بلیط هواپیما سوئیت تبریز

منطقه شكار ممنوع تخت ايران

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۶ اسفند ۱۳۹۷

منطقه شكار ممنوع تخت ايران ( بهکده رضوی ) واقع در مجاورت منطقه حفاظت شده قرخود و پارک ملي گلستان، يکي از زيستگاه هاي پلنگ در شمال شرقي کشور به شمار مي رود که در فاصله کمتر از ۵۰ کيلومتري مرز ايران و ترکمنستان در استان خراسان شمالي واقع شده است.منطقه منطقه شكار ممنوع تخت ایران یا بهكده رضوی يکی از ناشناخته ترين زيستگاه های پلنگ نيز در ايران به شمار می رود که تاکنون مورد مطالعه قرار نگرفته است.
پارک ملی گلستان دارای جمعيت بالايی از پلنگ بوده و منطقه بهکده رضوی به سبب قرار گرفتن در حاشيه شمالی اين منطقه، احتمالا ميزبان پلنگ های جوانی است که به دنبال يافتن قلمرو از پارک به اين منطقه رفت و آمد می نمايند. به علاوه، به ندرت مشاهده شدن پلنگ همراه با توله هايش نيز خود نشان از حاشيه ای بودن اين منطقه و عدم مناسب بودن آن برای زيست پلنگ های بزرگ جثه تر و زادآوری آنها دارد. اين نتيجه مؤيد نقش انکارناپذير مناطق پيرامونی پارک های ملی و مناطق حفاظت شده و لزوم حفاظت از اين مناطق است، زيرا اين مناطق حاشيه ای به عنوان سپر ضربه گير عمل نموده و بقای جمعيت اصلی حيات وحش در داخل پارکهای ملی و مناطق حفاظت شده را تضمين می کند.
براساس آمارهای اداره کل محيط زيست استان خراسان شمالی، منطقه بهکده رضوی در کنار منطقه حفاظت شده قرخود زيستگاه بيش از ۵۰۰ رأس قوچ و ميش و حدود ۱۵۰ رأس آهو است. مهمترين طعمه های پلنگ در اين منطقه را قوچ و ميش، گراز و دامهای اهلی تشکيل می دهد.
منطقه بهکده رضوی از ديرباز يکی از زيستگاه های يوزپلنگ ايرانی نيز در کشور به شمار می رفته ولی کمتر تلاشی برای ثبت يوز در آن صورت گرفته است. مستندترين گزارش مربوط به مشاهده يوز به زمستان ۱۳۸۱ مربوط است که ۳ قلاده يوز بالغ در ميان برف سنگين به مدت يک ساعت مشاهده شدند. همچنين، در آذرماه سال جاری نيز يک يوز توسط يکی از اهالی بهکده رضوی از فاصله ۱۰ متری مشاهده شد. از تابستان سال جاری، انجمن يوزپلنگ ايرانی با همکاری اداره کل محيط زيست استان خراسان شمالی مطالعه ای را برای بررسی وضعيت اين گونه در اين منطقه آغاز کرد. در ابتدا، پس از جمع آوری مشاهدات گذشته و کسب اطمينان از صحت آنها، محدوده بالقوه زيست اين جانور تعيين شده و سپس اقدام به نصب دوربين های تله ای گرديد. همزمان، مطالعاتی درباره وضعيت خرگوش به عنوان يک غذای مهم يوز در اين منطقه درحال انجام است. قوچ و ميش مهمترين طعمه های پلنگ و يوز را در بهکده تشکيل می دهند.

-شكار-ممنوع-تخت-ايران-بهكده-رضوي-1 منطقه شكار ممنوع تخت ايران
-شكار-ممنوع-تخت-ايران-بهكده-رضوي-2 منطقه شكار ممنوع تخت ايران

منبع : بزنیم بیرون

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *