرق و شب ها ازجنوب به شمال است. این پارك دارای دو حلقه چاه عمیق است كه از طریق لوله كشی آب به منبعی كه در مركز پارك بر روی تپه ای قرار دارد و سپس به سیستم شبكه آبرسانی متصل می شود كه از نظر كیفیت، از درجه بالایی برخوردار است .

پارک جنگلی قرق

پوشش گیاهی و جانوری

رویشگاه جنگلی آن «انجلی» و «ممرزستان» است و سایر گونه‌های آن بلوط، نمدار، توسکای قشلاقی، افرا، خرمندی و آزاد است و رویشگاه‌های درختچه‌ای و پوششی آن همانند سایر رویشگاه‌های جلگه‌ای ایران است.

تور اروپا

در این پارک جنگلی، گونه‌های حمایت ‌شده گوزن قرمز ایران نگهداری و تکثیر ‌شده و به دیگر مناطق کشور برای زیست و زادآوری منتقل می‌شوند. پارک جنگلی قرق به عنوان زیستگاه گوزن قرمز شناخته شده است، گوزن قرمز از گونه‌های حمایت شده محیط زیست است.رنگ بدن گوزن‌های قرمز خاکستری تیره است که در تابستان به قهوه‌ای تیره تغییر رنگ می‌دهد. فصل زمستان زمان افتادن شاخ‌های مارال قرمز است و در تابستان شاهد رویش کامل شاخ‌ها خواهید بود. گوزن قرمز در منطقه شکار ممنوع چلچلی قرار دارد که علاوه بر مارال حیواناتی نظیر شوکا، کبک، خرس وحشی، قوچ و میش، انواع پرندگان و … نیز از گونه‌های جانوری چنین منطقه‌ای به شمار می‌آیند. فصل بهار تا اوایل پاییز بهترین زمان بازدید از منطقه حفاظت شده چلچلی است.

بازدید از پارك بیشتر در فصل بهار و تابستان صورت می گیرد و شبكه های آبرسانی، برق رسانی ، سرویس های بهداشتی ، پارك وحش ، پارك كودك ، پناهگاه های چوبی ، محدوده كمپینگ و پیك نیك ،فروشگاه و رستوران ، ساختمانن نگهبانی و انتظامی ، مسیر های آسفالته ماشین رو و پیاده رو از امكانات پارك جنگلی قرق می باشند.

پارک جنگلی قرق

جاهای دیدنی اطراف جنگل قرق

دانستیم که جنگل قرق در شهرستان گرگان استان گلستان قرار دارد. اکنون که می‌دانیم جنگل قرق کجاست؟ تعدادی از جاهای دیدنی نزدیک به جنگل قرق را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

– روستا و جاده توسکستان: ۲۰ کیلومتر

– پارک‌های جنگلی نهارخوران، النگدره، دلند و امام رضا: ۳۰ تا ۶۰ کیلومتر

– آبشارهای کبودوال، هفت آبشار شیرآباد و لوه: ۲۰ تا ۱۰۰ کیلومتر

– تالاب‌های آلاگل، آلماگل، آجی گل و گمیشان: ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر

– چشمه گل رامیان: ۶۰ کیلومتر

قرق3 پارک جنگلی قرق

نحوه دسترسی

جنگل قرق در ۲۴ کیلومتری شرق گرگان قرار دارد که از تهران بین ۶ تا ۷ ساعت راه است. از مسیرهای جاده فیروزکوه (جاده ۷۹) و جاده مشهد (جاده امام رضا) می‌توان به سمت جنگل قرق رفت که حدود ۴۰۰ کیلومتر راه را باید پیمود. بهترین زمان برای بازدید از جنگل قرق فصل بهار و تابستان است. البته پاییز هم به لطف برگ‌های زرد و نارنجی درختان زیبایی خود را دارد.

پارک جنگلی قرق

پارک جنگلی قرق

قرق پارک جنگلی قرق

قرق4 پارک جنگلی قرق

قرق5 پارک جنگلی قرق

قرق6 پارک جنگلی قرق

قرق7 پارک جنگلی قرق

قرق8 پارک جنگلی قرق

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • ناشناس

  جنگل قرقِ خدابیامرز . که الان مثل پارک جلو درب خونه شده و هیچی ازش باقی نمونده. تا همین چند سال پیش من یادمه که این جنگل اینقدر تو پر و قشنگ بود و درختاش تو هم و زیاد بودن که آدمو یاد فیلما مینداخت . درختاش سردرهم آورده بودن ، جنگل از جلوی خط اصلی گرگان بود، ولی الان چی اول خط همش شده ساختمون و جنگل رو از بین بردن دیگه هیچی ازش نموده ، برای فرهنگ مملکت متأسفم.

  ۲۵ مهر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا از همه نظر خوبه بسيار مناسب پيك نيك ها است و دور همي هاي دوستانه

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *