بلیط هواپیما سوئیت تبریز

موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران استان تهران تهران

موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران مربوط به دوره پهلوی اول است و در تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک وی، روبروی خیابان پسیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۲۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران از جمله موقوفات دکتر افشار به شمار می رود. طبق ماده ۲۳ وقفنامه اول مورخ يازدهم ۱۳۳۷ش، درباره این موقوفات آمده است: درآمد بايد صرف ترجمه و تأليف و چاپ كتب و رسالات كه بايد با خدف اين موقوفات موافق باشد و همچنين كمک به مجله آينده در صورت احتياج و احتمالا دادن جوائز به نويسندگان بشرح دستور اين وقفنامه گردد.

موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران قدمتی به دیرینه دوران پهلوی دارد. بر اساس موافقت نامه دوم دکتر افشار به منظور وقف این موسسه در مورخ ۱۲/۴/۱۳۵۲ كه ميان واقف و دانشگاه تهران به امضا رسيده، تاکید شده است: قسمتهای مهمی از رقبات مانند جايگاه سازمان لغت نامه دهخدا و محل مؤسسه باستان شناسی به‏ طور رايگان به دانشگاه تهران واگذار شده و رقبات ديگری هم با درآمد آنها طبق ماده دوم (برای اجرای مفاد وقفنامه كه از جمله عبارت از دادن جوائز ادبي و نشر كتب تاريخي و لغوی راجع به ايران ( به استثنای كتب درسی، ميباشد در اختيار دانشگاه تهران قرار می گيرد كه وصول نموده و به‏نام اين موقوفات اعطا و نشر گردد.

هدف اساسی اين بنياد ملی طبق ماده ۲۵ وقفنامه (… تعميم زبان فارسی و تحكيم وحدت ملی در ايران می باشد. بنابراين كتبی كه با بودجه اين موقوفات منتشر می شود بايد مربوط به لغت و ادبيات فارسی و جغرافيای تاريخي و تاريخ ايران باشد. كتب كلاسيكی مدارس عمومی نبايد با درآمد اين موقوفات چاپ شود.)همچنین طبق ماده ۲۶ وقف نامه دکتر افشار: مقداری از كتب و رسالات چاپ شده با بودجه اين موقوفات بايد بطور هديه و بنام اين موقوفات به مؤسسات فرهنگی، كتابخانه ها و قرائتخانه های عمومی ايران و خارج و بعضی از دانشمندان ايران و مستشرقين خارجی فرستاده شود.

نحوه دسترسی
مسیر اتوبوس
به وسیله خطوط اتوبوس تندرو میدان تجریش به میدان راه آهن می توانید در ایستگاه پسیان از اتوبوس پیاده شد و به این موسسه دسترسی داشته باشید.
مسیر مترو
نزدیک ترین ایستگاه مترو به این ساختمان، ایستگاه تجریش واقع در خط یک مترو تهران است.
تلفن تماس : ۲۲۷۰۹۲۰۴
آدرس : خيابان وليعصر – ايستگاه پسيان – مجتمع موقوفات دکتر محمود افشار- پلاک ۱۷۳۱

موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران
موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران

منابع:
بزنیم بیرون
ویکیپدیا

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *