رزرو هتل ایران بوم گردی

موزه سنگ و فسیل سنگسر

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ تیر ۱۳۹۹

موزه سنگ و فسیل سنگسر ، نزدیک غار دربند قرار دارد.در این موزه فسیل هایی از دوره‌های مختلف و حتی با قدمت بیش از ۶۲۰ میلیون سال به نمایش درآمده است بخش سنگ این موزه نیز شامل انواع کانی ها و سنگ های معدنی و زینتی است که از حاشیه ایران مرکزی جمع‌آوری شده است البته تعداد معدودی از این کانی ها متعلق به کشورهای دیگر است.

موزه سنگ و فسیل سنگسر

موزه سنگ و فسیل سنگسر یک موزه خصوصی است که توسط مجموعه دار سنگسری اهل مهدیشهر استان سمنان جمع آوری شده است. در این موزه که کنارش غار دربند به عنوان یک جاذبه توریستی مهم این شهرستان واقع شده، می توان آثاری از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به همراه بخش کوچکی از موزه مردم شناسی ایل سنگسر را هم مشاهده کرد.

موزه سنگ و فسیل سنگسر
در این موزه ۴۰ درصد از سنگ های زینتی و کانی ها از حاشیه کویر مرکزی به دست آمده است. ۲۰ درصد نیز از سنگ های معدنی این منطقه و ۴۰ درصد نیز از کشورهای دیگر به این موزه رسیده است. در بخش فسیل نیز از ۶۲۰ میلیون سال پیش تا دوران معاصر آثار داریم . قدیمی ترین فسیل این موزه مربوط به جلبک های اولیه است. ۷۰ درصد فسیل ها برای همین منطقه، شهمیرزاد و شمال شهمیرزاد و سنگسر است. ۲۰ درصد دیگر نیز از مناطق دیگر مانند برزیل، سریلانکا ، آلمان و … جمع آوری شده است. در این موزه بیش از ده هزار قطعه فسیل وجود دارد.

زمانی که مجموعه آماده می شد برخی از نمونه فسیل ها را از کشورهای دیگر می خواستند و ما هم با آنها تبادل کردیم. به همین دلیل در این موزه از کشورهای دیگر فسیل و سنگ وجود دارد.

موزه سنگ و فسیل سنگسر

درهای این موزه هر روز به روی بازدیدکنندگان باز است روزی حدود ۸ تا ده نفر از آن بازدید می کنند اما در اواخر هفته تعداد بازدیدکنندگان به ۷۰ تا ۸۰ نفر هم می رسد این آمار غیر از گروههای دانشجویی و دانش آموزی است. سوال همیشگی بازدیدکنندگان درباره قدیمی ترین فسیل موزه است که مربوط به همان جلبک های ۶۲۰ میلیون ساله می شود. بازدیدکنندگان موزه در کنار دیدن آثار موزه از راهنما و یا مدیر موزه نیز می خواهند تا درباره روند شکل گیری هر یک از فسیل ها توضیح دهد. فسیل ها همیشه جذاب ترین آثار موزه هایی هستند که به مسائل زیست محیطی می پردازند. اما تنها فسیل ها نیستند که مورد توجه قرار می گیرند.

موزه سنگ و فسیل سنگسر

در این موزه پاکزادیان غیر از فسیل، سنگ هایی را نیز جمع آوری کرده که اگر تراش نخورده به آنها نگاه شود، شاید هیچ جذابیتی نداشته باشند اما زمانی که روی آنها کار شده چنان جلوه ای پیدا کرده اند که از آنها می توان برای جواهرات نیز استفاده کرد مانند جواهراتی که دراین موزه به نمایش گذاشته شده است این جواهرات از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی هستند که برخی از آنها عقیق منظره نام دارند یعنی سنگ عقیقی که تراش خورده و خودش به تنهایی یک تابلو از یک منظره است.

پاکزادیان نویسنده کتابهایی درباره تاریخ سکه و مردم شناسی نیز هست او همچنین توانسته به عنوان مجموعه دار سکه شناخته شود و حدود یک هزار و ۲۰۰ سکه طلا و برنز از دوره های مختلف در موزه سکه سمنان جمع آوری کند و به نمایش بگذارد.

موزه سنگ و فسیل سنگسر

نحوه دسترسی به موزه سنگ و فسیل سنگسر

آدرس : مهدی شهر دربند ابتدای مسیر پیاده روی غار دربند
ساعت بازدید :شش ماه اول سال ۸ صبح الی ۲۰ شش ماه دوم سال ۸ الی ۱۶

موزه سنگ و فسیل سنگسر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

 • حمیدرضا دهقانپور

  در ضمن مبلغ ورودی موزه برای هر نفر ۱۵ هزار تومان بود که در ورودی موزه بر روی تابلویی نصب شده بود و همین مبلغ هم از طرف ما پرداخت شد.

  ۱۳ فروردین, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • حمیدرضا دهقانپور

  باسلام. برعکس نظر قبلی بنده دوم فروردین سال جاری از این موزه دیدن کردم و تحت تاثیر حوصله، شکیبایی، عمق دانش و علاقه ستودنی مدیر موزه در زمینه مباحث باستانشناسی و سیر پیدایش و تکامل حیات بر روی کره زمین و … قرار گرفتم. ایشان بیش از یک ساعت با جزییات کامل توضیحات لازم درباره سنگ و فسیلهای موجود و نیز بخشهای دیگر موزه را ارائه نمودند و بازدید از این موزه را به عنوان یکی از مفیدترین بخشهای مسافرت نوروزی بنده و خانواده ام تبدیل نمودند.

  ۱۳ فروردین, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • توریست ایرانگرد

  اصلا بازدید از این موزه را توصیه نمی کنم برخورد مسول موزه بسیار زننده و دور از شان می باشد و فسیل ها هم فاقد ارزش مناسب بوده و فضا هم بیشتر به یک دکان شبیه است تا موزه ضمنا حتی نرخ ورودی هم نصب نشده و سلیقه ای اعمال می شود از مسولان محترم می خواهم نظارت اعمال کنتد تا توریست ها خاطرات خوبی از سنگسر بیاد داشته باشند

  ۳ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین