بلیط هواپیما سوئیت تبریز

منطقه حفاظت شده میشداغ

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۵ تیر ۱۳۹۵

ازسال۱۳۹۰ به منطقه حفاظت شده تبدیل گردید. منطقه شکار ممنوع میش داغ در موقعیت جغرافیایی N3149 E4807 در استان خوزستان واقع است. این منطقه از توابع شهر ستان شوش ودر غرب رودخانه ، کرخه ، در ۴۵ کیلومتری شمال غرب سوسنگرد قرار گرفته است . از شمال به روستای بیت راشد، از جنوب به روستای ابوحلاج ، از شرق به تپه ماهور های ا…. اکبر و از غرب به تنگه چزابه در مرز ایران وعراق محدود می شود (اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان ، ۱۳۷۹). این منطقه در بخش شمالی ، به دشت چنانه و امتداد جنوبی دشت عباس و دشت فکه و رقابیه نیز ، محدود می شود (اردشیر امینی . ۱۳۸۶ . معرفی اجمالی منطقه میشداغ . گزارش منتشر نشده ، اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان) .

موقعیت عمومی منطقه
اين منطقه مابين شهرهاي بستان و عبدالخان قرار گرفته است و بطور كلي در غرب استان خوزستان واقع گردیده است. لازم به ذكر است. وسعت این منطقه ۵۹۳۰۱ هكتار در سطح (به استثنا ناهمواريها) است.

ویژگی و سیمای عمومی منطقه (شامل وضعیت توپوگرافی، چشم انداز، پوشش گیاهی، وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدور ها)

منطقه ميش داغ – ام دبس منطقه اي كوهستاني – تپه ماهوري و دشتي است كه نقاط مرتفع آن كمتر از ۵۰۰ متر ارتفاع دارد. علاوه بر آن تپه هاي شني نيز در منطقه به وفور يافت مي شود كه برخي از قسمتهاي منطقه را تهديد مي كند (هر چند حركت شنهاي روان بكمك درخت و بوته كاري و مالچ پاشي تا حدودي مهار شده است). اين منطقه از بارندگي كمتر از ۲۵۰ ميلي متر در سال برخوردار است و اقليمي گرم و خشك دارد منابع تامين آب منطقه چند چشمه دائمي است كه عمدتاً از آبدهي كمي برخوردارند.زيستگاه ام دبس- ميشداغ- در حال حاضر تنها منطقه اي است كه مي توان تعداد محدودي از آهوان استان خوزستان را در آن ديد.

پوشش گياهي
پوشش گياهي منطقه فقير و عمدتاً از درختان ، درختچه ها ، بوته ها و علوفه هاي كم تراكم كنار، رمليك، گز ، قيچ، گون، ني، انواع گرامينه ها ، لگومينوها ، گراس ها و تورب هاي يك يا چند ساله نظير، پهمن، علف مار ، هنزل ، كهورك، اسكنبيل، استبرق، خارشتر، كاروان كش و … تشكيل گرديده است.

حيات وحش
اين منطقه زيستگاه انواع رده هاي جانوري از جمله پستانداران ، پرندگان،خزندگان ، دوزيستان و … است.

پستانداران
گونه هاي مختلفي از پستانداران از جمله قوچ وحشي، آهو، خرگوش، تشي، خارپشت ، گرگ، روباه، شغال، كفتار، سمور، گربه وحشي، گراز، انواع موش، جربيل و دوپا، و انواع خفاش در منطقه ديده مي شوند.

پرندگان
انواع پرندگان شامل: گنجشك، كبك، تيهو، هوبره، انواع كبوتر، چك چك ها، چكاوك ها، دم سرخ، سينه سرخ، دم جنبانك زرد و ابلق ، درنا، آنقوت، باقرقره شكم سياه و شكم سفيد، سار، گلاريول بال سرخ، عقاب دشتي، عقاب طلائي، جغد كوچك و … در منطقه قابل مشاهده است.

خزندگان
اورانوس ها و آگماي دم تيغي به وفور در منطقه ديده مي شوند علاوه بر آن انواع مارمولك و اسكينك و مارهائي همچون افعي شاخدار، شترمار، مارپلنگي، كورمار خوزستاني، مارقيطاني و … در منطقه ديده مي شوند كه بعضاً سمي، نيمه سمي و يا غير سمي هستند.

جاذبه های اکوتوریستی
در فصول پائيز و زمستان منطقه از هواي معتدل و مطلوب برخوردار است كه اين امر تا اواسط فروردين با رويشي كامل گونه هاي گياهي ادامه دارد، که این خود مناسب ترین عامل جهت اکوتوریسم می باشد.

وضعیت عمومی اقتصادی و اجتماعی
نظر مسئولين و مردم محلي از حفاظت و تحت كنترل قرار دادن بهتر و بيشتر منطقه مثبت است هم اكنون چند نفر از افراد محلي در امر حفاظت از آهو همكاري كاملي با اداره سوسنگرد دارند .

192

193

194

195

196

منبع: کویرها و بیابانهای ایران

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • امین حکیمی

    این مکان رو میخواد به زودی مالچ پاشی کنن به بهانه ریزگردها! لطفا جلوی این جنایتکارها رو بگیرین کا بخاطر منافع خودشون آشغالهای نفتی رو توی طبیعت میپاشن، مسئله ریزگرد مربوط به خشک شدن تالاب‌ها و هورالعظیم هست و خود محیط زیست این رو میدونه، اینها فاسد و قاتل هستن..

    ۲۱ بهمن, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *