رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۵ خرداد ۱۳۹۹

مدرسه تاریخی آیت ‌الله معزی

اشتراک گذاری

مدرسه تاریخی آیت ‌الله معزی در خانه معزی ، یکی از با ارزش ترین و دیدنی ترین بناهای تاریخی دزفول واقع شده است  که درگذر مجدیان به سمت بازار قدیم شهر و در محله قلعه و مشرف به رودخانه دز واقع شده است.مدرسه آیت الله معزی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در دزفول، محله قلعه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۱۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدرسه تاریخی آیت ‌الله معزی

محمدرضا معزی از بزرگان دزفول این مدرسه را در دوره قاجار تاسیس می‌کند. مدرسه معزی از همان ابتدا به‌عنوان حوزه علمیه مورد استفاده قرار گرفت. عکس آیت‌الله معزی در سال‌های اخیر روی دیوار داخل حیاط نقاشی شده است. شیخ محمدرضا معزی پسر شیخ محمدجواد در سال ۱۲۷۳ قمری نجف متولد شد و تحصیلات خود را هم در آن‌جا گذراند. گفته می‌شود آیت‌الله معزی فعالیت‌های اجتماعی زیادی داشته است. یک بار پس از آسیب پل قدیمی دزفول با کمک مردم منطقه اقدام به تعمیر پل می‌کند تا ارتباط دو طرف رودخانه با یکدیگر قطع نشود.

این خانه که از شاهکارهای هنر معماری قدیم به شمار می رود دارای سردرب ترکیبی موزون از طاق های هلالی با تزیینات آجری ظریف می باشد و همچون دیگر بناهای تاریخی شهر آجر، برخوردار از تزئینات مجلل و باشکوه، اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه است که در دو طبقه بنا شده است.مدرسه معزی از مدارس تاریخی اواخر قاجار واقع در بافت تاریخی دزفول و محله قلعه است که به شیوه حیاط مرکزی کاملاً درونگرا با رعایت کلیه آرایه‌های معماری اقلیمی دزفول ساخته شده، این بنای آجری سال‌ها پذیرای طالبان علم و معرفت بوده و امروزه بصورت بلااستفاده باقی مانده است. مدرسه معزی سه حیاط دارد. حیاط ورودی، حیاط مرکزی که حجره‌ها در اطرافش قرار گرفته‌اند و حیاط پشتی که قابل بازدید نیست و در دست نگهبانی است. حوض داخل حیاط مرکزی مدرسه و گلکاری‌های آن هم زیبایی حیاط را چند برابر کرده است.

 مدرسه تاریخی آیت ‌الله معزی مدرسه تاریخی آیت ‌الله معزی

از دیگر ویژگی‌های این بنا که آنرا از سایر آثار و ابنیه تاریخی متمایز می‌کند سهولت دسترسی به خیابان اصلی، دید مستقیم به مناظر طبیعی رودخانه و ساحل دز، نمای بیرونی و بکارگیری عناصر خاص معماری بومی منطقه شامل سر در، دهلیز و دالان ورودی حیاط مرکزی و انواعی از طاق‌ها ، قوس‌ها و تزیینات می باشد که در مجموع بنای تاریخی ارزشمندی را شکل داده‌اند.

خوون‌چینی‌های به‌کار رفته در بنای مدرسه آیت الله معزی نیز نشانگر معماری قدیم دزفول است. خوون‌چینی اشاره به ایجاد گره‌های تزیینی در پیشانی نماهای قدیمی دارد که به دست هنرمند معماران انجام می‌شده است. علاوه‌براین ساختمان مدرسه آیت الله معزی همچون دیگر بناها، شبستان و شوادون دارد. شبستان و شوادون اتاق‌هایی زیرزمینی هستند و به‌ویژه در فصول گرم سال به عنوان اتاق‌های خنک استفاده می‌شوند.گذر زمان و عدم رسیدگی به موقع و صحیح موجب تخریب طبقه اول و ریزش سقف بسیاری از فضاهای طبقه همکف این بنای تاریخی شده است.

 

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *