رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

منطقه گردشگری سلطان زیرابه

تاریخ بروزرسانی :
۱۱ مرداد ۱۴۰۲

منطقه گردشگری سلطان زیرابه قوچان در ۳۵ کیلومتری شهرستان قوچان واقع شده است. این منطقه دارای مکان‌ های زیارتی و تفریحی، چشمه‌ های زیبا و پرآب و برگزاری مسابقات کشتی در عید نوروز می باشد که توانسته گردشگران زیادی را از گذشته تاکنون به این منطقه جذب کند. شرایط آب ‌و هوایی دلپذیر، وجود باغ‌ ها و مزارع بزرگ و زیبا، رویش گیاهان دارویی در منطقه و محوطه تاریخی شهر جام همواره سبب جذب گردشگران بسیاری به این منطقه شده است.

 زیرابه قوچان1 e1690876261604 منطقه گردشگری سلطان زیرابه

گود سلطان زیرابه

گود سلطان زیرآبه در مجاورت امامزاده علی (ع)، در نزدیکی روستاهای امام‌ وردیخان، قلعه شرف و پاکتل. یکی از میدانگاههای معروف و تاریخی ورزش کشتی با چوخه است. همواره مسابقات در این مکان برگزار می شود. این گود کشتی باچوخه (کُشنی، Kuşnî) سلطان زیرابه نامی آشنا برای مردم شمال خراسان و به ویژه اهالی قوچان است. همه ساله روز سیزده فروردین همزمان با روز طبیعت رقابت های کشتی باچوخه با حضور پهلوانان و کشتی گیران شمال خراسان و مناطق دیگردر این گود باستانی و تاریخی برگزار می گردد.

 زیرابه قوچان2 e1690876273523 منطقه گردشگری سلطان زیرابه

کشتی باچوخه

منطقه گردشگری سلطان زیرابه مکانی تفریحی، زیارتی و باستانی واقع در ۳۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان قوچان و حوالی روستای اماموردیخان است. این مکان به واسطه قرار گرفتن در دامنه کوه و وجود چشمه های زیرابه و جام و …. چمنزار طبیعی وسیع، زیارتگاه و منطقه باستانی موسوم به شهرجام از قدیم مورد توجه اهالی منطقه بوده است. بی شک قدمت کشتی باچوخه در این مکان به قدمت و تاریخ آن است. نام این مکان با نوروز و کشتی باچوخه و پهلوانان معروف قوچان و شمال خراسان گره خورده است. پدران و بزرگان منطقه داستان های زیادی از ردشادت ها و نام آوری پهلوانان در خاطر دارند. کشتی باچوخه در این منطقه با مردم عجین است و نه تنها به عنوان یک ورزش بلکه به عنوان یک آئین نزد مردم دارای جایگاه است.

 زیرابه قوچان5 e1690876315610 منطقه گردشگری سلطان زیرابه

نحوه دسترسی به سلطان زیرابه

سلطان زیرآبه در شمال شرق قوچان و در دامنه کوه کوشک (چیای کۆرچێ =ÇiyayKorçê) قرار دارد. راه دسترسی آن از دو طریق امکان پذیر است. راه اصلی از طریق جاده قوچان به درگز بعد از گذر از گردنه زوباران از دوراهی به سمت راست رفته و با گذر از روستاهای کلاته ملامحمد. قاچکانلو، یادگار(قازمه) و شرف قبل از اماموردیخان به سمت چپ پیچیده و به سلطان زیرابه می رسد. مسیر دیگر از طریق جاده سد تبارک است که بعد از گذر از روستاهای قیطاقی و یوسفخان و بادخور و زوخانو در بالادست سد به یک دوراهی رسیده. که سمت چپ آن با گذر از روستاهای پیرانلو و اماموردیخان به سلطان زیرابه ختم می گردد.

سلطان زیرابه قوچان منطقه گردشگری سلطان زیرابه

 زیرابه قوچان3 e1690876291854 منطقه گردشگری سلطان زیرابه

 زیرابه قوچان4 e1690876303223 منطقه گردشگری سلطان زیرابه

 زیرابه قوچان6 e1690876325633 منطقه گردشگری سلطان زیرابه

 زیرابه قوچان7 e1690876337817 منطقه گردشگری سلطان زیرابه

           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *