بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مولداویت معروف به مروارید آتش

زمان مطالعه : 7 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳۰ آبان ۱۳۹۹

مولداویت که همچنین با نام «سنگ بطری» یا «Vltavin» در جمهوری چک شناخته می شود،سنگ جواهری شفاف به رنگ سبز زیتونی تا قهوه ای-سبز کدر می باشد.این سنگ جواهر سبز غیر طبیعی به خاطر خاستگاه غیر معمول خود به شهرت و توجهات بسیاری دست یافته است.اینگونه تصور می شد که مولداویت از طریق سنگ متراکم شده که پس از باران شهاب سنگی تبخیر می شود، شکل می گیرد.مولداویت در خانواده ی تکتیت مواد معدنی تعلق دارد که گروهی کوچک از سنگ های طبیعی شیشه هستند.

مولداویت معروف به مروارید آتش

مولداویت را برخی با عنوان « تنها سنگ جواهرخارج از زمین در سراسر دنیا» یا «سنگ جواهر متولد ستاره ها» می شناسند.مولداویت را برخی به عنوان یک محصول مصنوعی و به مدت طولانی به عنوان گونه ای از شیشه ی آتشفشانی ابسیدین شناخته می شده است.مولداویت در ابتدا توسط پروفسور جوزف میر از دانشگاه پراگ معرفی شد.مدتی بعد نام «مولداویت»، برگرفته از نام شهر «Moldauthein» که نخستین گونه ها در آنجا یافته و شکل گرفته بودند، جایگزین نام «chysolites» شد.مولداویت با کیفیت سنگ جواهر معمولا در دو درجه ی معمولی و موزه یافت می شود.
بهترین گونه های آن با درجه ی موزه هستند.مولداویت با درجه ی موزه شفافیت بالاتری داشته و الگوی مشخص سرخس شکل دارند.مولداویت معمولی اغلب به رنگ سبز تیره تر یافت شده و متمایل به قهوه ای هستند و سطح آن به نظر حفره دار و ساییده شده می آیند.

تشخیص مولداویت

مولداویت سنگ جواهری به رنگ سبز روشن تا تیره و یا قهوه ای—سبز است که به گروه تکتیت مواد معدنی تعلق دارد.از نظر علم گوهرشناسی، این سنگ نوعی شیشه ی طبیعی با ساختار بلور آمورف است.این سنگ شامل سیلیکون دی اکسید(SiO2) و آلومینیوم دی اکسید(AlO3) می باشد.
مولداویت درجه ی سختی خوبی داشته و در سنجه ی موس در درجه ی ۵.۵ قرار دارد.چگالی این سنگ از ۲.۳۲ تا ۲.۳۸ متغیر بوده و شاخصه ی انکسار آن مشابه شیشه ی آتشفشانی ابسیدین است.مولداویت پس از برش و صیقل درخشندگی شیشه ای داشته و اغلب سطحی سخت و شکاف دار دارد.

خاستگاه و منابع مولداویت

نام مولداویت از شهر Moldauthein در جمهوری چک مکانی که نخستین بار در آنجا کشف شد، برگرفته شده است.در حال حاضر ذخایر مولداویت در جنوب و شمال غرب بوهیمیا، موراویای غربی، لوزاتیا(آلمان) و والدوبرتل(اتریش) وجود دارند.بر اساس تحقیقات صورت گرفته، حدود ۹۹٪ همه ی سنگ های مولداویت از بوهیمیای جنوبی استخراج شده و ۱٪ در موراویای جنوبی قرار دارد.مولداویت های کوچک و خراشیده شده با کیفیت سنگ جواهر در درسدن، بوهیمیای غربی و اتریش نیز یافت شده اند.مقادیر کلی مولداویت در دنیا در حدود ۲۷۵ تن تخمین زده شده اند.
پیش تر از این ۴ معدن مولداویت در سراسر جمهوری چک قابل استخراج بوده اند، اما امروزه تنها یک معدن در دسترس است که مولداویت هایی در سطح تجاری از آن استخراج می شود.بر اساس محاسبات مولداویت های با کیفیت سنگ جواهر در حدود ده سال از بین خواهند رفت.

خرید و تشخیص ارزش سنگ جواهر مولداویت

رنگ مولداویتمتنوع سبز از جمله تیره، سبز جنگلی و روشن تا سبز زیتونی یافت می شود. مولداویت را می توان به رنگ های مواد یافت شده از موراویا به رنگ قهوه ای متمایل به سبز هستند.برخیزیباترین رنگ سبز خالص، تیره ی روشن به متوسط و بدون قهوه ای بوده و بیش از حد تیره نیستند.

