رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

نودشه

تاریخ بروزرسانی :
۱۵ دی ۱۳۹۲

شهر نودشه در غرب استان کرمانشاه ودر ۳۲ کیلومتری شمال غرب شهرستان پاوه قرار دارد .این شهر در ۱۱ ۳۵ عرض جغرافیایی و ۴۶ ۱۵ طول جغرافیایی و در ارتفاع متوسط ۱۴۵۰ متری از سطح دریا واقع است میانگین بارندگی در طول سال در سالهای پر بارش بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میل یمتر در نوسان بوده میانگین دمای سالانه چیزی حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است جمعت شهر نودشهدر حدود ۵۰۰۰ نفر می باشد .

این شهر محصور است بین کو ههای دربن درشمال با ارتفاع ۲۷۵۰ متر ،کوه کماجروشخله وچناره در جنوب با ارتفاع میانگین ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ متر و کوه شمشی با ارتفاع تقریبی ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ متر در غرب و دره باصفای نودشه منتهی به رود سیروان در شرق.

جاذبه های طبیعی شهر نودشه :

شهر نودشه در مسیر سلسله جبال زیبای زاگرس شمالی قرار گرفته است . یکی از زیباترین چشم اندازهای کوشاهو با ارتفاع ۳۴۱۰ متر از سطح دریا در شرق نودشه دیده می شود کوه دربن در شمال شرق شهر دارای دیواره های بلند و چاله های عمیقی است که این چاله ها در فصل زمستان پر ازبرف شده و تا اوایل پاییز سال بعد در این چاله ها برف باقی می ماند . غار قاژه لیان یا غار لانه غاز دراین کوهستان قرار دارد که دارای تنوره ای به ارتفاع ۸۵ متر، راهروی به طول ۹ متر و تالاری به مساحت ۲۵ متر و ارتفاع ۱۶ مترمی باشد . تفریحگاه دالانی در ۱۳ کیلومتری شهر نودشه واقع است این تفرجگاه بیش از ۱۶۰۰ متر ارتفاع داشته به دلیل وجود چشمه سارهای فصلی پر آب در این ارتفاع هرساله دریاچه کوچک دالانی پر آب شده چشم اندازی دلفریب و پرطراوت را می آفریند. «نودشه » دنیایی پر راز و رمز و سرشار از قصه دارد. قصه هایی که بازتاب واقعیت حقیقت زندگی مردمان سرسخت و لطیف آنجاست .تو گویی حرف های این مردم خاستگاهی افسانه ای و خیالی دارند و این در صورتی است که حقیقت زندگی مردمان آنجاست که رنگ افسانه به خود م یگیرد. مردم نودشه با گویش کردی اورامی که به عقیده بعضی از محققان کی زبان است تا کی گویش، تکلم میک‌نند. این زبان ، از زبان اوستایی و فارسی دری بر جای مانده و با تفحص در این زبان می توان به آسانی ریشه های اوستایی واژگان این زبان را دریافت. در اطراف نودشه آرامگاه پیران و عارفان اورامان که زبانزد مردم مناطق کردستان هستند یافت م یشود که بوده است. آرامگاه سید عبیدالله برادر امام رضا )ع( ملقب به «کوسه هجیج » و آرامگاه پیر شالیار از جمله مکان هایی هستند که هر ساله عده بی شماری از مردم کردستان برای زیارت به آنجا رهسپار می شوند.

-1 نودشه

-2 نودشه

-3 نودشه

 نودشه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 2 میانگین: 3]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • شیرین

  نۆدشە دنیانە نیا

  ۲۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  این روستای کوهستانی بسیار زیبا هست و سر سبز و مردمانی با عشق و با صفا داره

  ۷ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • سارا

   دقیقا ، نودشه شهر خاطره های شیرین من با مردمی بسیار مهربان ودوست داشتنی

   ۱۸ بهمن, ۱۳۹۹
 • nastaran

  نودشه یکی از شهرهای کوهستانی بسیار زیبا ی استان کرمانشاه هستش که طبیعتی بکر وبسیار زیبایی دارد ولی متاسفانه مسیولین ومردم شهر هیچ گونه شرایط وامکاناتی را برای گردشگران تهیه نکرده واز نشانه های ضعف شهرداری ومدیریتی شهری می باشد

  ۱۹ مرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *