بلیط هواپیما سوئیت تبریز

موزه‌ مردم‌شناسی حمیدیه

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

موزه‌ مردم‌شناسی حمیدیه از جدیدترین موزه های اهواز است. اشیا و اقلامی که در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود از مواردی هستند که شیوه زندگی مردم، کشاورزی، دامداری و… را نشان می‌دهد. علاوه بر این موارد، در این موزه سمینارها و کارگاه‌های آموزشی برای دانش آموزان و علاقه‌مندان به هنر نیز برگزار می‌شود.

کوشک حمیدیه مربوط به اواخر دوره قاجار -اوایل دوره پهلوی است و در حمیدیه از توابع خوزستان، کوشک حمیدیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۹۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا همچون دیگر بناهای ثبت شده بارها مورد تعرض توسط شرکت بهره‌برداری کرخه و شاوور و شهرداری حمیدیه قرار گرفته‌است.

موزه‌ مردم‌شناسی حمیدیه موزه‌ مردم‌شناسی حمیدیه
موزه‌ها به عنوان پایگاه‌های ثبت عناصر فرهنگی نقشی مهم در ماندگاری، معرفی و انتقال عناصر فرهنگی دارند و مکان‌هایی هستند که نسل جدید را با نسل‌های گذشته پیوند می‌زنند. موزه‌های مردم‌شناسی گروهی از موزه‌های تاریخی هستند که دورانی از تاریخ یک منطقه را به نمایش می‌گذارند. موضوع این نوع از موزه‌ها سبک زندگی مردم و فرهنگ آنها است و بیشتر به قصد ایجاد مراکز پژوهش اجتماعی بنیاد گذاشته می‌شوند . در این موزه‌ها، فرهنگ، ساختار اجتماعی، ‌باورها، سنت‌ها و رسوم یک منطقه به نمایش گذاشته می‌شود. اولین موزه مردم شناسی خصوصی استان خوزستان در شهر حمیدیه واقع شده ، مالک موزه‌ مردم‌شناسی حمیدیه حاج خلیل دحیمی است.

این موزه به همت خلیل دحیمی، یکی از فعالان و علاقمندان حوزه میراث فرهنگی و با حمایت های اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حمیدیه در این شهرستان افتتاح گردید.

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *