بلیط هواپیما

مقبره پادشاه آل مظفری شیراز

تاریخ انتشار : ۲ تیر, ۱۳۹۷ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۷ شهریور ۱۳۹۷
مقبره پادشاه آل مظفری شیراز فارس شیراز

آثار تاریخی و باستانی
آرامگاه شاه شجاع مظفری شیراز بزرگترین قبر پادشاه آل مظفر است که در دامنه تخت ضرابى و در غرب تکیه هفت تنان یعنى ابوالفوارس شاه شجاع فرزند امیر مبارزالدین قرار دارد که کریم‌خان زند سنگ بزرگى بر قبر او نهاده است. حافظ در خصوص این پادشاه گفته:
قسم به حشمت و جاه و جلال شاه شجاع که نیست با کسم از بهر مال و جاه نزاع
بــه فــر دولــت گیتى فـروز شـاه شجــاع که هست در نظر مـن جهـان حقیـر متـاع
در میان تمام شاهانى که در فارس سلطنت کرده‌اند تنها قبر شاه شجاع مظفرى در شیراز معلوم و مشخص است و به همین جهت بود که انجمن آثار ملى بنایى بر قبر وى ساخت که در سال ۱۳۵۰ شمسى به اتمام رسید. بعدها در زمان کریمخان زند و در سال ۱۱۹۲ قمری یکی از درباریان به نام میرزا محمدکرمانی متخلص به ظفر، که در دربار کریمخان زند صاحب مقام بود، در صدد ساختن بقعه‌ای روی قبر و تجدید بنای آرامگاه بر آمد ولی فرصت و زمینه لازم برای تحقق این امر فراهم نشد و چون سنگ قبر شاه شجاع را برده بودند، به دستور کریمخان سنگ تراشیده و مرغوبی روی قبر نصب شد و روی آن با خط نستعلیق عالی نوشته شد.
از سال ۱۳۳۸ شمسی توسط انجمن آثار ملی گنبدی از کاشی‌های فیروزه‌ای روی قبر ساخته شد که بر ۴ ستون استوار است و درون آن با کاشی، معرق کاری و تزیین شده است.
گنبد به وسیله کاربندی‌ها به ستون ها متصل شده است. ۴ کتیبه از اشعار شاه شجاع و حافظ نیز در درون گنبد و چهار کتیبه از اشعار حافظ که در مدح شاه شجاع سروده بود، در قسمت بیرونی گنبد و به خط نستعلیق بر روی کاشی نوشته شده است. بنا از حیث معماری و اهمیت تاریخی واجد ارزش های ویژه می‌باشد.آرامگاه شاه شجاع در سال ۱۳۵۴ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۱۱۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
ابوالفوارس جلال الدین شاه شجاع فرزند امیر مبارزالدین، از سلاطین آل مظفر و مشهورترین فرد از این خاندان در سال ۷۳۳ قمری به دنیا آمد و در سال ۷۸۶ درگذشت.

وی قبل از مرگ وصیت کرده بود که جسد وی را در زمین‌های مصلی و در جوار قبر شیخ محمود قطب‌الدین دفن کنند و سپس توسط امیراختیارالدین کرمانی جنازه را به مدینه برده در آنجا به خاک سپارند. پس از مرگ وی به دلیل اختلافاتی که بین جانشینان او به وجود آمد، وصیت او عملی نشد و در همان جا باقی ماند.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

آرامگاه شاه شجاع مظفری بزرگ‌ترین قبر پادشاه آل مظفر است که در دامنه تخت ضرابی و در باختر تکیه هفت تنان قرار دارد. کریم خان زند سنگ بزرگی بر قبر او نهاده است.

مقبره پادشاه آل مظفری شیراز

مقبره پادشاه آل مظفری شیراز

مقبره پادشاه آل مظفری شیراز

مقبره پادشاه آل مظفری شیراز

مقبره پادشاه آل مظفری شیراز

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  امکانات رفاهی خوبی داره جذابیت خاصی داره واقعا زیبا و چشم نواز هست

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۳۴:۰۲ پاسخ دادن
 • محمد

  چه زیبا گفت حافظ:قسم به حشمت و جاه و جلال شاه شجاع که نیست با کسم از بهر مال و جاه نزاع
  بــه فــر دولــت گیتى فـروز شـاه شجــاع که هست در نظر مـن جهـان حقیـر متـاع

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۳۵:۴۰ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *