رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۷ مرداد ۱۳۹۳

موزه جیرفت

اشتراک گذاری

موزه جیرفت تعدادی از اشیاء کشف شده در این محل نگهداری می شود . بخش عمده این اسیای بازیافتی را ظروف تزئینی ساخته شده از سنگ صابون تشکیل می دهد .
از میان حدود هزار قلم شی بازیافتی در حدود سیصد قلم از ظروف سنگی تزئین شده با نقوش برجسته و گاه کنده کاری شده برای ترصیع تشکیل می دهد ، که نقش مایه های تزئینی آنها را انواع خاصی از جانوران ، موجودات هیولایی و افسانه ای ، انسان و نیز گونه های چندی از گیاهان مانند نخل ، نمای باروی دور شهرها و بناهای درون آن را در برمی گیرد . بقیه این اشیاء به طور تقریبا برابر میان گونه های دیگری از آثار هنری تقسیم شده است که آنها عبارتند از :
الف ) سردیس و تندیس انسان و جانوران از سنگ مرمر .
ب ) پیکره انسان و جانوران از سنگ صابونی .
ج ) پیکره انسان و جانوران از مفرغ یا بخشی از اشیای تزئینی پیچیده تر .
د ) افزون بر ظروف ، گونه های متعددی از اشیاء متفاوت از همان سنگ مانند چهار پایه ( به احتمال نمای معبد ) با شباهت بسیار زیاد به یافته های مشابه از حفریات شهداد .
ه ) سفال منقوش یا ساده شبیه سفالهای به دست آمده از شهداد ، تپه یحیی در کرمان و شهر سوخته سیستان که تاریخ آنها به اواخر هزاره چهارم و هزاره سوم ق . م می رسد .
و ) اشیای کوچک گوناگون از سنگ لاجورد ، مانند مهره های مسطح و استوانه ای با نقش مایه های انسان ، شیر با سر انسان ، عقاب و نقوش هندسی همراه با پیکرهای انسان و جانور و سرانجام ظروف ساده ، مهره های استوانه ای و پیکرهای گوناگون از سنگ مرمر . ظروف سنگی منقوش جیرفت از لحاظ سبک به گروه سری قدیمی قدیمی ترین گروه از سه گروه ظروف سنگ لاجوردی تعلق دارد که آن را به اواسط هزاره سوم ق . م تاریخ گذاری کرده اند .

موزه 1 موزه جیرفت

موزه 2 موزه جیرفت

موزه 3 موزه جیرفت

موزه 4 موزه جیرفت

موزه 6 موزه جیرفت

موزه موزه جیرفت

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *