جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

موزه پاکدشت

تاریخ بروزرسانی :
۱۶ تیر ۱۴۰۲

موزه پاکدشت ، تنها موزه مردم شناسی شهر پاکدشت می باشد.در این موزه بیش از دو هزار شی تاریخی وجود دارد که به دلیل نبود فضای مناسب از دید بازدیدکنندگان دور مانده است. این موزه به همت شخصی علاقه‌ مند به فرهنگ و تاریخ کشور بنام قنبرعلی کرمانی (کلام) و در ملک شخصی وی بنا نهاده شده و مورد توجه بسیاری از فرهنگ دوستان قرار گرفته و بسیاری از اشیای موجود در آن اهدایی از سوی افراد بازدید کننده است.

موزه پاکدشت1 موزه پاکدشت

تاریخچه موزه پاکدشت

قنبرعلی کرمانی در موزه ای شخصی اسناد و آثار تاریخی را جمع آوری کرده که تمام ملزومات ادوار گذشته شهرستان پاکدشت در آن به نمایش گذاشته شده است. بسیاری از کارشناسان این موزه را در نوع خود در استان تهران کم نظیر ارزیابی می نمایند. مجموعه ابزار و ادوات کشاورزی قدیم، سیر تکامل ابزارهای روشنایی، مجموعه سکه و اسکناس. اسناد ازدواج متعلق به بیش از سیصد سال گذشته، نمونه نخستین رایانه ‌ای که وارد ایران شد. بسیاری از ابزارهایی که امروزه کارایی خود را از دست داده و نسل جدید با آنها بیگانه است. تنها بخشی از آثار موجود در این گنجینه گرانبهاست.

وی از ۲۰سال گذشته توانسته است بیش از ۲۰۰۰ اثر تاریخی ،هنری و فرهنگی متعلق به شهرهای مختلف ایران و برخی کشورها را درمحل کار شخصی خود با مجوز رسمی اداره میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان نگهداری و حفظ کند. علاقه شخصی و تخصصی آقای کرمانی موجب شده این همه آثار رابا قدمت ۲۰۰ تا ۸۰۰ سال قبل را یکجا گرد آورد. وی معتقد به فروش این آثار نیست چرا که مایل است برای نسل های دیگر و مردم پاکدشت به یادگار بماند. نبود فضای مناسب به عنوان موزه برای بازدید عمومی علت ناشناخته ماندن این مجموعه آثار فرهنگی است. وی معتقد است اگر مسئولان یک ساختمان به عنوان موزه در این شهرستان اختصاص دهند همه این آثار را به این موزه هدیه کند.

موزه پاکدشت3 موزه پاکدشت

نحوه دسترسی

آدرس: پاکدشت، میدان آزادگان، خیابان ولی عصر طبقه پنجم بازارچه کرمانی ها
تلفن :۳۶۰۱۴۴۳۰ و ۳۶۰۱۴۴۶۰

موزه پاکدشت موزه پاکدشت

 پاکدشت2 e1688564185377 موزه پاکدشت

موزه پاکدشت4 800x530 موزه پاکدشت

موزه پاکدشت5 موزه پاکدشت

موزه پاکدشت6 موزه پاکدشت

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *