رزرو هتل

منطقه حفاظت شده اشترانکوه

۲۸ آبان ۱۴۰۰

منطقه حفاظت شده اشترانکوه در استان لرستان واقع شده است. مساحت آن ۱۰۶۶۰۷ هکتار می باشد.این منطقه در جنوب و جنوب شرقی شهرستان دورود و در بخش غربی شهرستان ازنا و الیگودرز در استان لرستان واقع می باشد. اکثر مردم این منطقه به دامداری و کشاورزی مشغولند. منطقه حفاظت شده اشترانکوه از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار بالایی برخورداراست. ۶۰۰گونه گیاهی و ۲۷۴ گونه جانوری در این منطقه شناسایی شده اند.که از ۶۰۰گونه گیاهی شناسایی شده درمنطقه ۶۸ گونه آن انحصاری منطقه است. تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا، وجود دریاچه گهر و دیگر چشم اندازهای طبیعی، زمینه فعالیت های علمی، پژوهشی و گردشگری را در منطقه حفاظت شده اشترانکوه فراهم نموده اند.

دریاچه گهر یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی خاورمیانه، درارتفاع ۲۴۰۰ متری در این منطقه قرار دارد. عمق دریاچه گهر حدود ۲۸ متر و مساحت سطح آبی آن ۱۰۰ هکتار است. وجود دریاچه گهر و رودخانه ها و آبشارهای فراوان، تنوع زیستی گیاهی و جانوری از جاذبه های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده اشترانکوه به شمار میروند.

 1 e1637310917989 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

پوشش گیاهی و گونه های جانوری

 

گون, درمنه, چوبک , آویشن و کلاه میر حسن .در اشترانکوه پسته کوهی به فراوانی یافت می‌شود و پوشش گیاهی متنوع آن اعم از گون، ریواس و استپها در شیب ملایم بعضی نقاط و گلهای طبیعی و خودرو محل مناسبی برای جانوران ساکن در اشترانکوه است که در آن زاد و ولد کرده و از آنان تغذیه می‌کنند.

کل و بز , قوچ و میش , خرس قهوه ای ,‌پلنگ ,‌ گربه جنگلی ,گرگ,‌شغال و روباه.از گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به خرس قهوه‌ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ کوهی و از پرندگان نیز می‌توان به عقاب، کبک، جغد، اردک، شاهین و … اشاره کرد که همگی تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان هستند.

 2 e1637310937497 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

 

تاریخ تاسیس منطقه

با توجه به اهمیت منطقه در سال ۱۳۴۰ این منطقه با نام قرق اختصاصی تیون ، شکار ممنوع اعلام شد که شامل رشته کوه اشترانکوه و دره نی گا بود این ممنوعیت تا سال ۱۳۴۹ ادامه داشت و در این سال سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت قرق اختصاصی تیان (تیون) را با اضافه کردن ارتفاعات سفید کوه بزرگ و کوچک ، پریز کوه کوچک و بزرگ ،گزرسون ، سرسبز ، تخت کالا ، اسینه ، بادی بزرگ و کوچک گچه و گولک حفاظت شده اعلام کرد و نام منطقه حفاظت شده اشترانکوه بر آن نهاد.

 3 e1637310985944 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

ویژگی های منطقه

اشترانکوه از تنوع زیستی گیاهی وجانوری بسیار بالایی برخورداراست ،۶۰۰گونه گیاهی و۲۷۴گونه جانوری درمنطقه شناسایی شده اند.که از ۶۰۰گونه گیاهی شناسایی شده درمنطقه ۶۸گونه آن انحصاری منطقه است.
پوشش گیاهی منطقه شامل گونه های بلوط ایرانی ،ارس یا سروکوهی، بادامک، گلابی وحشی،زالزالک،گون،درمنه،بومادران،آویشن،سریش ایرانی،لاله واژگون،کما،کلاه میرحسن،پونه اشترانکوهی،محلب،شیرخشت لرستانی،سیر،موسیرو…
جانوران شاخص منطقه عبارتنداز:پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای،کل وبز،قوچ ومیش،گربه وحشی،کفتار،گرگ،روباه،شغال،شنگ ،کبک دری،کبک،عقاب طلایی،کرکس،کرکس مصری،شاهین ،بالابان،دلیجه کوچک،سهره طلایی،سهره نوک بزرگ،سارصورتی ،جی جاق،لاکپشت

مهمیزدار،آگامای صخره ای فلس درشت،گرزمار،افعی شاخدار،سوسمارمارچشم و…
تنوع زیستی گیاهی وجانوری بالا،وجود دریاچه گهرودیگرچشم اندازهای طبیعی،زمینه فعالیت های علمی،پژوهشی وگردشگری رادر منطقه فراهم نموده اند.
دریاچه گهریکی اززیباترین دریاچه های کوهستانی خاورمیانه ،درارتفاع ۲۴۰۰متردراین منطقه قراردارد.عمق دریاچه گهر حدود۲۸مترومساحت سطح آبی آن ۱۰۰هکتار است.

 

 

 

 

 

 5 e1637311095546 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

 6 e1637311168301 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

 7 e1637311188512 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

 e1637311207980 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

 11 e1637311233827 منطقه حفاظت شده اشترانکوه

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *