بلیط هواپیما سوئیت تبریز

نوروز در گیلان و تلاش دستگاه ها برای سفر خوش بیش از ۷ میلیون مسافر

زمان مطالعه : 5 دقیقه
۱۶ فروردین ۱۳۹۶

در اواخر سال ۹۵ ، همه نیروهای امدادی و خدماتی در استان گیلان عزم خود را جزم کرده بودند تا با ارائه خدمات مورد نیاز برای مسافران، سفر خوشی برای آنان رقم بخورد.
جمعیت هلال احمر و اورژانس ۱۱۵ از جمله دستگاه هایی بودند که در نوروز امسال همانند سال های گذشته برای ارائه خدمات امدادی ، حضوری فعال و شبانه روزی داشتند.
مسئولان در آموزش و پرورش استان گیلان نیز از قبل از سال جدید، فضاهای آموزشی را برای حضور مسافران نوروزی به ویژه فرهنگیان فراهم کرده بودند.
همچنین بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، هفت میلیون و ۳۰۲ هزار و ۸۳۶ گردشگر در تعطیلات نوروز امسال (از ۲۶ اسفند تا ۱۳فروردین ماه جاری) در مراکز اقامتی ثابت و موقت استان اقامت کرده اند که این رقم نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۱۸ و ۹۲ صدم درصد رشد داشته است.
۸۲۹ نفر از آمار یادشده مربوط به گردشگران خارجی است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته، بیش از شش درصد افزایش را نشان می دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این رابطه گفت: این استان جایگاه مناسبی در حوزه جذب گردشگر را به خود اختصاص داده و این موضوع ، مرهون حضور سرمایه گذاران و نیز حمایت نهادهای دولتی است.
رضا علیزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در زمان یادشده ۱۸۳هزار و ۳۲۷ نفر از موزه ها و بناهای تاریخی استان بازدید کردند که این رقم نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد حدود چهار درصدی را شاهد بوده است.
وی اظهار داشت: در تعطیلات نوروزی امسال یک میلیون و ۲۵۵ هزار و ۳۳۱ خودرو با رشد ۳۱ و ۵۴ صدم درصدی وارد استان شده است.
یک هزار و ۷۴۸ واحد گردشگری در گیلان فعال است و در حال حاضر در تاسیسات گردشگری استان شش هزار و ۳۲ نفر شاغل هستند که از این تعداد، چهار هزار و ۹۲۶ نفر مرد و یک هزار و ۱۰۶ نفر را بانوان تشکیل می دهند.
۱۷ موزه در نوروز امسال برای بازدید میهمانان نوروزی مهیا شد که هشت موزه در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان قرار دارد.

** اسکان ۱۳۹ هزار و ۳۶۰ مسافر در مدارس گیلان
مدیرکل آموزش و آموزش و پرورش گیلان نیز بیان داشت: نوروز امسال، ۱۳۹ هزار و ۳۶۰ نفر در واحدهای آموزشی استان اسکان یافتند.
مهدی حاجتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد ، ۳۸ هزار و ۷۱۱خانواده و ۴۱۸ هزار و ۸۰ نفر روز را شامل می شود.
وی اظهار داشت: بیشترین مسافر به ترتیب از استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، تهران و خراسان رضوی در واحدهای آموزشی گیلان اسکان یافتند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان بیان کرد: مدارس ناحیه یک رشت، آستارا، لاهیجان، ناحیه ۲ رشت و بندرانزلی بیشترین اسکان مسافر را داشتند.
۲ هزار و ۹۷۳ واحد آموزشی در ۳۸۳ مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی کشور در گیلان تجهیز شده بود.
۳۳ پایگاه نیز برای اسکان نوروزی مسافران فرهنگی در کنار اداره های آموزش و پرورش مناطق مختلف گیلان فعال بود.

** زیارت حدود سه میلیون نفر از امام زادگان گیلان در نوروز
در تعطیلات نوروز امسال و طی نیمه اول فروردین، حدود سه میلیون نفر بار زائر از امام زادگان و بقاع متبرکه استان زیارت کردند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: امامزاده هاشم (ع) رشت ، آقا سیدجلال الدین (ع) آستانه اشرفیه ، امامزاده ابراهیم در شفت، بی بی حوریه (س) شهرستان انزلی ، عون بن علی علیه السلام ماسوله و امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع) آستارا و آقا سید محمد سفید آستانه لنگرود از جمله امام زادگانی هستند که بیشترین زائر را داشتند.
حجت الاسلام و المسلمین ولی عادلی افزود: این تعداد علاوه بر زیارت از امام زادگان گیلان از ویژه برنامه های طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه استان بهره مند شدند.
وی با بیان این که در این مدت، ۱۱ هزار و ۲۰۰ نفر در امام زادگان و بقاع متبرکه گیلان اسکان یافتند، اظهار کرد: این تعداد زائر از امکاناتی شامل سوئیت و کمپ های ویژه در یکصد و ۳۰ امام زاده و بقاع متبرکه شاخص استان بهره مند شدند.
طرح نوروزی آرامش بهاری از بیست و هشتم اسفندماه گذشته در ۲۳۱ بقعه متبرکه و امام زادگان استان به اجرا درآمده و تا پایان ۱۴ فروردین ماه، ادامه داشت.
بیش از ۹۳۰ بقعه متبرکه در استان گیلان وجود دارد.

** ارائه خدمات نوروزی هلال احمر گیلان به بیش از ۴۰۸ هزار نفر
با اجرای طرح های نوروزی هلال احمر استان گیلان، ۴۰۷ هزار و ۷۴۴ نفر از طرح ایمنی و راهنمایی جوانان و ۴۷۸ نفر از حادثه دیدگان از طرح امداد و نجات نوروزی این جمعیت بهره مند شدند.
مدیرعامل هلال احمر استان گیلان در رابطه با ارائه خدمات امدادی در نوروز امسال گفت: با شروع طرح های نوروزی از ۲۵ اسفند ۹۵ تا ۱۵ فروردین ماه جاری، امدادگران و نجاتگران این جمعیت، با حضور در یکصد و ۶۶ عملیات جاده ای، کوهستان و دریایی ۸۴ نفر را به مراکز درمانی منتقل کردند.
مهدی ولی پور افزود: مسافران با حضور در پست های ایمنی و سلامت از خدمات ایمنی بهداشتی، اجتماعی و آموزشی این جمعیت در قالب طرح بهرفت (بهبود رفتار ترافیکی)، طرح همتایان ( ارایه آموزش با هدف پیشگیری از ایدز) ، پیمان ( آموزش در رابطه با پیشگیری از اعتیاد) و خیمه های نماز جمعیت بهره مند شدند.
وی خاطرنشان کرد: در این مدت، ۳۰۴ هزار بروشور، لوح فشرده ، نقشه و مطالب آموزشی در بین مسافران توزیع شده است.
وی با اشاره به فعالیت ۲ هزار امدادگر و اعضای داوطلب و ۲۰۰ نفر از همکاران به طور مستقیم در طرح نوروزی هلال احمر گیلان یادآور شد: ۵۱ دستگاه خودروی امدادی و پشتیبانی و ۱۶ شعبه هلال احمر استان در حال آماده باش بودند.
طرح راهنمای مسافران نوروزی جمعیت هلال احمر گیلان با شعار ایمنی و سلامت و بهبود رفتار ترافیکی (بهرفت) از بیست و ششم اسفندماه گذشته در استان به اجرا درآمده و تا هفدهم فروردین ماه ادامه دارد.
در اجرای این طرح ۲۴ پست جوانان با عنوان ایمنی و سلامت و شعار بهبود رفتار ترافیکی ( بهرفت ) فعال شده که یک هزار عضو جوان در پست های جوانان از ساعت هشت تا ۲۰ به مسافران نوروزی خدمات ارائه می دهند.
۱۶ تیم سیار سحاب ( دوچرخه سواران امدادگر) خدماتی از قبیل آموزش همگانی امدادی و پیشگیری از ایدز ( همتایان )، معرفی نقاط پر خطر و امن، تست فشار و قند خون، پر کردن اوقات فراغت کودکان در مکان پست های جوانان با آموزش چهره به چهره، راه اندازی پویش نه به تصادفات خدمات ارائه می دهند.

** ارائه خدمات امداد و نجات اورژانس گیلان در نوروز
در اجرای طرح سلامت نوروزی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان گیلان از ۲۵ اسفند تا پایان سیزدهم فروردین ماه جاری، پنج هزار و ۸۱ ماموریت شامل امدادرسانی به مصدومان حوادث و بیماران انجام شده است.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان گیلان در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: در این مدت، ۷۳ هزار تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ برقرار شد که منجر به انجام پنج هزار و ۸۱ ماموریت شده است.
پیمان اسدی با بیان اینکه یک هزار و ۱۵۷ مورد از این ماموریت ها مربوط به حوادث رانندگی بوده، افزود: از این تعداد ۹۰۸ مصدوم به مراکز درمانی انتقال یافتند و ۱۷۳ نفر نیز در محل حادثه امدادرسانی شدند.
وی خاطرنشان کرد: سه هزار و ۹۲۴ مورد از ماموریت ها مربوط به حوادث غیرترافیکی است که منجر به انتقال یک هزار و ۴۴۰ نفر به مراکز درمانی شده است.
طرح امداد نوروزی اورژانس گیلان از ۲۵ اسفند سال ۹۵ آغاز شده بود که در اجرای این طرح، ۴۰۰ کاردان و کارشناس، ۹۰ دستگاه آمبولانس، دو دستگاه موتورلانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به هموطنان خدمت رسانی کردند.

 نوروز در گیلان و تلاش دستگاه ها برای سفر خوش بیش از 7 میلیون مسافر

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *