رزرو هتل فضاگشت
۲۶ آبان ۱۳۹۲

هتل آبعلی

اشتراک گذاری

یکی از این بناهای تاریخی در ۴۵ کیلومتری شرق تهران و بر فراز شهر آبعلی، دیده می‌شود که به «هتل آبعلی»‌ معروف است. این هتل نخستین ساختمان بتنی در ایران است و قدمت آن به سال ۱۳۱۲ می‌رسد و در سال ۱۳۱۶ آغاز به کار کرد. طراحی و معماری آن توسط یک روسی و دو آلمانی صورت گرفته است.

هتل و محوطه آن اولین اقامتگاه با ویژگی مهندسی و باغ‌سازی در ایران است. طبق گفته شهردار آبعلی بعد از بسته شدن هتل «آبعلی» در سال ۶۵، هتل «شالوزنه» با مدیریت تربیت‌بدنی وجود داشت ولی در حال حاضر تنها سه مرکز اقامتی در شهر وجود دارد. با وجود اینکه روزانه ۷۵ تا ۱۰۰ هزار گردشگر در ایام تعطیل از جاده آبعلی می‌گذرند و با وجود بنایی با کاربری هتل، آبعلی هتل ندارد. این بنا هم‌اکنون در اختیار بنیاد علوی (وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) است و به همراه فضای اطراف و مجموعه پارک و… چند ساختمان دیگر، مجموعه «امام خمینی(ره)» را تشکیل می‌دهد.

هتل آبعلی سال ۸۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و با وجود آنکه از نخستین‌ هتل‌های ساخته شده در ایران است، تاکنون مورد مرمت و بازسازی قرار نگرفته و از زمانی که بنیاد مستضعفان این مکان را تحویل گرفت اجازه ورود عموم مردم را به داخل آن نداده است. این نهاد هتل را از حالت عمومی خارج و کاربری جدیدی را برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و برپایی اردوهای دانش‌آموزی در مجموعه امام خمینی(ره)‌ تعریف کرده است.

اگر زیرساخت‌ها آماده و تعامل بین میراث و بنیاد علوی به وجود آید، قطعا بخش خصوصی حاضر به سرمایه‌گذاری روی این هتل خواهد بود. این منطقه نیازمند ایجاد امکانات و زیرساخت‌هاست. ایجاد شرایط و رایزنی با مدیران بخش‌های دولتی از دیگر مباحث مهم است و هدف آن است که این امکان فراهم شود تا گردشگران بتوانند از مناطق گردشگری تحت نظارت بخش‌های دولتی بازدید کنند.

هم‌اکنون این بنا با قدمتی حدود ۷۵ سال، پیر و فرسوده نظاره‌گر آن است که آیا مدیران بنیاد علوی، مسوولان شهری و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی می‌توانند به تعاملی پویا و پایدار رسیده و این بنا را از خطر نابودی و فرسایش نجات دهند یا همچنان گردشگران باید از دور شنوای صدای سکوت و تخریب این هتل باشند، سکوتی تلخ که حکایت از بی‌توجهی مسوولان به میراثی ملی دارد.

dahotab1 هتل آبعلی

dahotab2 هتل آبعلی

dahotab هتل آبعلی

           
 

نظر کاربران :

 • محمد

  قشنگترین هتلی بود که تا حالا دیدم‌ .حیف از اون همه شکوه و زیبایی که تبدیل به مخروبه شد حیف

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  الین هتل غیر قابل استفاده و تقریبا متروکه هست که متاسفانه بهش اهمتی نمیدن.حیف همچین بناهایی که باید تخریب بشن

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سفریتو

  یه هتل با سبک معماری شرقی و غربی که ثبت اثار ملی هم شده است البته جای برای استراحت نیست چرا که تغییر کاربری خورده متاسفانه

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • ثابت

  سلام خدا لعنت کند کسانی را که به اسم اسلام تیشه به ریشه این مملکت و فرهنگ وآثار باستانی آن دارند همه اینها اموال بیت المال است وهمه ما مسولیم. این بنیاد کم از این اموال ندارد که بی توجه رها شده،فقط خدا بداد این مردم برسد…
  حتی بودند کسانی که حاضر شدند با هزینه خود چنین آثار ملی را حفظ و برای عموم مورد استفاده قرار دهند…

  ۱۷ آذر, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  • مریم

   عجبا
   چقدر ناراحت کننده و گریه اوره.
   مملکت باید به دست بهترین متخصصان سپرده بشه. این گروه از قم آمدند و همه کار بلدن، خوش براشون !!!! امیدوارم زندانی نشوم!!

   ۶ آبان, ۱۳۹۷

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *