رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۲ دی ۱۴۰۰

مسجد حاج غنی شیراز

اشتراک گذاری

مسجد حاج غنی شیراز در انتهای شمالی بازار وکیل واقع گردیده است .این مسجد بین سال های۱۳۰۰تا۱۳۰۳ ه-. ق توسط حاجی محمدحسن اسماعیل بیک – تاجر شیرازی- به جای مسجد قدیمی تری ساخته شده است . هردو ورودی، در سمت شرقی، رو به روی مدخل ورودی بازار وکیل واقع گردیده و دارای تزیینات زیبای کاشیکاری است . بر پیشانی سردر کتیبه ای به خط نستعلیق بر روی سنگ مرمر نوشته شده است :  … حاجی حسن تاجر شیرازی در سنه ۱۳۰۱ بتجدید طرح و بنای آن موفق گردید و در سنه ۱۳۰۳ اتمام یافت و در همان سال برحمت خدا واصل گردید .این بنا در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۰۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

مسجد حاج غنی

معماری مسجد

بنای مسجد شامل یک رشته رواق در شرق و یک رشته رواق در غرب و دو شبستان کوچک در شمال و یک شبستان در جنوب است . رواق شرقی و غربی، در هر سمت شامل ۵ طاقنما است که در دوره اخیر با نصب درهای آهنی مسدود شده اند . در سمت شمال، دو شبستان در عرض مسجد بنا شده که شبستان شمال غربی، وسیع تر و دارای چهار ستون سنگی است . شبستان شمال غربی، تنها دو ستون سنگی دارد . پوشش هر دو شبستان، متشکل از گنبد های ساده و کوچکی است که به کمک طاق هایی بر روی ستون ها و جرزهای اطراف قرار گرفته است . ستون ها، ساده اند و به صورت مدور، از سنگ های یکپارچه حجاری شده اند .

در پای سرستون، یک پیچ مدور و روی آن، سرستون که برجسته تر از ستون است، قرار دارد . سقف رواق ها دارای تزیینات کاشیکاری معقلی زیبایی است . بر پیشانی طاقنماها، لچکی های بسیار زیبایی از تزیینات کاشیکاری به شکل های زیبای هندسی دیده می شود . ازاره مسجد، از سنگ های سرخ فام است.

مسجد حاج غنی

نحوه دسترسی

آدرس :شیراز ، دروازه اصفهان، ابتدای بازار وکیل

مسجد حاج غنی

مسجد حاج غنی

مسجد حاج غنی

مسجد حاج غنی

مسجد حاج غنی

مسجد حاج غنی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *