رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲ تیر ۱۳۹۷

موزه آب اصفهان

اشتراک گذاری

میراث گذشتگان فقط طلا و جواهر نیست، اینجا توی گنجینه آب سعی کردن که با جمع آوری، نگهداری و نمایش کارهای مربوط به آب مثل پیدا کردن آب و انتقالش، توزیع و بهره برداری ازش مردم رو با این گنج بیشتر آشنا کنن. حتی اون هایی که چیزی در مورد حقابه ها، دفترهای محاسبات میراب ها، وقف نامه ها، لوح محاسبه قنات، وسایل حفر قنات، چاه، گونیای چوبی، قرقره، کوزه سفالی و مشربه، وسایل اندازه گیری آب مثل چارچوب رقم، پیمانه های آبی، ساعت آبی و ابزار مهندسی آب نمی دونن اینجا با این موضوعات آشنا می شوند. در ادامه با سیری در ایران همراه باشید.
آب در کشور ما به ویژه در مناطق خشک، همیشه موضوعی حیاتی محسوب شده و از دیرباز در آن نقاط با ابداع روش‌هایی بدیع و منحصربه فرد مانند کاریز و آب‌انبار، آب را با حفظ اصول زیست محیطی به اعمالی مانند کشاورزی و شرب و استحمام اختصاص می‌دانند. حتی در ساخت پل نیز جنبه‌های زیبایی و اصول معماری ایرانی به بهترین اشکال آن رعایت شده است. با این مقدمه جامع به سراغ موزه آب رفتیم. موزه ای بسیار شگفت انگیز و ارزشمند که در شهر اصفهان واقع شده است. موزه آب اصفهان مشتاق دوم، بعد از پل شهرستان روبه‌روی دانشگاه پیام نور و نرسیده به باغ جوان، امور آب شرق اصفهان قرار دارد. وارد می‌شوم. پس از طی ۱۰۰ متر در سمت چپ با تابلویی مواجه می‌شوم که روی آن جمله «موزه آب اصفهان» نوشته شده است. وارد می‌شوم؛ سالنی است به مساحت تقریبی ۶۰ متر مربع. در ضلع جنوبی پنج ویترین و در ورودی خارجی دو ویترین و در ورودی داخلی نیز دو ویترین دیگر قرار دارد که وسایل آشامیدن و استحمام و انتقال آب از دیرباز در آن قرار گرفته است. در ورودی سالن و ضلع وسط نیز پنج ماکت شامل بند رودشت، نقش آب در چهلستون و باغ فین، تصفیه خانه آب اصفهان و انشعابات زاینده‌رود در چهارمحال و بختیاری به نمایش درآمده است. همچنین ۱۱ تابلو نقاشی و عکاسی از بندها و پل‌های زاینده‌رود نیز بر دیوارهای اضلاع شمالی و جنوبی نقش بسته است. سالن اجتماعات کوچکی نیز در انتهای سالن (ضلع شرقی) با ظرفیت حدود۲۰ نفر به چشم می‌خورد و در نهایت تابلو بزرگی که نشان‌دهده مسیر زاینده‌رود به همراه شهرها و روستاهای مسیر آن است و به شکل الکترونیکی این مسیر را مشخص می‌کند و تعداد چهار برگه از اسناد مربوط به حق آبه‌های قدیمی، تکمیل‌کننده موزه آب است. باتوجه به غنای تاسیسات آبرسانی و لوازم استحمام و آشامیدن در ایران به ویژه در شهر هنرپرور و باستانی مانند اصفهان انتظار مکانی بسیار بهتر از این را داشتم. ویترین‌ها کاملا خاک گرفته است و وسایل داخل آنها نیز چندان وضع بهتری از محفظه‌ها ندارند. تنها پنج ویترین به چشم می‌خورد و اطلاعاتی نیز به بیننده منتقل نمی‌شود و این درحالی است که می‌توان از ظرفیت موزه آب در اصفهان به بهترین شکل در بحث گردشگری بهره گرفت و با تبلیغات مناسب اینجا را به جاذبه‌ای درخور شأن اصفهان تبدیل کرد.
نشانی: خیابان مشتاق دوم – روبروی استانداری اصفهان – مجموعه ورزشی سازمان آب منطقه ای اصفهان
تلفن: ۳۲۶۱۰۶۲۲
زمان بازدید : همه روزه از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۲ ظهر به غیر از روزهای تعطیل

موزه آب اصفهان موزه آب اصفهان

موزه آب اصفهان موزه آب اصفهان

موزه آب اصفهان موزه آب اصفهان

موزه آب اصفهان موزه آب اصفهان

موزه آب اصفهان موزه آب اصفهان

           
 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  این موزه هم مثل بقیه موزه های ایران چیزهای چندان جالبی داخلش پیدا نمی کنید خیلی چیزهای ابتدایی و فرسوده هستند ای کاش وسایل و تجهیزات بهتری رو به موزه می‌آوردند

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  ديدني و جذاب به خصوص براي توريست هاي خارجي كه اشنايي زيادي با اين اشيا ها ندارند البته يكم بايد سازمان دهي بشه

  ۳۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  ویترین‌ها کاملا خاک گرفته است و وسایل داخل آنها نیز چندان وضع بهتری از محفظه‌ها ندارند.

  ۱۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *