بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مجموعه بام ملایر

۱۶ شهریور ۱۳۹۸مجموعه بام ملایر استان همدان ملایر

مجموعه بام ملایر تفرجگاهی زيبا برای گردشگران داخلی و خارجی است و به عنوان يکی از مراکز تفريحی ملاير شناخته می شود. مجموعه بام ملایر، در ۴۶۰ هکتار از اراضی شهری به عنوان یکی از بزرگترین طرح های تفریحی و توریستی استان همدان و غرب کشور به شمار می رود که در کنار باغ تاریخی سیفیه و مقبره سیف الدوله قرار گرفته است. از ویژگی های مجموعه بام ملایر وجود آبشار زیبا و ایجاد کمربند سبز و دهکده توریستی برای گردشگران است. توسعه صنعت گردشگری، اکوتوریسم، افزایش مدت اقامت گردشگران، افزایش اشتغال و درآمد سرانه شهروندان از مهم ترین اهداف اجرای مجموعه بام ملایر است.

مَلایر شهری تاریخی در غرب ایران است. این شهر مرکز شهرستان ملایر و در ۳۸۶ کیلومتری غرب پایتخت و در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان واقع شده‌است.این شهر از نظر جمعیت دومین شهر بزرگ استان همدان، به‌ شمار می‌آید.ملایر از ترکیب دو واژه «مال» و «آگر» تشکیل شده که به معنی سرزمین آتش است. همچنین به سرزمین آریایی‌ها نیز تعبیر شده‌است. ملایر از مرکز استان با نام‌: یاسوج بزرگتر است. همچنین بررسی تپه نوشیجان٬آتشکده و قلعه‌ای باستانی در ۱۵ کیلومتری غرب ملایر با کاوش‌های باستان‌شناسان در این تپه باستانی سه طبقه شناسایی شد که طبقه اول را به مادها، طبقه دوم را به هخامنشیان و طبقه سوم را به ساسانیان نسبت می‌دهند. مردم ملایر به زبان فارسی و گویش ملایری تکلم می‌کنند. شهرداری ملایر در سال ۱۳۱۷ تأسیس و این شهرداری هم‌اکنون دو منطقه دارد. فرمانداری ویژه شهرستان ملایر در این شهر قرار دارد.
اين مجموعه بزرگ تفریحی ــ توريستي كاخ عظيم تخت جمشيد در مقياس كوچک ساخته خواهد شد كه نماد ايران باستان و نشان قدمت باستانی شهر و شهرستان ملاير ، همچنين نماد اصالت مردمان بزرگ اين ديار باستانی ملاير (مل آگر) است. علاوه بر ساخت مجموعه عظيم تخت جمشيد در بام ملاير باغ موزه بزرگ مشاهير ملايری ، كشوری و حتي جهانی به صورت تنديس اشخاص به پاس ارج نهادن به اين بزرگان ایجاد خواهد شد. همچنین بزرگترين پرديس سينمايی غرب كشور كه تمام ظرفيت های لازم برای برگزاری جشنواره بزرگ فيلم فجر را داشته در بام ملاير ساخته خواهد شد.
آدرس : استان همدان – شهرستان ملایر- روبروی دانشگاه آزاد اسلامی

مجموعه بام ملایر
مجموعه بام ملایر

منابع:بزنیم بیرون-ویکیپدیا

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *