رزرو هتل تفریحات کیش

دره جنگلی مکیدی ( مکیدی دره سی )

۱۶ خرداد ۱۴۰۱

دره جنگلی مکیدی ( مکیدی دره سی )دره‌ای سرسبز است که در میان جنگل‌های ارسباران در شمال استان آذربایجان شرقی و در شهرستان کلیبر واقع شده‌است. پارک جنگلی حصارشده‌ای که در این دره ایجاد شده‌است، این مکان را مورد توجه گردشگران قرار داده‌است روستای مکیدی نیز در این دره واقع شده‌است.پارک جنگلی مکیدی از قلعه درسی و تا جنگلهای آینالو در کنار ارس را در برگرفته است. پارک جنگلی حصار شده‌ ای که در این دره ایجاد شده‌ است، این مکان را مورد توجه گردشگران قرار داده‌ است.

دره جنگلی مکیدی

وجود میوه‌ های گوناگون همچون گردو، فندق، تمشک و ذغال‌ اخته و همچنین زمزمه پرندگان طبیعت از جاذبه های این مکان است و در ارتفاعات این تفرجگاه انواع گونه‌ های گیاهی دارویی و صنعتی روییده است، گونه‌ های گیاهی مانند آویشن، کهلیک اوتی، شیرین بیان، بومادران و … که برای بیماری‌ های مختلف مانند سرماخوردگی سینوزیت و … مفید هستند، افراد بیشتری را برای گردآوری گیاهان دارویی به این منطقه کشانده است.جنگل های مکیدی، آینالو و منطقه نمونه گردشگری قلعه دره سی در ارسباران متاسفانه به دلیل بی توجهی مردم در حال تبدیل شدن به مناطقی متعفن و پر از زباله هستند.

تور اروپا

دره جنگلی مکیدی

جنگلهای ارسباران

در سال ۵۰ و ۵۲ شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده معرفی و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. در سال ۱۳۵۴ از طرف یونسکو عنوان ذخیره گاه زیستکره را نیز دریافت نمود و از شهرت جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده نیز معروف گردید.منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت ۸۰۴۲۷ هکتار در کناره های جنوبی رود ارس در حوزه شهرستانهای کلیبر و ورزقان واقع شده است این منطقه در شمالغربی آذربایجان شرقی میان سه رودخانه مهم “ارس”در شمال و “ایلگنه چای” در غرب و “کلیبرچای” در شرق واقع شده و از جنوب به ارتفاعات “سهراما” متصل است.

گونه های شاخص گیاهی

تا به حال حدود ۱۰۸۰ گونه گیاهی مختلف در منطقه شناسایی گردیده است که از درختان و درختچه های مهم و شاخص منطقه بلوط، سرخدار، ارس، گیلاس وحشی، بارانک، زغال اخته، افرا، گردو، ممرز حائز اهمیت است.

دره جنگلی مکیدی

گونه های جانوری دره جنگلی مکیدی

گونه های جانوری منطقه حفاظت شده ارسباران حدود ۳۲۰ گونه است که کل و بز، پلنگ، گربه وحشی، خرس قهوه ای، سیاه گوش پستانداران شناخته شده این منطقه هستند.۳۸ گونه خزنده و دوزیست و ۲۲ گونه ماهی در منطقه ارسبارن شناسایی شده است.پرندگان شاخص منطقه سیاه خروس، قرقاول، دراج، کبک دری هستند. در کل در این منطقه، بیش از ۲۲۰ گونه پرنده وجود دارد.پرندگان شکاری این منطقه بیشتر عقاب طلائی، عقاب شاهی، سارگپه جنگلی، طرلان، بحری، بالابان میباشد.

دره جنگلی مکیدی

نحوه دسترسی به دره جنگلی مکیدی

اگر مسیر دره قلعه بابک را به سمت غرب ادامه دهید به پارک جنگلی مکیدی می رسید. مکیدی تا چند سال پیش جنگلی بکر و دست نخورده و مملو از درختان فندق و خرگوش بود اما چندین سال است در آن آلاچیق و بوفه و پارکینگ ساخته شده است و آخر هفته ها پذیرای مسافران بیشماری است که از شهرهای اطراف و خود کلیبر به سمت آن سرازیر می شوند. این تفرجگاه درست در پشت کوهستانهای جاویدان قرار دارد که در ادامه راه آسفالته قلعه بابک پس ازگذر از روستاهای شجاع آباد، هجران‌ دوست، آغویه و علی آباد قرار دارد و جای دنج و آرامی برای آرامش و استراحت عاشقان طبیعت است.

در دره مکیدی و آینالو استراحتگاه هایی وجود دارند که به مکانهای جا افتاده برای گردشگران تبدیل گشته است، با این‌حال قلعه دره سی در ۳ کیلومتری جنوب غرب کلیبر بعلت نزدیکی به شهر دارای موقعیت بهتری است. مکیدی دره سی در بیست کیلومتری شهرستان کلیبر واقع است.پیشنهاد ما این است از دیگر جاهای دیدنی کلیبر هم دیدنی بفرمایید .

دره جنگلی مکیدی

دره جنگلی مکیدی

دره سی مکیدی دره سی

دره سی2 مکیدی دره سی

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

  • behnam

    مسیر دسترسی هم دقیق بنویسید

    ۲۶ تیر, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *