جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

مسجد خسروشیر جغتای

تاریخ بروزرسانی :
۹ مرداد ۱۴۰۲

مسجد خسروشیر جغتای که به «منارمسجد» نیز شهرت دارد. در حدود ۲۰۰ متری مشرق روستای خسروشیر و به فاصله حدود ۳۵ کیلومتری مرکز شهرستان جغتای قراردارد. بنا به نظر کارشناسان قدمت بنای اصلی این اثر تاریخی به دوره سلجوقی می‌ رسد که دارای الحاقاتی از دوره ایلخانی نیز می ‌باشد. از بنای تاریخی مسجد خسروشیر، اکنون بخشی از ایوان جنوبی آن برجای مانده است. اما تزئینات گچی و کتیبه‌ های پخته و زیبایی که دیوارها را آراسته ‌اند نشان از عظمت و اهمیت بنا در دوران آبادانی و رونق آن دارد. مسجد خسروشیر از وسعت زیادی برخوردار بوده و در کنار آن، مناره آجری بلندی نیز وجود داشته‌ است. سبک معماری بنا نشان دهنده مساجد دوایوانی و تا حدی قابل مقایسه با مسجد فریومد است.

مسجد خسروشیر جغتای12 مسجد خسروشیر جغتای

تاریخچه مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر در سال ۱۳۵۶ مورد بررسی قرار گرفت و باستان ‌شناسان معتقد بودند که بنا متعلق به دوره‌ ایلخانی است. اما در سال ۱۳۷۸ مشخص شد که این محوطه متعلق به قرون اولیه و میانی اسلامی است. پس از بررسی‌ ها، امروزه باستان‌ شناسان معتقدند که این بنا به ‌صورت یک ایوانی احداث شده که محراب آن در ضلع جنوبی در وسط بنا بوده است. ورودی بنا از ضلع شمالی است. در طرفین بنا دو رواق قرینه‌ یکدیگر وجود دارد که به شبستان‎‌ های اطراف متصل می‌ شده است. بر اساس شواهد و مدارک تاریخی و مشاهدات محلی، مشخص است که در این محل شهر بزرگی وجود داشته و تا دوره‌ تیموری نیز دایر و آباد بوده است.

مسجد خسروشیر جغتای2 800x533 مسجد خسروشیر جغتای

این منطقه در مسیر سیلاب قرار گرفته که آثار جاری شدن سیلاب‌ های متعدد پاییزی و بهاری در پایه‌ های بنا مشهود است. تزیینات این مسجد زیبا را می ‌توان با مسجد جامع ورامین و مسجد جامع اصفهان مقایسه کرد و به همین دلیل در ردیف آنها قرار گرفته و در ۲۵ مرداد ماه ۱۳۷۷ به شماره‌ ۲۰۹۳ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

مسجد خسروشیر جغتای1 800x534 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای3 533x800 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای4 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای5 800x533 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای6 523x800 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای7 800x488 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای8 525x800 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای9 489x800 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای10 800x444 مسجد خسروشیر جغتای

مسجد خسروشیر جغتای11 800x530 مسجد خسروشیر جغتای

 

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.