بلیط هواپیما

مسجد ازیران

۷ مرداد ۱۳۹۶مسجد ازیران استان اصفهان اصفهان

مسجد ازیران مربوط به دوره سلجوقیان است و در شهرستان اصفهان، روستای ازیران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد ازیران یکی از دیدنی های اصفهان است که در حدود سی کیلومتری شرق اصفهان در روستای ازیران واقع شده است. این مسجد از بناهای دوره ایلخانی است. متأسفانه خسارات زیادی به عمد و در حین تعمیر این بنا به آن وارد شده است. این اثر در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کل این مجموعه به تازگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و از حالتی ویرانه بصورت یک بنای زیبا درآمده است.

بنای اولیه شامل صحن ، رواق ، ایوان و گنبد خانه بوده که امروزه فقط گنبد خانه و بقایایی از راهرو های جانبی باقی مانده است . این بنا نقشه ای هشت ظلعی دارد با چهار ضلع بزرگ و چهار گوشه کوچک و از بیرون نمای ان در سه طبقه هشت ضلعی و یک طبقه گنبد دایره ای دیده می شود. دیوارهای چهار جهت اصلی هر یک دارای یک ایوان بسته است که در دو طرف هر ایوان جرزهایی بزرگ قرار دارد تا مانع از رانش بنا باشد و در طرفین آن هم دو پنجره در بالا قرار دارد . این جرزها باعش شده اند تا مجموعه بنا بصورت یک مخروط دیده شود . در طبقه دوم بنا هم در بالای هر ایوان یک پنجره قرار دارد که پنجره بالای سردر بسیار بزرگتر از سه تای دیگر می باشد. در گوشه جنوب غربی ساختمان راه پله ای بلند و ترسناک شامل ۱۵ پله بلند قرار دارد.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

مسجد ازیران گنبد زیبایی دارد و محرابی سه متری که بالاش یه نوار چهل سانتیمتری گچ بری هست و روی آن خطوط چشم اندازی کار کردند. برای رفتن به بالای گنبد باید ۱۶ تا پله ۴۰ سانتیمتری را بالا بروید. این همان مسیری است که قرن ها قبل موذن ها طی می کردند. گنبد ازیران به خاطر ارتفاع باشکوهش یکی از بارزترین نمونه های گنبدسازی ایرانی است. این بنا موردعلاقه گردشگران تور اصفهان می باشد.

فضاي گنبد خانه اين مسجد به صورت منفرد ساخته شده است. محراب اين فضا به عرض ۱/۳ متر است كه در تراز فوقاني آن خطوط تزئيني بسيار زيباي رقاع به صورت برجسته بر يك نوار چهل سانتيمتري گچ بري افقي وجود دارد. در مجاورت ديواره حائل جنوب غربي يك دستگاه پله طراحي شده كه با ۱۶ پله با ارتفاع ميانگين ۴۰ سانتيمتر موذن يا بننده را به مسير دوره گرد جانبي گنبد هدايت مي كند كه در اين تراز پايه گنبد، به صورت يك هشت ضلعي نا منتظم با ضلع بزرگ ۵/۸ متر و ضلع كوچك ۸/۳ متر مشاهده مي شود.کتیبه داخلی گنبد به خط بلاغی آجری ، آیه اول تا سوم سوره فتح است. کتیبه گچبری بالای محراب مفقود شده مسجد ازیران به خط ثلث و گچبری برجسته بر زمینه گل وبرگ شامل آیه ۲۸۵ سوره بقره است.

کل مجموعه مسجد بر روی سکویی به ارتفاع حدود یک متر بلندتر از زمینهای اطراف قرار گرفته است . این بنا فاقد کتیبه تاریخ است . اما با توجه به سبک معماری و مشابهت با مسجد دشتی و کاج ، از آثار سده هشتم محسوب می شود .

در کنار مسجد در سمت قبله ، امامزاده و قبرستان روستای ازیران قرار دارد . بنای امامزاده گنبدخانه ای مربع شکل است با دو طبقه گردنی بهشت ضلعی و گنبد کوچک آجری که احتمالا فرو ریخته و به تازگی بازسازی شده ولی در زیر آن مقرنس های هندسی آجری ساده ای ایجاد از قدیم باقی مانده است . در داخل گنبد چهار خط تیرک دیده میشود و احتمالا گنبد جدید را بر روی تیر آهن بنا کرده و تیر آهن ها را با آجر پوشانده باشند . در مرکز گنبد خانه قبری برجسته از آجر است که کتیبه کوچکی در قسمت بالای سر نصب شده است . در پایین این قبر هم یک قبر کوچک آجری در پای دیوار شرقی امامزاده قرار دارد.

مسجد ازیران

مسجد ازیران

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *