رزرو هتل تفریحات کیش

شهرهرند

۲۸ فروردین ۱۳۹۷

شهر هرند از توابع استان اصفهان با فاصله ۵۲ درجه و۲۶ دقیقه طول جغرافیایی از نصف النهار گرینویچ وعرض جغرافیائی ۳۲ درجه و۳۳ دقیقه وارتفاع ۱۵۴۰ متری از سطح دریا در ۸۵ کیلو متری شرق شهر اصفهان واقع شده است .از شمال به دشت واز جنوب به رودخانه زاینده رود منتهی می شود وراه آهن سراسری اصفهان ، کرمان از ۵ کیلومتری وجاده سراسری اصفهان نائین- یزد از ۱۸ کیلو متری شمال آن ورودخانه زاینده رود از ۱۳ کیلومتری جنوب آن می گذرد.

این شهر در سال ۱۳۷۲ هـ.ش توسط تقسیمات کشوری بعنوان مرکز بخش جلگه انتخاب شده است وچون محل اتصال ومرکز بخش جلگه ، کوهپایه وبن رود می باشد دارای موقعیت خوبی در منطقه می باشد این شهر از سه طرف به سرزمینهای نسبتا“ بلند وشیب دار منتهی میشود وسرزمینی است گود ونسبتا“ شیب دار وپدیده طبیعی خاصی در این شهر وجود ندارد ونیز دارای حریمی به وسعت ۱۲۰۰ هکتار از شمال به راه آهن سراسری اصفهان- کرمان از جنوب به مزرعه دیزیچه از شرق به کیلومتر ۷ روستای هاشم آباد واز غرب به کیلومتر۳ روستای قهی منتهی می گردد ومحدوده این شهر به میزان ۵۰ هکتار بوده وجزء شهرستان اصفهان ومرکز بخش جلگه می باشد .

آب و هوا

تور اروپا

آب وهوای این شهر نیمه بیابانی ودارای بارندگی کم می باشد . تابستانها هوا در این شهر گرم وسوزان ودر زمستانها بسیار سرد می گردد که بعضی از سالها با باران وبرف ودر بعضی سالها خشک می باشد پوشش گیاهی آن کوتاه واستپی می باشد وآبهای زیر زمینی آن اغلب شور است ، آب کشاورزی نیز توسط قنوات معروف وتاریخی این شهر تامین می شود این قنوات که گاه طول بعضی از آنها به ۱۸ کیلو متر وعمق آن در گود ترین نقاط آن به ۱۰۰ متر می رسد وتوسط نیروی انسانی در زمانهای قدیم حفر شده ، متاسفانه در سالهای اخیر بخاطر بی توجهی به این قنوات وحفر چاههای عمیق در اطراف آنها در حال خشک شدن می باشد.

شناخت خصوصیات اکولوژی مناطق مختلف جهان واز جمله کشور عزیزمان ایران برای هر فردی لازم وضروری است .استان اصفهان با وسعتی که می توان گفت چندین برابر بعضی از کشورهای جهان است در مرکز ایران چون نگینی می درخشد واز نظر آب وهوا وفرهنگ نیز دارای تنوع وگستردگی است به عنوان مثال آب وهوای مناطق غربی اصفهان نقطه مقابل آب وهوای مناطق شرقی است وحدودا“ ۴۰ تا ۵۰ درجه تفاوت دارد به همین خاطر معرفی شهرهای کوچک وبخشهایی که از جهت قدمت ممتاز اما فراموش شده اند وگرد نسیان بر چهره آنان پاشیده شده ضرورت فوق العاده دارد .در این میان معرفی شهر کوچک هرند که پیوسته با همگی کوچکی مهد علم وپرورش مردانی نامور در تاریخ ایران ومکان مردمی با فرهنگ وبا ایمان بوده ودر خود آثار باستانی با قدمت یک تا دو هزارساله دارد وفرهنگی غنی وباستانی که آن را به شهر دارالمومنین ونگین کویر شرق اصفهان می شناسند.

مشاهیر

از مشاهیر قبل از اسلام می توان از آبسا که یکی از وزرای اردشیر بابکان وزیر دولت ساسانی – عمر الهرندی دانشمند وادیب قرن پنجم وششم هجری قمری ونویسنده کتاب درو صدف وابوالعلاء سهلوی هرندی عارف وسالک اهل طریقت نام برد که مدفن او در مزرعه دیزیچه مشهور به پیر ، زیارتگاه اهل دل است ، همچنین بدیع الزمان هرندی دبیر دربار شاه عباس صفوی ایت اله میرزا عبدالعلی نحوی هرندی از ادبای زبان عرب از جمله دانشمندان ورجال بنامی هستند که نام آنها در تاریخ این شهر ثبت شده است وبه دلیل اینکه در مسیر تجارت وراه اصلی یزد وشیراز بوده است مورد بازدید شخصیتهای بسیاری، اعم از سیاسی علمی وفرهنگی دورانهای مختلف قرار گرفته که از آن میان می توان به امام محمد غزالی وشیح بها الدین عاملی اشاره نمود حاج شیخ محمد حسین شریعت .حاج شیخ یحیی فاضل هرندی حاج سید محمد حسین حسینی حاج شیخ شکراله محقق وعالم جلیل القدرحاج سید محمد جواد افضل هرندی و آقا کمال الدین حسینی هرندی از علمای به نام معاصر که متوفی گردیده اند ومدفن سه تن از این علما ( حاج آقا افضل ، آقا کمال الدین ، سید محمد تاج زاد) در شهر می باشد که مردم از شهر ها وروستاهای همجوار همه روزه برای زیارت آن قبور مطهر به شهر هر سفر می نمایند.

اقتصاد و مشاغل

اقتصاد قدیم این شهر در قدیم الایام تجارت ، صنایع دستی ، قالی بافی، کشاورزی .دامپروری بوده است . به طوری که این شهر بزرگترین صادر کننده مس به شهرهای اصفهان ، کاشان ، یزد وکرمان بوده وبازار مسگرها بیانگر این مطلب است .پارچه بافی یک از شغلهای مهم این شهر بوده است آهنگری ،رنگرزی ،پنبه پاک کنی ،نمد مالی و کلاه مالی از شغلهای قدیمی این شهر بوده است . اقتصاد جدیداقتصاد این شهر در حال حاضر بر پایه صنعت حمل ونقل بار، قالی بافی ، کارهای خدماتی، تجارتی وکشاورزی وکارگاهی وگاوداری صنعتی می باشد .پس از شغل کامیونداری قالی بافی از کارهای رایج در این شهر می باشد که اغلب دختران وزنان به آن اشتغال دارند . در اکثریت خانه ها حداقل یک دار قالی بر پا می باشد.

هرند شهرهرند

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • فاطمه جلالی

  آیااین شهر ازنعمت گازشهری هم برخورداره؟واینکه ازجاهای سرسبز ودیدنی عکس بگذارید لطفا

  ۲۹ دی, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • فاطمه جلالی

  شهرهرند گازشهری داره؟

  ۲۹ دی, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  این شهر خوشکل صنایع دستی ، قالی بافی، کشاورزی و …. مشاغل دیگر رو درون خودش داره و جالب اینه که اینقدر کارهاشون زیباست که به همه جا صادر میکنند.

  ۵ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  ای کاش چند تصویر از این شهر تاریخی می گذاشتید تا ما بیشتر با این شهر آشنا بشیم اطلاعات خوب بود ولی کم بود تصاویر واقعا حس می شد

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  هرند خودش کم آب هست بخاطر بارندگی کم که این اواخر بخاطر زدن چاه های عمیق و بی رویه کم کم رو به خشک سالی هست متاسفانه

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  اين شهردارای سه محلّهٔ تاریخی بنام‌های جول آباد، دَربه و شهیدیان است

  ۲۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *