بلیط هواپیما تور خارجی

موزه آذربایجان

تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۶ شهریور ۱۳۹۲
موزه آذربایجان آذربایجان شرقی تبریز

در سال ۱۳۳۵ خورشیدی اداره کل فرهنگ آذربایجان شرقی به فکر ایجاد موزه‌ای برآمد و چون ساختمان مناسبی برای استفاده آماده نبود، با گذاردن ۲۰۰ قطعه آثار تاریخی در تالار یکی از آموزشگاه‌های دولتی واقع در جنب کتابخانه ملی تبریز، به طور موقت، اساس موزه آذربایجان گذاشته شد. در اوایل سال ۱۳۳۷ خورشیدی کلنگ ساختمان زده شد و ساختمان سه باب تالار در سال ۱۳۴۱ خورشیدی به پایان رسید و در مهرماه همان سال افتتاح شد. این موزه دارای تالار مردم‌شناسی، تالار باستان‌شناسی و تالار مشروطیت است. طبقه اول مربوط به اشیای قدیمی است که قدمت آن‌ها به پیش از تاریخ تا زمان قاجار بازمی‌گردد. در طبقه دوم اشیای قدیمی و نیز گنجینه سکه قرار دارد. در بخش مردم‌شناسی نحوه زندگی، شیوه معیشت، پوشاک و آداب و رسوم مردم گوشه و کنار کشور به نمایش گذاشته شده است. بخش مشروطیت شامل عکس‌ها و مدارک مربوط به انقلاب مشروطه همراه با آثاری از ستارخان و باقرخان (سرداران ملی ایران) است.

در حال حاضر ۱۱ ‪ هزار قطعه شیء فرهنگی ثبت شده در موزه آذربایجان نگهداری می‌شود که به دلیل کمبود امکانات تنها ۲۳۰۰ قطعه از آن‌ها در معرض دید قرار دارد. برخی از آثار این موزه حاصل حفاری‌های انجام شده در موشلان و حسنلو و قره تپه و خسروشاه و مارلیک و … است که پیشینه برخی از آن‌ها به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد.

همچنین در طبقه زیرین این موزه مجسمه‌های احد حسینی که زندگی انسان در عصر حاضر را نشان می‌دهد، به‌ نمایش گذاشته شده است.
موزه آذربایجان

پربازدیدترین ها:

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان

PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • محمد

  این موزه داری دو طبقه میباشد،بخش منحصر به فرد موزه سکه های مربوط به ادوار مختلف به همراه اسامی پادشاهان است،همچنین نقشه های خاصی درباره تاریخ ایران به دیوار اویخته شده است.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۷:۱۵:۲۵ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  البته مجسمه های استاد احد حسینی الان در موزه موجود نمی باشد موزه اذربیجان واقعا موزه دیدنی اثار نفیس و دیدنی داره

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۱:۰۷:۳۴ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *