بلیط هواپیما سوئیت تبریز

موزه نسخ خطی

۱۲ فروردین ۱۳۹۸موزه نسخ خطی استان زنجان زنجان

موزه نسخ خطی (آرامگاه ميرزا مهدي)يکي از موزه هاي شهر زنجان موزه نسخ خطي است که در محل آرامگاه ميرزا مهدي اين شهر قرار دارد. بناي آرامگاه؛ محوطه اي به وسعت ۷۰۰ متر مربع داراي يک ورودي زيبا با پلان پنج ضلعي است. درچهار ضلع ورودي سکوهاي نشيمن دارد و بالاي طاق نماهاي شمال شرق و شمال غرب مقرنس هاي گچي به رنگ آبي داشته است.
بنای موزه نسخ خطی با توافق وراث ميرزايي در اختيار اداره كل ميراث فرهنگي قرار گرفته و بعنوان يك مركز فرهنگي مورد استفاده قرار مي­ گيرد. بنای آرامگاه میرزا مهدی به مساحت ۶۰ متر مربع و كل بنا ۶۰۰ متر مربع از سال ۱۳۸۹ مورد بهره­ برداري قرار گرفته است.
میرزا مهدی سال ۱۲۹۶ در زنجان متولد و مقدمات را در آنجا تحصيل نموده سپس به تهران منتقل و از دروس آقا علي نوري صاحب بدايع الحكم تلمذ نموده به تاريخ ۱۳۱۶ ه ق به نجف مشرف شده است. وي مدرسي ماهر، عالم پارسا، داراي اخلاق حسنه بوده است. وي در سال ۱۳۵۹ ق در زنجان وفات نمود.
آرامگاه میرزا مهدی در اواخر قاجار بنا نهاده شده است.

بنای آرامگاه؛ محوطه­ ای به وسعت ۷۰۰ متر مربع دارای یک ورودی زیبا با پلان پنج ضلعی است. در چهار ضلع ورودی سکوهای نشیمن دارد و بالای طاق نماهای شمال شرق و شمال غرب مقرنس­های گچی به رنگ آبی داشته است. آرامگاه از یک حیاط و ساختمانی در شمال آن تشکیل یافته است.

ساختمان آرامگاه دارای دو ایوان ستون دار همسان در دو طرف ورودی و مجموعه فضاهایی در پشت ایوان­ها است. بقعه ميرزا مهدي فضایی مستطیل شکل است که سقف آن با استفاده از قوس­های متمایل به کلیل و گوشواره­های زیبای آجری زمینه اجرای عرقچین را فراهم کرده است.
گنبد فضای اصلی از نوع دو پوش است؛ همچنین فضای دوم این بنا قابل مقایسه با فضای نخست است و دو واحد قبر در آن وجود دارد.

تمامی روزهای هفته به جز تعطيلات رسمي كشور و دوشنبه هر هفته

آيت­الله حاج ميرزا مهدي زنجاني فرزند مرحوم حاج سيد ابو عبدالله موسوي از خاندان­هاي ميرزايي زنجان است.
تلفن تماس : ۵۲۴۴۰۰۸ ۰۲۴۱
آدرس : خیابان امام خمینی – پايين تر از چهارراه اميركبير – روبروي شهرداري منطقه ۳ – مقبره ميرزا مهدي


موزه نسخ خطی (آرامگاه ميرزا مهدی)

منبع : بزنیم بیرون

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *