بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد و حمام خانعلی سمیرم

۱۳ مهر ۱۳۹۸مسجد و حمام خانعلی سمیرم استان اصفهان سمیرم

مسجد و حمام خانعلی شهرستان سمیرم از جمله اماکن تاریخی شهرستان سمیرم و شهر سمیرم اند. مسجد و حمام خانعلی از جمله آثار به جا مانده از کمال الملک علی سمیرمی در مرکز شهر می باشد که امروز حمام خانعلی به موزه تاریخ و فرهنگ شهرستان سمیرم تبدیل شده است.مسجد خانعلی یادگار دوران سلاجقه است اما سبک معماری اصلی خود را امروز دگرگون شده می بیند. در داخل این مسجد، چشمه ای زلال می جوشد و در طول مسیر خود در محوطه بلوار امام خمینی(ره)، چه زیبا پروش مرغابی های رنگارنگ را پذیرفه است. آسیابهای قدیمی نیز اکنون سیمای خود را دگرگون شده می بینند. امروز به واسطه همین دگرگونی عمیق در ابنیه تاریخی شهرستان سمیرم، این شهرستان محمل خود را فاقد آثار تاریخی ناب میداند.

حمام خانعلی معروف به حمام کمال الملک وزير سميرمي ۹۲۵ سال پيش به دستور کمال الدين علي سميرمي ساخته شد . حمام کمال الملک وزير سميرمي سال ۸۲ با شماره ۱۲۶۴۵ در فهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده است. اين حمام شش حجره و دو حوض دارد و در كنار آسياب و مسجد متعلق به قرن ششم هجري قرار گرفته است.علی بن احمد سمیرمی از مردم سمیرم اصفهان بود پدرش شغل زراعت داشت و چون سمیرم تیول گهرخاتون زوجه سلطان محمد بن ملکشاه بود و پدر کمال الملک بر زراعت املاک خاصه ی او می پرداخت کمال الملک غالباً برای ترتیب کارهای پدر پیش وزیر گهر خاتون یعنی امیر محمد عمید طغرایی رفت و آمد می کرد .

محمد عمید طغرایی او را به نیابت خود در اداره ی املاک شخصی خود اختیار نمود و چون او را لایق و کافی دید محرم اسرار و معتمد خویش قرار داد و در سفری که به عنوان عمیدی به بغداد رفت او را در وزارت گهر خاتون کفیل و نائب خود کرد . کمال الملک که ثروتی گزاف فراهم کرده و نفوذی زیاد در مزاج گهر خاتون بهم رسانده بود بتدریج مقام عمید راگرفت و گهرخاتون که لیاقت و خُبرت او را از امیر عمید بیشتر دید او را به نیابت ابونصر احمد بن حامد عزیز عم عماد کاتب اصفهانی صاحب تاریخ سلاجقه به وزارت خود بر داشت و امیر عمید از شغل سابق خود محروم ماند و کمال الملک به کفایتی تمام امور دیوانی خاتون را که در عهد امیر عمید اختلالی عظیم پیدا کرده بود اصلاح نمود و شهرت کمال الملک سمیرمی از همین راه افزایش یافت تا آنجاکه وزارت بعد از عمید طغرایی به ربیب الدوله رسید.
ربیب الدوله کمال الملک را به ریاست دیوان استیفا نیز منصوب کرد و از آنجا که ربیب الدوله مردی سست و در کارها ناتوان بود زمام امور مهم کشوری و لشکری و دیوانی در دست کمال الملک سمیرمی افتاد و در حقیقت حل و عقد کارهای ملکی در کف او قرار یافت . بعد از مرگ سلطان محمد ، کمال الملک همچنان بر کارها مستولی بود و چون سلطان مغیث الدین محمود در سال۵۱۱ به جای پدر نشست کمال در شغل خود ماند تا آنکه ربیب الدوله در تاریخ ۲۹ ربیع الاخر در سال ۵۱۳ یعنی سه روز قبل از جنگ ساوه بین سلطان محمود و سنجر (در دوم جمادی الاولی ۵۱۳ ) فوت کرد و کمال مستقلاً وزیر سلطان محمد شد . کمال الملک را باطنیّه در سال ۵۱۵ کارد زدند .


مسجد و حمام خانعلی سمیرم
مسجد و حمام خانعلی سمیرم
مسجد و حمام خانعلی سمیرم
مسجد و حمام خانعلی سمیرم
مسجد و حمام خانعلی سمیرم

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *