بلیط هواپیما سوئیت تبریز

معرفی ۱۰ موزه معروف و دیدنی تهران

۴ خرداد ۱۳۹۸معرفی ۱۰ موزه معروف و دیدنی تهران استان تهران تهران

تعداد موزه های تهران نسبت به موزه های سراسر ایران بیشتر است و اگر اهل مطالعه تاریخ سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی ایران هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما سری به موزه های تهران بزنید. شهر بزرگ تهران جاهای دیدنی زیادی دارد بطوریکه موزه‌های جذابش در حاشیه هستند . خیلی‌ از تهرانی‌ها یا مسافران تهران، فراموش می‌کنند که می‌توانند وقتشان را در موزه‌های این شهر بگذرانند. از شمال تا جنوب تهران موزه‌هایی وجود دارند که چه اهل فرهنگ و هنر باشید، چه اهل علم یا تاریخ از دیدنشان لذت خواهید برد با این تعاریف می توان تهران را شهر موزه ها نامید .  در این مطلب به معرفی ۱۰ موزه معروف و دیدنی تهران پرداخته ایم .

۱- کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعدآباد كه از شمال با كوههای البرز,از مشرق با گلابدره, از مغرب با ولنجك و از جنوب با تجريش همسايگی دارد, در زمان قاجار, محل استقرار و سكونت تابستانی شاهان اين سلسله بوده است.پس از كودتای ۱۲۹۹, در وسعتی تازه و الحاق باغ های مختلف, به اقامتگاه تابستانی رضاخان اختصاص يافته,كاخ و كوشك هايی به مناسبت و ضرورت های گوناگون در جای جای اين پهنهء برتافته از درختان كهن و سپيدار و سرو, به فاصله ای از بازمانده بناهای قاجار سر برآورده كه طی ساليان به چهارده كاخ كوچك و بزرگ, هركدام به سبك و شيوه اي در معماری رسيده است.

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران
۲- موزه پول ( تماشاگه پول )

موزه پول اولين گنجينه تخصصی و دايمی سكه و اسكناس در ايران است كه به تاريخ ۱۷ تيرماه ۱۳۷۶ به همت اداره كل موزه‌های بنياد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی افتتاح شد. اين مجموعه شامل ۱۴۰۰ سكه و ۷۵۰ قطعه اسكناس و تعداد تقريبی ۲۰۰ قطعه اشيای موزه‌ای غير از سكه و اسكناس است كه در محوطه‌ای به وسعت ۲۰۰۰ مترمربع به نمايش گذاشته شده و ضمن ارائه بخش قابل توجهی از سكه‌ها و اسكناس‌های ايران‌، گوشه‌هايی از تاريخ اين سرزمين را نيز به نمايش می گذارد.

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

۳-موزه ساعت
موزه ساعت یا تماشاگه زمان یکی از موزه‌های شهر تهران و نخستین موزه ساعت در ایران است.این موزه که در خرداد ماه ۱۳۷۸ خورشیدی افتتاح شد، از موزه‌‌های وابسته به اداره کل موزه‌های بنیاد مستضعفان است و در آن ابزارهای زمان‌سنجی به نمایش گذاشته شده‌اند. در واقع تماشاگه زمان مکانی است که بخشی از تلاش‌های چندین هزار ساله بشری در زمینه ساخت انواع ابزارهای سنجش زمان را در معرض دید علاقمندان قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک بفرمایید .

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

۴-موزه ملک
كتابخانه و موزه ملی ملك تا سال ۱۳۷۵ در خانه ملك برپا بود. اما حاج حسين از آغاز كار، گسترش آن را از نظر دور نداشت و بنای ساختمانی بزرگ تر را پيش بينی كرد. بنابراين در ۲۹ تيرماه ۱۳۲۳ قطعه زمين بزرگی را در باغ ملی تهران (محل كنونی مؤسسه) برای ساختمان جديد كتابخانه و موزه وقف كرد.احداث ساختمان جديد در زمان حيات حاج حسين ملك ممكن نشد. تا اين كه آستان قدس رضوی طراحی و بنای ساختمان جديد را در سال ۱۳۶۴ آغاز كرد و در ۱۳۷۵ به پايان برد.

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

۵-موزه ایران باستان
موزه ایران باستان، اولین موزهٔ ایران، در ابتدای خیابان ۳۰ تیر، در بخش غربی میدان مشق تهران در خیابان سی تیر جای دارد. ساخت موزه ایران باستان در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ ه. ش. به دستور رضا شاه توسط معمار فرانسوی، آندره گدار، شروع شد. ساختمان موزه در سال ۱۳۱۶ به اتمام رسید و موزه برای بازدید عموم افتتاح شد.زمین اختصاص یافته به این موزه ۵۵۰۰ متر مربع بود که ۲۷۴۴ متر مربع زیربنای آن است.

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

۶-کاخ موزه گلستان
از جاذبه های گردشگری تهران کاخهای تهران است که مجموعه کاخ موزه گلستان ، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران می باشد. کاخ موزه گلستان روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ می درخشید . سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام ،در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می دهد، به روزگار صفویه باز می گردد .

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

۷- موزه تاریخ
موزه تاريخ همان طور که از نامش پيداست به منظور مطالعه و شناخت بهتر تاريخ و وقايع تاريخي ساخته و از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افتتاح شده است.موزه تاریخ یكی از مراكز خاص كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان است که به منظور حفظ دستاورد های فرهنگی، تاریخی – اسلامی و با هدف ترغیب كودكان و نوجوانان به مطالعه و شناخت بهتر تاریخ و وقایع فعالیت خود را آغاز کرد.

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

۸- موزه فرش
موزه فرش ايران در ضلع شمالی پارك لاله و روبه‌روی فروشگاه سپه خيابان فاطمی واقع شده است‌. اين موزه در ۲۲بهمن ماه ۱۳۵۶ افتتاح شد.ساختمان موزه فرش ايران معماری شكيل و چشم‌گيری دارد كه آذين‌های نمای بيرونی آن شبيه به دار قالی است‌. سطح نمايشی موزه مساحتی برابر ۳۴۰۰ مترمربع را در بر می گيرد كه شامل دو تالار است و برای نمايش انواع قالی های دست بافت و گليم مورد استفاده قرار می گيرد.تالار طبقه هم‌كف به نمايشگاه دايمی اختصاص دارد و تالار فوقانی جهت برگزاری نمايشگاه‌های موقت گليم و قالی طراحی شده است‌.پژوهش در سوابق‌، تحولات و كيفيت تاريخی هنر و صنعت فرش‌، خاصه در ايران‌، گردآوری و خريداری نمونه انواع قالیهای دست بافت ايرانی و برگزاری نمايشگاه‌های موقت از فرش ايران و ساير نقاط جهان‌، از اهداف موزه به شمار می آيد.

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

۹- موزه سینما
فكر ايجاد موزه سينمای ايران در ۱۳۷۳ با حمايت مهندس سيدمحمد بهشتی در زمان رياست مركز توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران مطرح شد و در ۱۳۷۷ در مراسمی، فاز اول موزه سينمای ايران در خيابان لاله‌زار، كوچه پيرنيا افتتاح شد. انتشار چند كتاب‌، يك مجموعه كارت پستال‌، يك مجموعه موسيقی متن فيلم‌های ايرانی و برگزاری جشن‌هاي ۱۰۰ سالگی سينمای ايران‌، آغاز فعاليت‌های موزه سينما بود.

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

۱۰- موزه عبرت
تاریخ ساخت بنای این موزه به زمان فتحعلی شاه قاجار بر می‌گردد. این بنا نخستین زندان مدرن ایران است که در دوران رضا شاه در سال ۱۳۱۱ توسط مهندسان آلمانی تکمیل گردید و به عنوان نخستین زندان مدرن در ایران شروع به کار کرد. در دوران ستم شاهی این زندان از سوی سازمانها مختلل امنیتی و انتظامی خصوصا ساواک و کمیته مشترک ضدخرابکاری جهت بازداشت و شکنجه زندانیان سیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

معرفی 10 موزه معروف و دیدنی تهران

بلیط هواپیما ارزان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *