رزرو هتل

موزه چینی خانه شیخ صفی الدین اردبیل

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۷ آذر ۱۴۰۰

موزه چینی خانه شیخ صفی الدین اردبیل در قسمت شرقی قندیل خانه یا رواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدین قرار دارد. تالاری با چهار شاه نشین و طاق نماهای زیبا و نفیس که از مقرنس گچی ساخته شده اند. با نقاشی ها، طلاکاری ها و رنگ های متناسبی که به سطح مقرنس ها خورده اند و تصاویری اسلیمی به وجود آورده اند. اما زیبایی تنها مشخصه تالار چینی ها نیست. هنر معماری شیخ بهایی چنان استحکام بی نظیری دارد که طبق برآورد کارشناسان حتی با زلزله ای به قدرت ۲/۷ ریشتر هم تخریب نمی شود!

چینی 4 موزه چینی خانه شیخ صفی الدین

چینی های موزه

تالار چینی خانه ۱۲۵۶ محفظه دارد که در همه آنها چینی های اهدایی امپراطور چین به شاه عباس جاسازی شده است. چینی هایی که بهانه پیشکش آنها احیای جاده ابریشم و بهبود روابط چینی ها و ایرانی ها بود. این ظروف بعد از رسیدن به ایران توسط هنرمندان حکاک در اصفهان مهر «بنده شاه ولایت عباس» خورده و به اردبیل فرستاده می شد. در محفظه های تالار چینی خانه قرار می گرفت. شاه عباس عادت داشت زمانی که برای استراحت یا چله نشینی به اردبیل سفر می کرد. در تالار چینی خانه اقامت کند و نه تنها از نقاشی های گل و بته ای این تالار لذت ببرد. بلکه یادگارهای همتای چینی اش را هم نظاره کند و احساس اقتدار بیشتری به دست آورد!

چینی 3 موزه چینی خانه شیخ صفی الدین

بر اساس روایت های مورخان، بعد از امضای عهدنامه ننگین ترکمن چای بیش از ۸۰۰ عدد از این ظروف چینی و حدود ۴ هزار جلد کتاب دست نویس ارزشمند با بسیاری از عتیقه جات مجموعه شیخ صفی الدین توسط ژنرال باسکویچ غارت شد. که در حال حاضر تعدادی از این آثار در موزه آرمیتاژ و موزه دیگری در روسیه به نمایش گذاشته شده است.

اشیا داخل موزه

باقیمانده این چینی ها هم به موزه ملی در تهران و موزه های شیراز و اصفهان منتقل شده بود که در نهایت ۱۹سال قبل، وقتی چینی خانه دوباره افتتاح شد. تا این بار به عنوان موزه فعالیت خود را آغاز کند، به این موزه بازگردانده شدند.در تالار چینی خانه علاوه بر ظروف چینی زیبا و گلدان های پرنقش و نگار، یک جلد قرآن نفیس به خط کوفی می بینید که از لحاظ قدمت تاریخی سومین قرآن نفیس در ایران است. این قرآن روی پوست آهو کتابت شده و عمر آن به بیش از ۱۱۰۰ سال پیش می رسد.علاوه بر این، در موزه چینی خانه مهرسنگی سلاطین صفوی با شش اسم از اسما خداوند و گل های هشت پر به نشانه عرفان پادشاهان صفوی. و دوازده پر به عنوان شیعه دوازده امامی بودن آنان، مجموعه ای از فرامین شاهان و سکه های نقره ای دوره صفوی دیده می شود.

موزه چینی خانه شیخ صفی الدین

نحوه دسترسی

آدرس : اردبیل، خیابان شیخ صفی، میدان عالی قاپو

موزه چینی خانه شیخ صفی الدین

موزه چینی خانه شیخ صفی الدین

چینی 1 موزه چینی خانه شیخ صفی الدین

چینی 2 موزه چینی خانه شیخ صفی الدین

چینی موزه چینی خانه شیخ صفی الدین

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جنوب گردی