بلیط هواپیما تور خارجی

مسجد چهل ستون زنجان

2018-12-07مسجد چهل ستون زنجان زنجان زنجان

مسجد چهل ستون زنجان که پس از مسجد جامع زنجان، دومین حوزه علمیه معتبر در شهر زنجان محسوب می‌شود، در بافت بازار بالا و در ضلع جنوب شرقی مسجد و مدرسه جامع (سید) در راسته حجت الاسلام واقع شده است. بنای این مسجد با سبک چهل ستونی احداث شده و نمای داخلی آن، گچ‌کاری شده است. محراب اين مسجد با رسمی‌بندی و کاشی معقلی تزئین شده و کاشی کاری‌های بنا با طرح گل و بوته، متأثر از مکتب کاشی‌کاری دوره قاجار است.
صحن و شبستان‌های مسجد چهل ستون، بیانگر دوران شکوفایی این بنا و توجه ویژه به امور معنوی در گذشته است. طاق‌های شبستان و صحن این مسجد به صورت متقارن و بر روی 32 ستون قطور استوار گشته است. تعدد ستون‌ها موجب شده که این بنای مذهبی و فرهنگی در میان مردم به مسجد و مدرسه چهل ستون شهرت یابد.
طبق كتيبه‌ای که بر روی پیشانی ورودی بنا الصاق شده این بنای مذهبی و تاریخی به سال 1284 هجری قمری ساخته شده است و در زمره ابنیه ارزشمند تاریخی و مذهبی زنجان به‌شمار مي‌رود. روی بخشی از بدنه محراب، كتيبه‌ای به خط نسخ وجود دارد که زمان مرمت مسجد یا تجدید بنای آن را در سال 1332 هجری قمری توسط امیر افشار خان و به اهتمام حاجی رجب‌علی زنجانی رقم خورده است.

مسجد چهل ستون زنجان

مسجد چهل ستون زنجان

پربازدیدترین ها:

مسجد چهل ستون زنجان

مسجد چهل ستون زنجان

PDFPrint

جاجیگا تور رزرو هتل نظردهی
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)