بلیط هواپیما سوئیت تبریز

محمد آباد

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۲ بهمن ۱۳۹۲

محمدآباد شهری است در بخش جرقویه سفلی شهرستان اصفهان . این شهر در ۶۵ کیلومتری شهر اصفهان واقع شده‌است. بیشتر مردم این شهر فرهنگی و کارمند آموزش و پرورش می‌باشد و در ادارات دولتی مشغول می‌باشند. شغل دیگر مردم این شهر کشاورزی و دامداری است .این شهر ۴۵۴۹ نفر(براورد ۱۳۹۰) جمعیت دارد.

این شهر درای یک هسته قدیمی شهری می‌باشد که یک قلعه قدیمی دارد و در کنار این قلعه قدیمی کاخی به نام باغ میر می‌باشد که دارای دو بادگیر بلند است که در نوع خود در استان اصفهان بی نظیر می‌باشد این شهر درای یک قلعه بسیار قدیمی با برجهای بسیار زیبا بود که در سالهای گذشته در پی خیابان کشی کاملاً ویران شد این قلعه کل هسته قدیمی شهر را پوشش می‌داد. در حال حاضر تنها قلعه باقی مانده این شهر در حال بازسازی می‌باشد.

مسجد جامع محمدآباد

بانی و سازندگان بنا: بنا به اظهارات اهالی روستا مسجد به دست محمد میرپنج احداث شده‌است و پس از مرگ وی پسرانش به ترتیب حاج سرهنگ و حاج سرتیپ ادامهٔ بنا مسجد را تا پایان کار پیگیری کردند.

سیر تحول بنا: این مسجد در حدود ۱۱۰ سال پیش ساخته شده و در مراحل بهدی سنگ ازاره‌های شبستان و حیاط توسط روستاییان نصب شده‌است بنا به گفتهٔ رییس شورای روستا طی تغیراتی در نمای ساختمان در سال ۱۳۶۳ ه.ش کاشیکاری‌های معلقی و کتیبه‌های قرآنی به آن اضافه شده و احداث مناره روی ایوان جنوبی مربوط به همان سال است حسینیه مجاور مسجد در حدود ۳۰۰ سال پیش و به هنگام شکل گیری روستا احداث گردیده که اکنون قسمت‌هایی از آن به صورت مخروبه در آمده‌است .

محمد آباد محمد آباد

           
چاپ

لینک های مرتبط :

تبلیغات
 

نظر کاربران :

 • علی‌شفیعی‌نیک‌ابادی

  بادرود‌وخسته‌نباشید‌به‌دست‌اندرکاران‌تارنما
  باخواندن‌تاریخچه‌مسجد‌میرپنج‌نیاز‌براین‌شد‌که‌برای‌جلوگیری‌از‌گمراهی‌گردشگران‌ارجمند‌نتدرستیهای‌تاریخچه‌که‌دربالا‌امده‌است‌‌را‌یاداوری‌کنم
  این‌مسجد‌درزمان‌‌فرمانروایی‌ظل‌السلطان‌بر‌اسپهان‌به‌کوشش‌‌حاج‌میرزا‌عبدالحسبن‌خان‌میرپنج‌فرزند‌حاج‌میرزااقامحمدابادی‌ازنوادگان‌میرزارفیع.الدین‌محمد‌خلیفه‌سلطان‌‌وهمراهی‌مردم‌ساخته‌شده‌وسازنده‌‌آن‌هم‌استاد‌میرزا‌‌زین‌العابدین‌محمدابادی‌بوده‌است.حاج‌میرزا‌عبدالحسین‌خان‌‌با‌پایه‌میرپنجی‌ازافسران‌‌سپاه‌ظل‌ااسلطان‌بوده‌و‌حاج‌سرتیپ‌وحاج‌سرهنگ‌برادران‌وی‌بوده‌اند.همچنین‌باغ‌‌ زیبای‌میر‌هم‌به‌کوشش‌‌میرزا‌ابوالحسن‌خان‌سرتیپ‌سرتیپ‌ساخته‌شده‌است.
  باسپاس‌فراوان
  علی‌شفیعی‌نیک‌ابادی
  نگارنده‌کتاب‌گرکویه‌سرزمینی‌ناشناخته‌برکران‌کویر
  ۸/۱۲/۹۷

  ۸ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  حداکثر سایز عکس : 2 مگابایت.