مولداویت معروف به مروارید آتش

وضوح و درخشندگی مولداویت

مولداویت به اشکال شفاف تا کدر یافت می شود. بهترین گونه ها شفاف بوده و بسیار کمیاب هستند.امروزه بیشتر سنگ های مولداویت کدر و در سطوح کمی تراشفاف هستند.به طور کلی، هر چه میزان شفافیت افزایش یابد، سنگ ارزشمندتر خواهد بود.میان «درجه ی معمولی» و «درجه ی موزه» ی مولداویت تفاوت قیمت بسیاری وجود دارد.

برش و شکل مولداویت

مولداویت در برش ها و اشکال متنوعی در دسترس است.ترین مواد پخ دار هستند، و بقیه معمولا به شکل طبیعی راف خرید و فروش می شوند.تنها بهترین و شفاف رایج ترین اشکال این سنگ مانند قطره ای، گرد، بیضی، تخم مرغی یا مارپیچ و همچنین اشکال «پاشیده شدن قطرات» که نشان دهنده ی الگوی برخورد مایعات هستند،در نتیجه ی شکل گیری سنگ ذوب شده به دست می آیند.مولداویت بوهیمیا معمولا به شکل قطره ای و مولداویت موراوی به شکل کروی می باشد.

پردازش مولداویت

سنگهای های مولداویت معمولا به هیچ شیوه ای پردازش نمی شوند.بیشتر سنگبرخی مواقع مولداویت با دیگر انواع شیشه ی بروسیلیکات ترکیب می شود.

مولداویت معروف به مروارید آتش

خواص گوهرشناختی مولداویت

فرمول شیمیایی : SiO(+Al2O3) Silicon dioxide + aluminum oxide
ساختار بلوری : بی نظم
رنگ : سبز تا قهوه ای-سبز
سختی : ۵.۵۰
شاخصه ی انکساری : ۱.۴۸ تا ۱.۵۴
تراکم : ۲.۳۲ تا ۲.۳۸
کلیواژ : ندارد
شفافیت : شفاف تا کدر
انکسار مضاعف یا شکست نور : ندارد
درخشندگی : شیشه ای
فلورسنس : ندارد
سنگ های جواهر مرتبط و مشابه با مولداویت
مولداویت به گروه تکتیت مواد معدنی تعلق دارد.به عنوان نوعی شیشه، این سنگ به شیشه ی آتشفشانی که با نام ابسیدین مشهور است، ارتباط بسیار نزدیکی دارد.ابسیدین سنگ جواهر بسیار مشهوری است که با چند نام تجاری مختلف از جمله « ابسیدین درخشان طلایی» و «ابسیدین دانه برفی» شناخته می شود.ابسیدین را الب به عنوان لایه های بسیاری از سنگ های دولایه و سه لایه ی طبیعی یا ساخت بشر یافته و یا مورد استفاده قرار می دهند.از نمونه های برخی سنگ هایی که با سنگ مولداویت شباهت بسیار زیادی دارند می توان به آپاتیت، دیوپسید، بریل، یاقوت کبود، تورمالین و شیشه ی سبز اشاره نمود.با توجه به خاستگاه کشف مولداویت برخی از تکتیت های مشابه نام های مختلفی از جمله آستریت(استرالیا)،بیلتونیت(بورنئو)، جورجیات(جورجیا، ایالات متحده)، ایندوچینیت(ایندونچین)، جاوانیت(جاوا) و یلیپینیس (فیلیپین) شناخته می شوند.

خواص درمانی و ویژگی های متافیزیکال و افسانه ای سنگ جواهر مولداویت

برطبق افسانه های مشهور در چک اسلواکی، مولداویت برای فردی که آن را می پوشید همراه با خوش شانسی و اقبال خوب بود.
این سنگ معمولا به منظور بهبود ارتباطات زناشویی و ایجاد طلسم و جادو مورد استفاده قرار گرفته و شانس خوب، ایمنی و باروری به همراه خواهد داشت.
در طول قرون وسطی، مولداویت از ارزش بالایی برخوردار بوده و تنها به افراد خاندان سلطنتی و اشخاص عالیرتبه تعلق داشت.
نام مولداویت به زبان سانسکریت «agni mani» و به معنی «مروارید آتش» است.
مولداویت با ققنوس افسانه ای، که بر طبق افسانه ها از آتش جان دوباره می گرفت، مرتبط می باشد.
مولداویت را معمولا به عنوان سنگ ماه تولد نمی شناسند اما تا حدودی سنگ متولدین خوش شانس نیمه ی بهار یعنی از ۲۰ آوریل تا ۲۰ می شناخته می شود.
گرچه مولداویت به هیچ یک از نشانه های زودیاک تعلق ندارد، اما با این حال آن را سنگ ستاره ها معرفی می کنند و
به این ترتیب سنگ جواهر همه ی نشانه های ستاره شناسی خواهد بود.
از نظر جسمانی مولداویت در بهبود نقرس، آسم، آلرژی ها و خارش ها موثر بوده و علائم آنفولانزا، آنمی و سرماخوردگی را کاهش می دهد.
توصیه: خواص و نیروهای درمانی کریستال دگرگون و متافیزیکال نباید به عنوان نسخه پذیرفته شوند.
فرهنگ سنگ جواهر متافیزیکال، تشریفاتی و سنتی از منابع مختلفی جمع آوری می شوند.
این اطلاعات جایگزین نسخه ی پزشک نخواهد بود.
در صورت بروز مشکلات پزشکی به متخصص مراجعه نمایید.
این مطالب در هیچ شرایطی تضمین کننده ی هیچگونه ادعا در درمان و نیروهای سنگ تولد نمی باشد.

مولداویت معروف به مروارید آتش

سنگ جواهر مولداویت و ایده های طراحی جواهر

مولداویت در مقایسه با بیشتر سنگ های جواهر نرم بوده و کمیابی آن سبب می شود تا مناسب بیشتر طراحی های ظریف و دشوار نباشد.گرچه مواد شفاف و با کیفیت و معمولا سنگ های پخ دار اغلب به صورت جواهرات دست ساز مورد استفاده قرار می گیرند.بلورهای سخت را اغلب به صورت آویز استفاده می کنند اما بیشتر گونه های مولداویت الب توسط کلکسیون داران جمع آوری می شوند.

نکته: سنگ های جواهر باید بر حسب اندازه خریداری شوند و نه وزن قیراط.سنگ های رنگی به نسبت اندازه به وزن متفاوت هستند.برخی از سنگ ها بر اساس وزن بزرگتر و برخی دیگر کوچکتر از الماس هستند.

سنگ های جواهر مولداویت مشهور

در دهه ی ۱۹۶۰ ملکه الیزابت دوم در دهمین سالگرد تاجگذاری خود یک سنگ مولداویت را از دولت سویس به عنوان هدیه دریافت نمود.این سنگ خام ددر پلاتین جاگذاری شده و با الماس و مروارید سیاه آذین شده بود.مدونا نیز یک تسبیح با مهره هایی از مولداویت پخ دار که برای پاپ ژان پل دوم ساخته شده بود، حمل می کرد، این تسبیح هدیه ای از جانب مردم چک اسلواکی به پاپ بود.در کروملوف چک موزه ای از انواع گونه های عالی مولداویت وجود دارد.

مراقبت ها و شستشوی سنگ جواهر مولداویت

مولداویت در مقایسه با سایر سنگ های جواهر بسیار نرم و ظریف است.بنابراین به مراقبتهای بیشتری نیاز خواهد داشت.در هنگام شستشوی سنگ مولداویت از هیچ گونه مواد شیمیایی یا تمیزکننده ی قوی استفاده نکنید.از استفاده از بخارشوها و پاک کننده های التراسونیک اجتناب ورزید.می توانید سنگ خود را با استفاده از یک پارچه ی ساده و آب و صابون ملایم تمیز نمایید.حتما همه ی آثار صابون را به خوبی از روی سنگ پاک کنید.جواهرات و سنگ جواهرات خود را به دور از تغییرات ناگهانی دما نگه داشته و از تابش مستقیم نورخورشید به مدت طولانی حفظ نمایید.
سنگ جواهر و جواهرات مولداویت را با سایر گونه ها نگهداری نکنید.سنگ های جواهر باید به صورت جداگانه و درون یک پارچه ی نرم و در داخل جعبه ی جواهر با آستر پارچه ای نگهداری شوند.همیشه همه ی جواهرات مولداویت خود را پیش از انجام هر گونه تمرین و مسابقات ورزشی یا انجام کارهای منزل در جای مناسب قرار دهید.

 

 

 

 

مولداویت معروف به مروارید آتش

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *