بلیط هواپیما سوئیت تبریز

پارسیان (گاوبندی)

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ فروردین ۱۳۹۳

پارسیان یا گاوبَندی یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.
این شهرستان تا چند سال پیش یکی از بخش‌های شهرستان بندر لنگه بوده که بعداً به سطح شهرستان ارتقاء یافته‌است.
اطلاعات ارائه‌شده درباره بخش پارسیان (پیش از شهرستان شدن) بدین صورت بوده‌است: پارسیان (گاوبندی)، یکی از بخش‌های شهرستان بندر لنگه‌است که در جنوب ایران قرار دارد. فاصله اش تا بندر لنگه ۲۲۰ کیلومتر است. با توجه به اینکه این ناحیه گرم و مرطوب است، اما آب و هوای پارسیان از سایر نقاط استان معتدلتر است.

محدوده پارسیان
محدوده پارسیان:از سمت شمال به شهرستان لامرد واز سمت جنوب به خلیج فارس، واز مغرب به بندر عسلویه، از توابع شهرستان کنگان و از سمت مشرق به بخش شیبکوه از توابع شهرستان بندر لنگه، محدود می‌شود.

جمعیت
جمعیت شهرستان پارسیان طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۸۰۹۶ نفر بوده‌است. عده کمی در کشورهای حوزه خلیج فارس مشغول به کارند. درصد سواد در این منطقه نسبت به دیگر نقاط استان در سطح بالاتری است.زبان مردم این منطقه، شاخه‌ای از زبان فارسی است که به صورت گویشهای مختلف به کار می‌رود. برخی از روستاها به زبان عربی سخن می‌گویند. مردم این منطقه، از نظر کشاورزی بسیار فعال بوده و محصولات خود را به سایر شهرستانها ارسال می‌کنند و عمده محصولات کشاورزی این منطقه گوجه فرنگی، بادنجان، سبزیجات و خرما است.

غذاهای مخصوص گاوبَندی
این منطقه دارای غذاهای بخصوصی است که از میان آنها می‌توان نام برد:>
رنگینک
لگیمات
خمفروش
گیویده
حلیم
این منطقه دارای قسمت‌های زیادی است که از این میان می‌توان به احشام، دشتی، بستانو، بهده، بوچیر، جهواز، شیوو، ستلو، کوشکنار، فومستان، میلکی، برکه دکا، سروباش، یرد خردو، یردخلف، یُرد قاسمعالی، یُرد کوخردی، کناردان اشاره کرد.

طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی در منطقه بوجود آمده‌است که به‌وسیله نهادهای دولتی و همچنین نیکوکاران بوده‌است که از مهم‌ترین اقدامات انجام شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
احداث بیمارستان خیریه تخصصی رستمانی با تجهیزات بالا.
آسفالت کشی و بزرگراه سازی به‌وسیله شهرداری.
احداث مساجد و مدارس.
احداث دانشگاه‌های پیام نور و آزاد

کشتزارها ومناطق کشاورزی
گاوبندی دارای کشتزارهای گسترده‌است که عبارت‌انداز: گود قاسمو، چاه دروا، جنگل، خور خنجیها، بند ملا، خالصی، لمری، باغ مقبل، ارض بردول، زمین جوکار پشت کوه، در این کشتزارها در حدود ۱۰۰۰۰ من جو و گندم و غله کاشته می‌شود و زراعت دیم است.

نخلستانهای گاوبَندی
در منطقه گاوبندی نخلستان وسیعی وجود دارد و در زمان پیشین محصولات خرما و غله از این منطقه به هند ومومباسا برده می‌شده‌است ومردم منطقه از راه تجارت وسفر به هند و آفریقا امرا معاش می‌نموده‌اند، نخلستان گاوبندی به شرح زیر است:
نخل فولاد، نخل جنگل غربی، نخل خلفانی، نخل ملا خنجیها، نخل درواه، نخل خاجه، نخل علی قاسم، نخل ملا اسحاق، نخل باقر حافظی، زریبه میر، زریبه ملا احمد وهزارها باغها ونخلستانهایی که در دوران گذشته در منطقه وجوده داشته‌است که متأسفانه بعلت بی توجهی مردم منطقه وکم بود آب شرین، بیشتر نخلها مرده‌اند و نابود شده‌اند.

دره‌های گاوبَندی
در منطقه گاوبندی دره‌های متعدی وجود دارد که به صورت مسیل و یا رودخانه فصلی در جریان است، مشهورترین دره‌های منطقه عبارت‌اند از: درواه گبری، رودخانه، درواه حلوای، درواه گز آبدین، دوراه چا درواه، درواه تنگ بردول، و درواه آبیار. در گوشه وکنار بعضی از این درواهها زمینهای (جوکار) وجود دارد که در بعضی او قات کشاورزان در آن جو و گندم می‌کارند.

پیشه
شغل اهالی صید، ماهی گیری و کشاورزی است، تجارت و سفر است. وصادرات گاوبَندی در سابق خرما و غله بوده‌است.

gavbandi پارسیان (گاوبندی)

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • محمد

    سلام و درود بر برادران و کسانی که زحمت کشیدن و این سایت درست کردن جهت شناسایی محل کار و زندگیمان امیدوارم ادامه داشته باشد و من در کنار همکارام افتخار می‌کنم و از راه دور بر دستان شما بوسه میزنم و خدا قوت میگم ممنونم از شما مرسی به شما شادم کردید شاد باشید

    ۱۴ بهمن, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *