رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

مدرسه قوام شیراز

تاریخ بروزرسانی :
۱۳ دی ۱۴۰۰

حسینیه یا مدرسه قوام شیراز از آثار دوره قاجاریه می باشد که در خیابان لطفعلی خان زند ،نرسیده به درب شیخ و در نزدیکی نارنجستان قوام توسط میرزا علی اکبر قوام الملک درسال ۱۲۷۳ احداث شد. سر در این مدرسه کاشی کاری شده و کتیبه ای بر فراز آن قرار دارد که اشعاری دروصف قوام الملک بر روی آن نگاشته شده است. معماری این مدرسه برگرفته شده از مدرسه آقا بابا خان شیراز است. این بنا یک بار در زمان پهلوی مورد مرمت قرار گرفت و بار دیگرنیز در سال ۱۳۶۶ ه.ش. مرمت شد.مدرسه ی قوام با شماره ی ۹۲۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قوام 1 مدرسه قوام شیراز

مدرسه علمیه قوام شیراز در سال ۱۲۷۳ هجری توسط واقف خیراندیش مرحوم میرزا حاج علی اکبر قوام، در زمینی به مساحت ۳ هزار متر مربع در یک طبقه تاسیس شد. هم اکنون ۱۲۷ سال از تاسیس این مدرسه می گذرد .طی این مدت مدرسه دایر بوده است.

معماری بنا

در پشت دالان در ورودی، شبستانی با ستون های سنگی، که در واقع حسینیه ی مدرسه است قرار دارد. در ایام ویژه ی مذهبی، از درآمد موقوفات این حسینیه، مراسم تعزیه برگزار می شود و غذاهای نذری پخته و بین نیازمندان پخش می گردد. دوازده حجره در اطراف حیاط مدرسه ساخته شده و بر دیوارهای آن، سروده های مذهبی و مرثیه ی اهل بیت بر روی کاشی نوشته شده است. در رواق شمالی حیاط، هفت صحنه ی گل و بوته با کاشی های رنگارنگ ترسیم شده است. ایوان جنوبی حیاط دارای دو ستون سنگی است که در سطح پایین آن کاشی کاری شده و در تاقچه ها گچ بری دیده می شود. درها و دریچه های آن به سبکی هنرمندانه ساخته شده و با شیشه های رنگی تزیین گردیده است. در این مدرسه دانشجویان علوم دینی به تحصیل می پردازند.

قوام 2 مدرسه قوام شیراز

نحوه دسترسی

آدرس :شیراز،بازار،خ. لطفعلی خان زند بیست و نهم

قوام 3 مدرسه قوام شیراز

قوام 4 مدرسه قوام شیراز

قوام مدرسه قوام شیراز

قوام 5 مدرسه قوام شیراز

قوام 6 مدرسه قوام شیراز

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

  • رها مسعودی

    این مدرسه در حدود ۱۲۷ سال پیش ب دستور اکبر قوام ساخته شده، جز قدیمی ترین مدارس شیرازه، در محله ی قدیمی بالاکفت واقع شده

    ۲۸ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *