رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۵ مرداد ۱۴۰۰

مسجد نصیر نجف آباد

اشتراک گذاری

مسجد نصیر نجف ‌آباد یکی از مساجد تاریخی نجف آباد واقع در استان اصفهان می باشد . این مسجد تاریخی از جمله مساجد دو ایوانی است که با توجه به شیوه معماری، ساخت آن مربوط به دورﮤ قاجار است. مسجد نصیر نجف آباد در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۰۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این مسجد از مساجد قدیمی و با شکوه، با سبک معماری اسلامی دو ایوانه ایران است؛ که به همراه رقبات آن در زمینی به مساحت تقریبی ۲۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. بنابر آن چه منقول است، بنای آن به اوائل دوران قاجار باز می گردد.
مسجد نصیر نجف آباد

 

بانی ساخت مسجد را میرزا نصیرلر نیز گفته اند که از مهاجران ساکن شده در محله نصیر بوده است. کوچه نصیر محل سکونت عده ای از چوپانان و رعایای کدخدایان نجف آباد و خوانین و الوار بختیاری بود که با یکدیگر حشر و نشر داشته اند. گفته شده است که عده ای از این الوار در زمان حکومت زندیه در این محل سکونت اختیار نمودند که محله را نیز به همین منظور به نام آنها محله لرها یا میرزاخانیان خواندند.

در ورودی مسجد نصیر نجف آباد (میرزا نصیر) در ضلع جنوبی قرار دارد، با فضایی (دوسکو) برای نشستن و در بالای احزرهای طرفین آن دو گلدسته با شکوه همراه با کاشی کاری ساخته شده است. در ضلع غربی ورودی اصلی آن سقاخانه ‌ای با بادگیر در بالای آن قرار دارد و با زنجیر و کاسه آبخوری و پنجره فولادی و مناره ای نیز در بالای آن با کاشی کاری و تزئینات موجود است. این سقاخانه از چاه آب مسجد پر می شد که هنوز هم محل استفاده عابران تشنه و خسته است. سقاخانه با اوصاف یاد شده، آخرین سقاخانه باقی مانده از این سبک است. مسجد دارای دو ایوان در دو جبهه شمال و جنوب می باشد که ایوان جنوبی دارای سه ورودی با قوس هفت و پنج است که پشت بغلهای آن با کاشیکاری اسلیمی در زمینه آبی لاجوردی مزین شده است. فضای گنبدخانه بصورت طاق و چشمه و بر روی هشت ستون مستطیل گوشه پخ آجری با اندود گچ استوار است.

پس از ورود به راهرو، در سمت چپ، به اتاق بزرگی بر می خوریم که مقبره «آقاهاشم»، اولین امام جماعت این مسجد در دوره ناصرالدین شاه، در آن است، اما غالبا درب آن بسته است. پس از عبور از دالانی باریک با سقف جناغی کوتاه تاق و چشمه ای، به فضای مسجد که در طرف راست قرار دارد، وارد می شویم. در انتهای همین دالان، در سمت چپ پله های ورودی برای رفتن آقایان به شبستان مسجد تعبیه شده است. شبستان که در ضلع غربی مسجد ساخته شده، دارای ۱۸ ستون آجری مربع شکل است که تاق ها بر روی آن قرار دارد. در مجموع ۴۰ مجرد آجری، بار سقف این شبستان باشکوه را که حدود ۴۵۰ مترمربع مساحت دارد، تحمل می کند. سقف آن آجری بند کشیده و دیوارها گچ اندود شده اند. کف شبستان قبلا با آجر فرش شده بود ولی اکنون که شبستان توسط میراث فرهنگی مرمت شده، با موزاییک پوشیده شده است. این شبستان بی نظیر که امروزه متروکه است، در گذشته بسیار مورد استفاده واقع می شد چون در تابستان هوای آن خنک و در زمستان گرم است. ضمنا از فضای سقف آن به عنوان مهتابی در شب های تابستان برای اقامه نماز و غیره استفاده می شد.

با ورود به صحن مربعی مسجد، در ضلع جنوبی آن دو ایوان بلند و با شکوه و در طرفین آن نیز دو ایوان کوچک تر به چشم می خورد. چهار مجرد آجری قطور، سقف های آجری ضربی و گنبد این ایوان ها را تحمل می کنند. محراب در جنوب آن قرار دارد. دیوارها با گچ سفید تزئین شده اند و سقف آجری آن با گچ بند کشی شده است. چهار درب بزرگ، این سالن را از فضای مسجد جدا می سازند. در سال های اخیر تعمیراتی در سقف و کف این سالن انجام گرفته است.

مسجد نصیر نجف آباد

در شمال مسجد چهار ایوان قرینه ایوان های جنوبی، ولی با وسعت کمتر ساخته شده است که بدون درب می باشد و در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. دو ایوانچه در ضلع شرقی مسجد قرار دارد که درست شبیه آن در ضلع غربی نیز دیده می شود. ایوانچه های شرقی با راهرویی مسجد را به کوچه کناری آن متصل می کند. امروزه یکی از این ایوانچه ها محل آبدارخانه مسجد و دیگری، با بازسازی هایی که در آن صورت گرفته وضوخانه و در زیر آن دستشویی های مسجد است. پلکانی نیز در کنار یکی از ایوانچه ها برای بالا رفتن به بام ساختمان تعبیه شده است. در ایوانچه های غربی نیز دو راهرو مخصوص رفتن خانم ها به شبستان و مهتابی روی سقف آن قرار دارد. نمای چهارضلع که عبارت از جرزها و کتیبه های سر در ایوانچه ها و ایوان ها باشد همگی با کاشی های نفیس کاشی کاری و تزئین شده اند. در قسمت ورودی جنوبی مسجد دو کتیبه سنگی وجود دارد که بر روی یکی سال ۱۳۴۳ ه.ق و در روی سنگ دیگر عمل علی حک شده است.

مسجد در ادوار مختلف توسط اشخاص دیگری تکمیل و باز سازی گردیده است. بطور مثال می توان به حاج آقا ناصر حجت در رابطه با ساخت گلدسته مسجد اشاره کرد. لازم به ذکر است که در کنار مسجد، حسینیه ای با همین نام و برای همین محل چندین سال بعد از اتمام ساختمان مسجد بنا گردیده است.

نحوه دسترسی

این مسجد در نجف آباد، محله نصیر، خیابان قدس غربی واقع شده است.

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *