رزرو هتل تفریحات کیش

موزه آذربایجان

۳۰ مهر ۱۳۹۸

در سال ۱۳۳۵ خورشیدی اداره کل فرهنگ آذربایجان شرقی به فکر ایجاد موزه‌ای برآمد و چون ساختمان مناسبی برای استفاده آماده نبود، با گذاردن ۲۰۰ قطعه آثار تاریخی در تالار یکی از آموزشگاه‌های دولتی واقع در جنب کتابخانه ملی تبریز، به طور موقت، اساس موزه آذربایجان گذاشته شد. در اوایل سال ۱۳۳۷ خورشیدی کلنگ ساختمان زده شد و ساختمان سه باب تالار در سال ۱۳۴۱ خورشیدی به پایان رسید و در مهرماه همان سال افتتاح شد. این موزه دارای تالار مردم‌شناسی، تالار باستان‌شناسی و تالار مشروطیت است. طبقه اول مربوط به اشیای قدیمی است که قدمت آن‌ها به پیش از تاریخ تا زمان قاجار بازمی‌گردد. در طبقه دوم اشیای قدیمی و نیز گنجینه سکه قرار دارد. در بخش مردم‌شناسی نحوه زندگی، شیوه معیشت، پوشاک و آداب و رسوم مردم گوشه و کنار کشور به نمایش گذاشته شده است. بخش مشروطیت شامل عکس‌ها و مدارک مربوط به انقلاب مشروطه همراه با آثاری از ستارخان و باقرخان (سرداران ملی ایران) است.

در حال حاضر ۱۱ ‪ هزار قطعه شیء فرهنگی ثبت شده در موزه آذربایجان نگهداری می‌شود که به دلیل کمبود امکانات تنها ۲۳۰۰ قطعه از آن‌ها در معرض دید قرار دارد. برخی از آثار این موزه حاصل حفاری‌های انجام شده در موشلان و حسنلو و قره تپه و خسروشاه و مارلیک و … است که پیشینه برخی از آن‌ها به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد.همچنین در طبقه زیرین این موزه مجسمه‌های احد حسینی که زندگی انسان در عصر حاضر را نشان می‌دهد، به‌ نمایش گذاشته شده است.

موزه-آذربایجان2(1) موزه آذربایجان

تور اروپا

موزه آذربایجان تبریز یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران است که در شهر تبریز و در جوار مسجد کبود قرار گرفته‌است. در این موزه که به عنوان دومین موزه تاریخی ایران پس از موزه ملی تهران شناخته می‌شود، آثار متعلق به دوران قبل از اسلام و دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده‌اند. آندره گدار -باستان‌شناس فرانسوی- نقشهٔ تنظیمی بنای موزه آذربایجان تبریز را تهیه نموده و اسماعیل دیباج -رئیس وقت اداره فرهنگ تبریز- آن را ترسیم نموده‌است.
مجموعه موزه آذربایجان تبریز شامل آثار تاریخی و هنری متعلق به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی می‌شود. همچنین در این موزه می‌توان از اجساد مرد و زنی که به سه هزار سال پیش تعلق دارند و در سال ۱۳۷۸، در پیرامون مسجد کبود یافت شده‌اند، دیدن کرد. از دیگر دیدنی‌های جالب موزه آذربایجان تبریز می‌توان به مجسمه‌های ساخته‌شده توسط احد حسینی که در زیرزمین موزه نگهداری می‌شوند، اشاره کرد. این مجسمه‌ها دید عمیقی نسبت به سرگذشت و اخلاق انسان در طول سده‌های گذشته، به خصوص سده بیستم دارند.

موزه-آذربایجان4(1) موزه آذربایجان

در طبقه همکف موزه آذربایجان تبریز، آثار و اشیای تاریخی مربوط به دوران پیش از تاریخ و دوران پیش از اسلام گردآوری شده ‌اند که سفال‌های مربوط به تپه اسماعیل‌آباد با هفت هزار سال قدمت، از تاریخی‌ترین آثار این بخش بشمار می ‌روند. قدمت سنگ‌های معدنی “سرپانتین” که در جیرفت یافته شده‌اند نیز به دوران پیش از تاریخ می‌رسد؛ بر روی این سنگ‌ها تصاویری از گیاهان و حیوانات گوناگون نقش بسته ‌است. همچنین مجسمه الهه زن که در رستم‌آباد گیلان یافته شده است، سه هزار سال قدمت دارد؛ این مجسمه ارزش زن را در دوران ایران باستان به تصویر کشیده ‌است. ریتون‌های مربوط به دو تا سه هزار سال پیش نیز در این موزه نگهداری می‌شوند.

قدیمی‌ترین آثار طبقه اول موزه آذربایجان مربوط به سده چهارم هجری و شهر نیشابور است که از مهم‌ترین ویژگی‌های آنها می‌توان به استفاده از خط کوفی، استفاده نقش‌های اسلیمی و استفاده از لعاب سفید در این آثار اشاره کرد. ظروف سفالی مربوط به دوره ایلخانان و قفل رمزی مربوط به سده ششم هجری نیز از دیگر آثار تاریخی این بخش محسوب می‌گردند.

آدرس: آذربایجان شرقی٬ تبریز، خیابان امام خمینی، جنب مسجد کبود
تلفن : ۰۴۱-۳۵۲۶۱۶۹۶

موزه-آذربایجان5(1) موزه آذربایجان

موزه-آذربایجان6(1) موزه آذربایجان

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • محمد

  اين موزه داري دو طبقه ميباشد،بخش منحصر به فرد موزه سكه هاي مربوط به ادوار مختلف به همراه اسامي پادشاهان است،همچنين نقشه هاي خاصي درباره تاريخ ايران به ديوار اويخته شده است.

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  البته مجسمه هاي استاد احد حسینی الان در موزه موجود نمي باشد موزه اذربيجان واقعا موزه ديدني اثار نفيس و ديدني داره

  ۱ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *