رزرو هتل ایران بوم گردی

منطقه حفاظت شده دشت ناز

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳ آذر ۱۳۹۸

منطقه حفاظت شده دشت ناز با ۵۵ هکتار مساحت در ۲۵ کیلومتری شمال شرق ساری قرار دارد. جنگل جلگه‌ای آن از سال ۱۳۴۶ به محل تکثیر گوزن زرد خالدار ایرانی اختصاص یافت. دشت ناز برای علاقمندان به طبیعت و حیات وحش بسیار جذاب و دیدنی است. علاقمندان به طبیعت حیات وحش صرفاً با مجوز سازمان محیط زیست می‌توانند به تماشای گوزن و پرندگان زیبا نظیر قرقاول و کبوتران وحشی بپردازند.ضمن اینکه در پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری، به حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی پرداخته می شود علف دادن گوزن ها به شکل دستی انجام می گیرد. همه ساله بخشی از گوزن های تولید شده به زیستگاه های اصلیشان که در اطراف رودخانه دز و کارون می باشند، منتقل می شوند. هم چنین تعدادی از آنان به جزیره اشک در دریاچه ارومیه انتقال داده می شوند. اطراف پناهگاه حیات وحش دشت ناز، حصار کشی ای صورت گرفته است و گوزن ها را می توان از پشت دیوارهای سیمی مشاهده نمود.

حیات-وحش-دشت-ناز منطقه حفاظت شده دشت ناز

شورای عالی محیط زیست طبق مصوبه ای در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی، به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان ملحق گشت. منطقه حیات وحش دشت ناز از مناطق کوهستانی به شمار می رود و پوشیده از جنگل های هیرکانی است. این منطقه یکی از منحصر بفرد ترین اکو سیستم های طبیعی کشور محسوب شده و شامل بیش از ۴۴۷ گونه گیاهی است.از گونه های گیاهی حیات وحش دشت ناز می توان به ممرز، توسکا، راش، لیلکی و انجیلی اشاره کرد و از گونه های جانوری می توان از گوزن های مرال، زرد، گربه جنگلی، شوکا و قرقاول را نام برد. در واقع پناهگاه حیات وحش دشت ناز یکی از نادر ترین گونه های گوزن در جهان یعنی گوزن زرد ایرانی را دارا می باشد.

دشت ناز، منطقه ای جذاب و دیدنی برای علاقه مندان به طبیعت و حیات وحش است. این منطقه در دوران قبل از انقلاب اسلامی ایران جزء اراضی ماترک رضا شاه در حوالی شهر ساری بود که عبدالرضا پهلوی آن را توسعه بخشید و در آن فرودگاه، کشاورزی مکانیزه و پناهگاه حیات وحش احداث نمود.

آدرس: مازندران، شهر ساری، جاده پنبه چوله، در خیابان گوهر باران به آرامی به ۱٫۳ کیلومتر سمت چپ بپیچید

منطقه حفاظت شده دشت ناز منطقه حفاظت شده دشت ناز

منطقه حفاظت شده دشت ناز منطقه حفاظت شده دشت ناز

منطقه حفاظت شده دشت ناز منطقه حفاظت شده دشت ناز

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین