رزرو هتل ایران بوم گردی

مسجد جامع ارومیه

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۰ شهریور ۱۳۹۷

مسجد جامع ارومیه که به مسجد رضائیه معروف است، یکی از مراکز و مدارس دینی معروف آذربایجان غربی می‌باشد و در مرکز شهر در وسط بازار قرار دارد. مسجد جامع ارومیه از بناهای نیمه دوم سده هفتم هجری قمری است که در دوره‌های مختلف بازسازی و تکمیل شده تا به صورت امروزی درآمده و شامل بخش‌های زیر است:

۱- شبستان گنبددار قدیمی که در واقع هسته اولیه بنا را تشکیل می‌دهد و در ساختمان آن همه مشخصات یک بنای قدیمی و معماری اسلامی را می‌توان مشاهده نمود. ساختمان این قسمت به احتمال زیاد متعلق به دوره سلجوقیان است.

۲- داخل شبستان گنبددار محراب گچبری شده نفیسی قرار دارد که در زمان حکومت ایلخانیان در سال ۶۷۶ هجری قمری با بهترین اسلوب و در حجمی بسیار بزرگ ساخته شده است.

۳- چهلستون قدیمی متصل به شبستان گنبددار که زمان ساخت آن جدیدتر از شبستان اصلی به نظر می‌رسد و در خاکبرداری از کف آن، مقداری اشیای شکسته متعلق به دوره ایلخانی بدست آمد.

۴- حجره‌های قدیمی اطراف صحن مسجد که مربوط به اوایل دوره زندیه بوده و دست نوشته موجود، زمان احداث آن را تاریخ ۱۱۸۴ هجری قمری نشان می‌دهد.

۵- قسمت‌های نوساز اطراف صحن که به جای بافت‌های قدیمی ساخته شده و بیشتر آن‌ها متعلق به دوره اخیر می‌باشند. کتابخانه کوچکی نیز در ضلع غربی صحن وجود دارد.

مسجد-جامع-ارومیه5 مسجد جامع ارومیه

مسجد-جامع-ارومیه6 مسجد جامع ارومیه

مسجد-جامع-ارومیه7 مسجد جامع ارومیه

مدرسه-هدایت مسجد جامع ارومیه

مسجد-جامع-ارومیه9 مسجد جامع ارومیه

مسجد-جامع-ارومیه10 مسجد جامع ارومیه

مسجد-جامع-ارومیه12 مسجد جامع ارومیه

مسجد-جامع-ارومیه13 مسجد جامع ارومیه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین