بلیط هواپیما سوئیت تبریز

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
۱ دی ۱۳۹۸

موزه هنرهای تزئینی اصفهان در عمارت رکیب خانه اصفهان در خیابان استانداری شهر اصفهان واقع شده است . علت نامگذاری این بنا به رکیب خانه این است که در دوره صفوی، جایگاهی برای قرار دادن لوازم و اشیاء اصطبل سلطنتی بود.بیش از ۳۰۰۰ شی تاریخی متعلق به دوران صفویه و قاجاریه در موزه هنرهای تزئینی اصفهان به چشم می خورد. این اشیا در غالب غرفه هایی زیبا با چینشی منظم در معرض دید عموم گردشگران قرار گردیده است.هم چنین موزه هنرهای تزئینی دارای کتابخانه مخصوص و تخصصی بوده که مورد استفاده دانشجویان می باشد.

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

در اوايل قرن يازدهم هـ.ق حدود ۴۰۰ سال پيش مقارن با سلطنت شاه عباس اول، احداث و جهت نگهداری لوازم سواركاری و يراق آلات و مركب های سلطنتی مورد استفاده قرار مي گرفت . عمارت ركيب خانه با انقراض حكومت صفويه متروك شد و بعدها در دوران قاجار به دستور ميرزا ظل السلطان (فرزند ناصرالدين شاه قاجار) پس از انجام الحاقات و تعميراتی به سبك و سياق روز، به عنوان اندرونی اختصاصی «ظل السطان» مورد استفاده قرار گرفت .

در دوران پهلوی اين ساختمان به اداره آمار و ثبت احوال اختصاص يافت و بار ديگر تغييراتی خصوصا در جبهه غربی آن صورت گرفت.

در سالهای پس از پيروزی انقلاب اسلامی ، پيرو مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ايران، سازمان ميراث فرهنگی كشور درصدد برآمد تا عمارت تاريخی «ركيب خانه » را مرمت و بازسازی نمايد و از آن به عنوان يك مجموعه فرهنگی استفاده كند، لذا با صرف بيش از دو سال وقت و هزينه قريب به يك ميليارد ريال و با انتقال حدود چهار هزار اثر فرهنگی- هنری از موزه هنرهايی تزيينی سابق تهران و ساير موزه های سازمان با تاييدات خداوند « موزه هنرهای تزيينی ايران » در ۲۹ مردادماه ۱۳۷۵ شمسی گشايش يافت و رسما فعاليت خود را آغاز كرد.

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

موزه هنرهای تزئينی ايران با فضايی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضای مفيد نمايشگاه با در برگرفتن هفت بخش دايمی و با نگارخانه جانبی، هم اكنون صدها اثر نفيس هنری را جهت بازديد عموم علاقمندان عرضه نموده است.

حیاط دلنشینی در این عمارت رکیب خانه در اصفهان قابل رویت بوده که با داشتن فضای خرم با درختانی سرسبز در میانه ساختمان به زیبایی اش افزوده است. هم چنین در اطراف حیاط تالارها و اتاق هایی وجود دارد. عمارت رکیب خانه دارای طبقات فوقانی نیز بوده و در سمت راست آن برجی دیده می شود که علاوه بر کاربرد کلاه فرنگی، کاربردهای دیگری نیز داشته است.دفتر موزه هنرهای تزیینی اصفهان در بخش شاه نشین قرار داشته و از معماری و طراحی بسیار دلپذیری برخوردار است. طبقات بالایی موزه مربوط به بخش اداری می باشد.

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

بخش های هفت گانه موزه هنرهای تزیینی در اصفهان عبارتند از:

خط و کتابت در موزه هنرهای تزئینی اصفهان
: در اوایل بخش موزه ی هنرهای تزئینی اصفهان، هنرهایی از اوراق و مجلدات قرآن کریم، کتب ادعیه و احادیث و … قرار گرفته است. هم چنین انواع جلدهای چرمی به شیوه های متعدد نیز وجود دارد.
آثار لاکی و روغنی در موزه هنرهای تزئینی اصفهان : از آثار این بخش می توان به اشیاء لاکی، جعبه، قلمدان، ترازو، جای طومار، جلد آلبوم، سرچسبدان، قاب آیینه و … اشاره کرد. هم چنین آثار ارزشمند از بزرگان با نقوش زیبا رویت می گردد.
دست بافته های سنتی در موزه هنرهای تزئینی اصفهان : در این بخش منسوجات متنوع وکم نظیر دوران قاجار قابل مشاهده است. این آثار مربوط به بافندگی های شهرهای مرکزی ایران می باشد که به شیوه های مختلفی زینت داده شده اند. در این بخش آثار قلمکاری اصفهان نیز قرار گرفته است.
آبگینه در موزه هنرهای تزئینی اصفهان : در این مجموعه آثار هنری زیبا از کریستال های تراش دار و انواع عطردان و پیاله شیشه ای که متعلق به قرن های ۳ تا ۶ هجری قمری است قابل رویت می باشد.
نگارگری در موزه هنرهای تزئینی اصفهان : در این بخش آثار نگارگری ایرانی در سبک های گوناگون وجود دارد که از جمله با ارزش ترین آن ها می توان به تابلوی مذهب تشعیری اشاره نمود.
آثار چوبی در موزه هنرهای تزئینی اصفهان : در این قسمت آثار نفیس صنایع هنری بر چوب مانند منبت کاری، خاتم سازی، معرق و مشبک در نمونه های انواع قاب آیینه، ملاقه های دوغ خوری، رحل و جعبه قرآن و … قابل مشاهده است.
آثار فلزی در موزه هنرهای تزئینی اصفهان : در این مجموعه آثار فلزی شامل زیورآلات طلا و نقره، کمربند، انواع قوطی، قفل و قلمدان، خنجر، چاقو، قیچی، سرقلیان و … با شیوه های ساخت و تزئین گوناگون مشاهده می گردد.

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

نحوه دسترسی

آدرس : خیابان استانداری اصفهان – روبروی دانشگاه پردیس
ساعات بازديد:شنبه تا چهارشنبه ۸ الي ۱۳بعدازظهر – پنج شنبه ۸ الي ۱۲ ظهر

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *